Hirdetés
Hirdetés

Felszentelték Csíksomlyón Kerekes László püspököt

Püspökké szentelték a csíksomlyói kegytemplomban Keresztelő Szent János vértanúságának ünnepén, szombaton Kerekes Lászlót, a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye segédpüspökét. Püspöki jelmondata: Uram, te tudod, hogy szeretlek. Címerének jelképei gyökereire, védőszentjeire és szolgálatának pilléreire utalnak.

Molnár Melinda

2020. augusztus 29., 15:342020. augusztus 29., 15:34

2020. augusztus 29., 17:282020. augusztus 29., 17:28

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Püspökké szentelték a csíksomlyói kegytemplomban Keresztelő Szent János vértanúságának ünnepén, szombaton Kerekes Lászlót, a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye segédpüspökét. Püspöki jelmondata: Uram, te tudod, hogy szeretlek. Címerének jelképei gyökereire, védőszentjeire és szolgálatának pilléreire utalnak.

Molnár Melinda

2020. augusztus 29., 15:342020. augusztus 29., 15:34

2020. augusztus 29., 17:282020. augusztus 29., 17:28

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A járványügyi szabályok miatt korlátozott volt a hívek részvételi lehetősége, így a kegytemplom előtt és a templom apszisában egyaránt a távolságtartási és maszkviselési kötelezettség érvényesült.

A szentelési szentmise igeliturgiájának a főcelebránsa és a főszentelő Kovács Gergely gyulafehérvári érsek volt, társszentelők Jakubinyi György Miklós gyulafehérvári nyugalmazott érsek és Tamás József nyugalmazott segédpüspök.

Hirdetés
•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A szentmisén részt vett Miguel Maury Buendía apostoli nuncius, a Szentszék romániai nagykövete, a romániai püspökkari konferencia latin és görög rítusú tagjai, a főegyházmegye és a szomszédos egyházmegyék papsága, a testvéregyházak képviselői, szerzetesek és szép számmal a cserkészek is. A liturgián közreműködött a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-plébánia kórusa Gergely Gábor karnagy vezényletével.

Kovács Gergely érsek olasz, magyar és román nyelvű köszöntőjében a jelenlévők és az elő közvetítés résztvevői imáját kérte, hogy Kerekes László Isten szeretetének eszköze legyen.

Az igeliturgia és a Szentlélek-hívás után sor került a jelölt bemutatására. Miguel Maury Buendía apostoli nuncius ismertette Ferenc pápa 2020. május 26-án, Néri Szent Fülöp emléknapján kelt kinevezési okmányát, amellyel Kerekes László szentszéki tanácsost, a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-plébánia plébánosát a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye segédpüspökévé nevezte ki, akinek Tharros (Szardínia, Olaszország) címzetes püspöke címet adományozta. Majd elhangzott a pápai okmány magyar nyelv fordítása.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kovács Gergely homíliájában elmondta, Kerekes László jelmondatául Péter vallomását választotta, aki Jézus háromszori kérdésére után így szólt „Uram, te tudod, hogy szeretlek”. László atya a nagy teherrel járó szolgálatot engedelmesen fogadta a szentatya kezéből. Az érsek utalt a Jeremiás próféta Isten általi kiválasztására. Jeremiás a feladathoz az „erős várossá teszlek” ígéretét kapta, azaz, hogy Istennel a gyenge ember is erős, mindennél és mindenkinél erősebb.

A főpásztor utalt Kerekes László szavaira, aki egy interjúban azt mondta:

a püspöki szolgálat nem szólista szerep, hanem a szeretetről és az egységről szól.

Gergely érsek kiemelte: ennél nemesebbet, többet nem kívánhat, mint a szeretetben és egységben, a gondokat megosztva szolgálni Istent és az ő népét. Hiszen a segédpüspök a megyéspüspök megosztja egymással a gondokat, együtt viszik a keresztet és közösen szolgálják Istent és Ő népét. Majd Ferenc pápa szavait idézte, aki egy tavalyi püspökszentelésen aláhúzta:

a püspökség szolgálatot, és nem méltóságot jelent.

