
Több alkalommal is tüntettek Székelyföld-szerte Beke István és Szőcs Zoltán szabadon bocsátásáért. Archív
Fotó: Mihály Csaba
Igazságtalannak tartja Beke István és Szőcs Zoltán, hogy harmadik próbálkozásra is elutasították a feltételes szabadlábra helyezési kérelmüket – számolt be hétfői sajtótájékoztatóján Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, aki pénteken látogatta meg a terrorizmusért elítélt két férfit a börtönben.
2021. március 01., 14:112021. március 01., 14:11
2021. március 01., 15:342021. március 01., 15:34
Az RMDSZ listáján parlamenti képviselői mandátumot szerzett MPP-s politikus kifejtette, fizikailag mindkét elítélt jól van, de lelkileg megviselte őket a sorozatos visszautasítás, hiszen
„Ismereteim szerint nincs is példa arra Romániában, hogy valaki negyedszer is kénytelen benyújtani a feltételes szabadlábra helyezési kérelmét” – mondta a politikus, hozzátéve, Szőcs Zoltán kérelmének elutasításakor a bíró úgy fogalmazta meg indoklását, hogy elvárják, május 25-ig, amikor újra benyújthatja a kérést, tanúsítson kifogástalan viselkedést. Ez szerinte értelmezhetetlen, hiszen a büntetésvégrehajtó intézetek bizottsága minden alkalommal a börtönben mutatott jó magaviseletük alapján indítványozta a feltételes szabadlábra helyezést. Erről Kulcsár-Terza József a feketehalmi börtön igazgatóját is kérdezte, aki „csak vonogatta a vállát”.
„Mindez azt bizonyítja, hogy Romániában az árnyékhatalmak irányítják az igazságszolgáltatást, erről az ártatlanul elítélt két emberről más elbírálás alapján döntenek.
– vélekedett Kulcsár-Terza József. A politikus elmondása szerint a két székelyföldi férfi a börtön negyvennyolc programjában vett részt, miközben nyolc volt kötelező, a börtönőrök pedig mindig jutalomra javasolták őket, mivel kifogástalanul végezték a munkájukat. A bíró mégis visszautasította a szabadlábra helyezésüket.
Szőcs Zoltán legközelebb folyó év május 25-én kérvényezheti feltételes szabadon bocsátását, akkor kezdődik elölről a procedúra, és augusztus végén, szeptember elején születhet végleges döntés a szabadon bocsájtásáról.
A politikus idézett Szőcs Zoltán leveléből, amelyben az elítélt úgy fogalmaz, hogy minden perccel közelebb van a családjához, a szülőföldjéhez, nemzetéhez, közben azt érzi, mit jelent magyarnak lenni a 21. században Erdélyben, a nemzetek Európájában.
– tette még hozzá Kulcsár-Terza József.
Előzmények
A román igazságszolgáltatás 2018 júliusában ítélte öt-öt év börtönbüntetésre a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) két erdélyi vezetőjét, Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, miután lehallgatott beszélgetéseikből és az egyikük lakásán talált petárdákból a hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
3 hozzászólás