
Mezei János. Felfüggesztett börtönbüntetést kapott zsarolásért, emiatt öt éven át nem indulhat választásokon, és az állami szektorban sem tölthet be vezetői szerepet
Fotó: Veres Nándor
Három év börtönbüntetés négy évre felfüggesztve, 60 nap közmunka, 10000 euró kártérítés és 15800 lej, a perben felmerült költségek terhe – ezeket rótta ki Mezei Jánosra, az EMSZ elnökére a Marosvásárhelyi Táblabíróság pénteken. Ezek mellett öt évig nem indulhat választásokon és nem láthat el végrehajtói szerepet állami intézményben. Az egykori gyergyószentmiklósi polgármester döbbenten fogadta a jogerős ítéletet. Egyben bejelentette, hogy távozik az EMSZ éléről.
2023. január 13., 16:212023. január 13., 16:21
2023. január 13., 17:542023. január 13., 17:54
Zsarolásban találta bűnösnek Mezei Jánost a bíróság, a hivatali visszaélés, illetve
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke ellen nyolcadik éve zajlott az eljárás, korábban minden szinten minden vádpontban felmentettek, most a pere újratárgyalása ért véget.
A táblabíróság négyéves időtartamra felfüggesztett három évnyi börtönbüntetést,
60 nap közmunkát – amit a gyergyószentmiklós kórházban vagy a helyi mentőszolgálatnál köteles letölteni,
továbbá V. Zs. felperes számára 10 000 eurós kártérítést kell fizetnie,
ugyanakor 15 800 lejt, a peres eljárások alatt felmerült költségeket is állnia kell,
mindezek mellett a politikus öt éven át nem indulhat választásokon, és az állami szektorban sem tölthet be vezetői szerepet.
Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét 2015 januárjában vették őrizetbe, és helyezték előzetes letartóztatásba, majd később házi őrizetbe, később
Vele együtt büntetőeljárás indult a városháza volt titkára, B. Cs. ellen is, sikkasztás gyanújával. Mezeit a polgármesteri tisztség gyakorlásától is eltiltották egy időre.
A vádhatóság szerint Mezei János azáltal követett el hivatali visszaélést, hogy
A DNA azt tekintette zsarolásnak, hogy a polgármester felszólította a Monturist Kft. ügyvezetőjét, V. Zs-t, hogy mondjon le a tisztségéről.
„Nyolc év után most már megszületett a végleges ítélet az ellenem indított eljárásban. Ez teljes mértékben felment a korrupciós vádpont alól és a sikkasztásra való felbujtás vádpont alól is. A zsarolás vádpontjában viszont elmarasztaltak. Itt három év letöltendő börtönbüntetésre ítélt a bíróság, amit átalakítottak négy év felfüggesztett börtönbüntetésre. Ugyanakkor öt évre eltiltottak mindenféle köztisztség betöltésétől. Az ítélet tartalmaz még 10 ezer euró morális kártérítést, amit V. Zs.-nek ítéltek meg, valamint 15 ezer lejes költséget, amit törlesztenem kell” – számolt be megkeresésünkre Mezei. Mint fogalmazott:
„Ezért döbbentett meg, hogy a zsarolás vádpontjában ilyen súlyos ítéletet hoztak.
Az eljárás alatt több mint 110 alkalommal kellett jelen lennem tárgyalásokon, és anyagi teherrel is járt ez a folyamat, de még inkább teher volt az a feszültség, ami megviselt a nyolc év alatt engem, de a családomat, környezetemet is, és azokat a jó szándékú embereket is, akik szívükön viselték Gyergyószentmiklós sorsát. Ugyanis amikor 2015-ben a feljelentést megtették nemcsak engem marasztaltak el, de keresztbe vágták Gyergyószentmiklós fejlődését, amit azelőtt elindítottunk, és végre is hajtottunk volna” – fogalmazott Mezei János az ítélet közzétételét követően a lapunknak.
Mezei János elmondta még, hogy mivel pártjának, az Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ) alapszabálya kimondja, hogy
Az előzmények
Mezei János, Gyergyószentmiklós akkori polgármestere ellen 2015. január 26-án indított eljárást a DNA, a vádhatóság szerint az elöljáró két évvel korábban törvénytelenül adott el egy 400 négyzetméteres gyilkostói telket, amely azelőtt a város gyilkostói területeit adminisztráló Monturist Kft. törzstőkéjéhez tartozott. Továbbá zsarolásként értékelték, hogy 2015. január 17-én felszólította a Monturist akkori ügyvezetőjét, V. Zs.-t, hogy két napon belül nyújtsa be a felmondását. Sikkasztásra való felbujtásként kezelték, hogy míg házi őrizetben volt, arra kérte B.CS.-t, a városháza egyik alkalmazottját, hogy vigye el neki egy tanácsülés felvételét. A pert a Hargita Megyei Törvényszék tárgyalta, és 2018 júliusában kihirdetett elsőfokú ítéletében felmentette a volt elöljárót minden vádpont alól. A DNA és V. Zs. fellebbezése után viszont a Marosvásárhelyi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Mezei János felmentéséről rendelkező elsőfokú bírósági ítéletet, és a pert újratárgyalásra visszaküldte a Maros Megyei Törvényszékre. Újra lezajlott a teljes eljárás, és az új alapfokú ítélet megegyezett a korábbival. A 2022 márciusában kimondott döntés szerint Mezeit ártatlannak találták az ellene felhozott vádpontok mindegyikében. Az ügyészség és a perben részt vevő további felek újra fellebbeztek, így az ügy a Marosvásárhelyi Táblabíróságon folytatódott, ahol most már végleges, visszavonhatatlan döntés született.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2 hozzászólás