A Szentatya a szolgálatvégzőknek a közelséget hangsúlyozta: a közelséget Istenhez az imádságban, legyenek közel papjaikhoz és a néphez, és ne felejtsék, hogy őket is nyájból választották ki. A pásztori szolgálat alapja a szeretet és a bizalom – nyomatékosította az érsek. A kinevezett és szentelendő segédpüspöknek azt kívánta a főpásztor, hogy szeretettel vigyázzon az Atya által rábízott nyájra és viselje gondját Jézus Krisztus nevében, a Szentlélek által, aki életet ad. Oltalmazza védőszentje, Szent László és vegye pártfogásába az aranyrózsás, segítő csíksomlyói Szűz Mária – kívánta a főszentelő.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A püspökszentelési rítus az egyházatyák ősi hagyományát követi. Az érseki homília után a jelölt ígéretet tett, hogy Isten segítségével megőrzi a hitet és hivatását teljesíti. A felszentelendő a teljesen önátadás kifejezéseként a Mindenszentek litánia alatt a földre borult. Aztán a lelki hatalom közvetítése, a kézrátétel és a felszentelő ima következett: a fő- és társszentelő püspökök után valamennyi jelenlévő latin és görög-katolikus püspök rátette a kezét a szentelendő fejére. Annak jeléül, hogy a püspök fő feladata az Evangélium hirdetése, a szentelési ima alatta a nyitott evangéliumos könyvet tartották Kerekes László feje fölé – mintegy betakarták vele. A felszentelési ima alatt teljesült be az egyházi rend teljességének a szentsége, Kerekes László püspökké vált.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A szentelő érsek krizmával kente meg a főpásztor fejét, amely maradandó jelet hagy: örökre püspökké teszi. Aztán átnyújtotta a méltóság és a hivatal jelét, az evangéliumos könyvet, felhúzta a felszentelt püspök ujjára a hűség jelképét, a gyűrűt, és fejére helyezte a püspöki süveget, a mitrát, amelynek két szalagja az Ó- illetve Újszövetséget jelenítik.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kerekes László, a gyulafehérvári főegyházmegye felszentelt segédpüspöke ezután átvette a pásztorbotot, a jelenlévő püspökök a befogadás jeleként békecsókkal köszöntötték, majd elfoglalta a püspöki széket. A szentmise a felajánlással folytatódott, a liturgia áldozati részének már az újonnan felszentelt püspök volt a főcelebránsa.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Te Deum alatt pedig felszentelők kíséretében köszöntő áldást osztott előbb a templomban, majd a kegytemplom előtt. A köszönetek rendjén Kerekes László segédpüspök hálát mondott Istennek, hogy méltóvá tette a szolgálatra. Emlékeztetett, hogy szentelőiknek olyan főpásztorok kért fel, akik papi életének meghatározó személyiségei. Köszönete szólt a püspöktestvéreknek a világi méltóságoknak, a kórusnak, a paptestvéreknek, a kispapoknak, önkénteseknek és mindazoknak, akik szolgálatukkal, imájukkal kísérték és kísérik. Útravalója: életünknek szeretetválasznak kell lennie Isten lehajló szeretetére. Keresztény életünk szeretetdöntés: figyeljük az idők jeleit, hogy a Jóisten akarata megnyilvánuljon számunkra.

A himnuszok után felolvasták a Romániai Püspöki Konferencia részéről Lucian Mureșan görögkatolikus bíboros-nagyérsek üzenetét; a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia részéről pedig Veres András elnök, győri megyéspüspök üzenetét tolmácsolták. A román vallásügyi államtitkárság képviseletében Victor Opaschi államtitkár az általa képviselt intézmény üdvözletét hozta el, együttműködést remélve az új segédpüspökkel is.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A régi székely himnusz alatt zarándokhagyományt követve Kerekes László új segédpüspök a csíksomlyói Szűzanya kegyszobra előtt imádkozott, majd találkozott a sajtó képviselőivel.

Kerekes László püspök címere és jelmondata

A püspök címeréről és jelmondatáról a romkat.ro portál az alábbiakat írja:

Jelmondata: Domine, tu scis quia amo te. Uram, Te tudod, hogy szeretlek. (Jn 21,15–17) Szent Péter apostol válasza Jézusnak, amikor megkérdezte tőle, hogy „Szeretsz engem?”

Szent Péter apostol ismerte gyöngeségeit, bűneit, de azt is tudta, mennyire rajong Mesteréért. Ezért Jézusban bízik: neki nem kell bizonyítania, hogy mennyire szereti Jézust, hiszen Jézus tudja, ismeri őt.Életünk megannyi fordulópontján Jézus is megkérdezi tőlünk, megkérdezi tőlem, hogy „Szeretsz te engem?” Minden döntésünk, bármit teszünk, mind-mind annak igazolása, hogy szeretjük Jézust, szeretjük az ő misztikus testét, az Egyházat, Isten népét, a vezetőivel és híveivel együtt. Kereszténységünk egy nagy szeretet-döntés Jézus Krisztus mellett.

A címer pajzs része három mezőre oszlik: a legfelső mező, kék háttérrel, mint a régi erdélyi címerekben, a Boldogságos Szűzanya monogramjával, majd a Nappal és a Holddal kifejezi a Boldogságos Szűzanyába vetett erős bizalmat. Mária, Boldogasszony Anyánk, végigkísérte, és anyai oltalmával mindig védte édes hazánkat. Csak a Szűz Anya lelkületével járhatjuk hitelesen a Krisztus-követés útját.

A második mező Gelence címerére utal, nagy hasonlósággal, zöld háttérrel, benne a hercegi koronával, Szent Imre herceget szimbolizálja, Gelence egyházközség védőszentjét, aki az ő imádságos és tiszta életével mindig példája és oltalma a ráhagyatkozóknak. Ugyanebben a mezőben találunk egy bárdot, ami Szent Lászlót jelképezi, a védőszentet. Az ő kitartása, életformája, a kereszténnyé és magyarrá válás nagy szimbóluma.

A harmadik mezőben a cserkészliliom látható: a cserkészeszmény, az Isten, a haza és az embertárs szeretetének, szolgálatának a szimbóluma, de a 10 cserkésztörvénnyel az egész teremtett világnak a védelmét szimbolizálja. Az evangéliumi értékek pozitív megfogalmazását jelzi, mint az őszinteség, a kötelességtudás, a segítőkészség, a testvériség, a másik elfogadása, a teremtett világ védelme, a feljebbvalóknak kijáró tisztelet és engedelmesség, a vidámság és bölcsesség, a takarékosság és tisztaság értékei. A liliom mögötti piros és fehér sávok utalnak első szent királyainkra, akik kereszténységüket, életüket és népüket a katolikus keresztény értékek szerint rendezték be itt a Kárpát-medencében. Ezekben az egyetemes értékekben gyökerezik a cserkészet is.

A Boldogságos Szűzanya lelkületével, Szent Imre és Szent László életformájával, katolikus keresztény értékeink megtartásával tudjuk megadni a szeretet-válaszunkat Jézus Krisztusnak.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
2026. június 26., péntek

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást
Hirdetés