Hirdetés
Hirdetés

Felszentelték a reformátusok és unitáriusok közös templomát Fiatfalván

A református és unitárius egyházfők, közéleti személyiségek jelenlétében, ünnepi istentiszteletet, kétorgonás koncertet és közös csemeteültetést is magában foglaló rendezvény részként szentelték fel a fiatfalvi templomot vasárnap. A templom igazi ritkaság, hiszen azt több évszázada használják a mindkét felekezethez tartozó hívek, a két egyház közösen gondozza azt.

Kudelász Nóbel

2021. szeptember 19., 16:002021. szeptember 19., 16:00

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

A református és unitárius egyházfők, közéleti személyiségek jelenlétében, ünnepi istentiszteletet, kétorgonás koncertet és közös csemeteültetést is magában foglaló rendezvény részként szentelték fel a fiatfalvi templomot vasárnap. A templom igazi ritkaság, hiszen azt több évszázada használják a mindkét felekezethez tartozó hívek, a két egyház közösen gondozza azt.

Kudelász Nóbel

2021. szeptember 19., 16:002021. szeptember 19., 16:00

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Az ünnepségen Kató Béla református püspök elmondta, hogy a fiatfalvi templom felújítása csak egy volt az erdélyi református egyháznak az utóbbi öt évben indított mintegy négyszáz terve közül, de talán a legegyedibb, hiszen

nemcsak egy templomot újítottak fel, hanem ezáltal megerősítették a két gyülekezet közti testvéri viszonyt is.
•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Kovács István unitárius püspök prédikációja bevezetőjeként elmondta, ez életében az első alkalom, hogy főpásztori tisztségének első templomszentelésén végezhet szolgálatot, ráadásul egy olyan templomban, amely

Hirdetés
méltán lehetne az egész erdélyi közösség jelképe is a békés egymás mellett élésre.

Miközben a mai világra egyre erőteljesebb megosztottság jellemző, a közösség érzését a fiatfalviak évszázadok óta megélik – tette hozzá. „Ez példaértékű, hiszen Istent nem a kövek, a téglák, a templomok, hanem a bennük létrejövő közösség idézi meg” – mondta Kovács István.

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

A prédikációkat ünnepi beszédek követték. Koncz János Hunor, Székelykeresztúr polgármestere köszönetet mondott Magyarország kormányának, amiért a két évig tartó felújítási munkálatok költségét majdnem teljes egészében finanszírozta, és elmondta, ez a közösség is bizonyíték arra, hogy

nemcsak fogyasztják, hanem gyarapítják is javaikat, örökségüket.
•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

„A kis közösségekben van a nagy erő” – mondta Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, utalva arra, hogy Hargita megye településeinek mintegy fele háromszáz lélekszám alatti, mégis erős közösséget alkotnak együtt – Fiatfalva közigazgatásilag Székelykeresztúrhoz tartozik.

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője ünnepi felszólalásában Orbán Balázs tizenkilencedik század derekán tett feljegyzését említette, amelyben a legnagyobb székely méltatta a két felekezethez tartozók testvéri kapcsolatát.

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke ezt a gondolatot tovább folytatva kijelentette: ma is az a cél, hogy erős, összetartó, hagyományait, hitét és nyelvét tisztelő közösséget őrizzünk meg mind Székelyföldön, mind az egész Kárpát-medencében. A fiatfalvi kettős felekezetű templom felújítása azt példázza, hogy ez működik is: az a közösség, amely felújítja templomát, bizonyítja, hogy van múltja, és jövőjét is itt képzeli el. Az ünnepi beszédeket követően rövid kulturális műsort tartottak, amelynek során megszólaltatták a templom mindkét orgonáját. Az esemény zárásaként a két püspök áldást mondott, majd közösen facsemetét ültettek el a templomkertben.

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire

A 2026-os focivébé kezdetén mindannyian szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a magyarországi közmédia sportcsatornája, az M4 Sport geokódolás alá zárja a közvetítéseit. Pedig a legutóbbi, 2022-es katari vébén nem így volt. Mi történt azóta?

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban

A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban
2026. június 15., hétfő

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea
2026. június 15., hétfő

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
Hirdetés