
Világos értelmezésre várnak a Hargita megyei törvényszéken. Archív
Fotó: Gábos Albin
A Hargita Megyei Törvényszéken fellebbeztek többen azok közül, akiknek a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség (AJPIS) visszautasította kérelmüket a volt hadifoglyok leszármazottainak járó kárpótlásra. A tárgyalásokat azonban felfüggeszti a bíróság mindaddig, amíg Bukarestből nem kapnak világos értelmezést az erre vonatkozó törvénnyel kapcsolatosan. A tisztázásra szükség van, ugyanis ugyanabban az ügyben akár kétféle ítélet is születhetett.
2023. január 12., 20:082023. január 12., 20:08
„A visszajelzések szerint a Hargita megyei törvényszéki tárgyalásra a napokban megjelentekkel közölték, hogy
mindaddig, amíg Bukarestből nem kapnak világos értelmezést azzal kapcsolatosan, hogy a magyar katonaként fogságot szenvedett személyek esetében jár-e kárpótlás vagy nem” – osztotta meg lapunkkal Veress Dávid, az RMDSZ parlamenti képviseletének csíkszeredai munkatársa a legújabb tudnivalókat a volt hadifoglyok leszármazottainak járó kárpótlás ügyében.
Az 1990-ből származó 118-as törvény alapján
a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségtől (AJPIS), azonban több mint 2500 kérést visszautasítottak.

Több mint 2500 kérelmet utasított vissza eddig a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség (AJPIS) a volt orosz hadifoglyok gyermekeinek járó támogatás kapcsán.
Többet arra hivatkozva nem fogadott el az illetékes bizottság, hogy nem megfelelő iratokkal igazolták a hadifogság tényét. Sokaknak fellebbezési lehetőségnek csak a Hargita megyei törvényszéket jelölték meg, közülük több mint kétszázan éltek is ezzel a lehetőséggel.

Több mint 2500 kérést utasítottak vissza Hargita megyében a volt hadifoglyok leszármazottainak járó kárpótlás ügyében. Sokan a törvényszéken fellebbeztek a döntés ellen. Nem muszáj feladni.
A törvényszéken ezekben az ügyekben elutasító és elfogadó ítéletek is születtek, mostantól azonban felfüggesztik a tárgyalásokat, amíg Bukarestben nem tisztázzák a törvényerejű rendeletet.
„Személyesen tiltakozom mindenféle hátrányos megkülönböztetési, megaláztatási kísérlet ellen.
– fogalmazott Veress Dávid.

Tisztázták, hogy milyen igazoló aktákat fogadhat el a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség (AJPIS) a volt orosz hadifoglyok gyermekeinek járó támogatás igénylésekor. Eddig ugyanis több mint 2500 kérést utasítottak vissza.
Az elvesztegetett idő miatt most már egy hónap alatt kellene leszállítani a Fenyéd és Székelyudvarhely által közösen megpályázott buszokat, ez pedig nem megvalósítható. Van azonban egy újabb elképzelés a települések közötti járatok indítására.
Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.
A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
1 hozzászólás