A legtöbb egyetemista először a vendéglátásban vállal munkát. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Az egyetemi hallgatók közel 80 százaléka szeretne munkát találni még a tanulmányai ideje alatt, csaknem felük abban az ágazatban, amelyben a tanulmányait is végzi – írja az Agerpres hírügynökség egy online munkaerő-toborzó platform felmérése alapján.
2022. szeptember 29., 19:062022. szeptember 29., 19:06
A csütörtökön közzétett közvélemény-kutatásból kiderül, hogy Romániában évente több mint 130 ezer egyetemista végzi el tanulmányait. Rajtuk kívül azok az egyetemisták is munkát keresnek, akik még nem végzősök ugyan, de szakmai tapasztalatszerzés érdekében, illetve önellátási célból dolgozni akarnak.
A BestJobs felmérése szerint
Közel felük (46 százalék) abban az ágazatban szeretne elhelyezkedni, amelyben a tanulmányait is végzi.
A frissen végzettek és a tapasztalattal nem rendelkező fiatalok legnagyobb arányban (30 százalék) a vendéglátásban vállalnak munkát, átlagfizetésük 480 euró. Sokan helyezkednek el a közönségszolgálatban (26 százalék), a kiskereskedelemben (18 százalék), a termelés és logisztika (14 százalék), a marketing és reklám (7 százalék), az autóipar és közlekedés (6,5 százalék), a pénzügy és számvitel (5,4 százalék) ágazatában is, valamint a mérnöki szakmák (5,1 százalék), a jog (4,7 százalék) és az IT (3,53 százalék) terén.
Ilyenek az IT és a mérnöki szakok, valamint a mezőgazdaság, az orvostudomány és gyógyszeripar, a robotika és az elektrotechnika, illetve azok a területek, ahol idegen nyelvek ismerete szükséges (különösen a német, az orosz, a mandarin, az arab és a skandináv nyelvek).
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
szóljon hozzá!