Fejlesztésre szorul Hargitafürdő

Fejlesztésre szorul Hargitafürdő

Nem csak hétvégeken, hanem a téli vakáció hétköznapjain is meglehetősen zsúfolt Hargitafürdő

Fotó: Veres Nándor

Hétvégeken és most, a téli vakáció idején szó szerint elözönlik a sízni érkező látogatók Hargitafürdőt, amely a tapasztalatok szerint nehezen tud megfelelni a növekvő érdeklődésnek. A Csíkszeredához, illetve Csíkcsicsóhoz tartozó kistelepülésen nemcsak a sípályákon van szükség fejlesztésekre, kevés a parkolóhely, hiányzik a közvécé, és a mentőszolgálat jelenlétét is szeretnék a helybeliek.

Kovács Attila

2021. február 06., 21:222021. február 06., 21:22

A főként az ország déli és keleti megyéiből érkező turistáknak tulajdonítható (akik a járványügyi szigorítások  miatt nem tudják használni a környékbeli országok, például a szomszédos Bulgária sípályáit), hogy nem csak hétvégeken, hanem

a téli vakáció hétköznapjain is meglehetősen zsúfolt Hargitafürdő, ahol már több alkalommal alakult ki jelentős forgalmi dugó, és volt eset, hogy a közlekedésrendészet nem is engedélyezte emiatt újabb gépjárművek feljutását.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Noha téli időszakban a hóágyúzás is biztosítva van a sípályákon, számos kifogás fogalmazódik meg a látogatók, illetve a vendéglátók, szállásadók részéről a körülményekre.

A vélemények szerint Hargitafürdőnek, noha igen népszerű, a téli sportok kedvelőinek biztosított feltételek tekintetében van még hová fejlődnie.

Kifogásolt viszonyok

A Csipike, Miklós és Kossuth pályákat már több éve a csíkcsicsói közbirtokosság, mint a terület tulajdonosa üzemelteti, a vendéglátó, szállásadó vállalkozók szerint viszont a közbirtokosság elnöke és hargitafürdői vállalkozói egyesület közötti együttműködés sokkal jobb is lehetne, mint most. Több vendéglátóssal beszéltünk, akik

elsősorban a konkrét fejlesztési elképzeléseket hiányolják a közbirtokosság elnökétől, noha az erre szánt költségek egy részét ők szívesen felvállalnák egy rögzített együttműködés keretében – ahogy erre számos példa van.

Elmondták, a meglévő felvonók korszerűtlenek, emiatt is sokat kell várakozniuk a sízőknek. Nagyon sok vendég hiányolja, hogy

a pályák környékén nincsenek illemhelyek, emiatt a sízők vagy a távolabbi szállásaikra kénytelenek visszatérni, vagy a közeli panziók mosdóit veszik igénybe.

Galéria

Hargitafürdő igen népszerű a téli sportok kedvelői körében, a feltételeken viszont lehet javítani

Fotó: Veres Nándor

„A nagy forgalom miatt viszont ezeket képtelenség tisztán tartani, volt aki be is zárta, mert ellenőrzések vannak” – említette az egyik szállásadó. Szintén szükségesnek látnák és támogatnák egy másik hótaposó gép beszerzését is, amely a pályák előkészítését végzi, különösen akkor, ha a meglévő meghibásodik, ahogy tavaly decemberben is történt. Azzal a kifogással is szembesültünk, hogy

a sípályák környékén nincs biztosítva a hegyimentő-szolgálat az esetleges sérültek gyors mentésére, ellátására – ha beavatkozásra van szükség, akkor a Hargita Megyei Hegyimentő Közszolgálat sokkal nagyobb területen szolgálatot teljesítő, és esetlegesen jelenlévő tagjaira, illetve önkéntesekre hárul ez a feladat.

Ehhez kapcsolódó hiányosságként említették, hogy ha baleset, sérülés történik, az ellátásra szoruló személyhez Csíkszeredából kell mentőt küldeni a hegyre, ezért is tartják szükségesnek legalább téli idényben egy ideiglenes mentőszolgálati pont fenntartását, ahol esetkocsi is szolgálatot teljesítene.

A sok autó miatt kialakuló torlódást a vállalkozók szerint egy nagy kapacitású, ezernél több autót is befogadni képes parkoló oldaná meg,

amelynek létrehozására a volt bányavállalat 1-es számú zagytározójának felületén lenne lehetőség ideiglenes jelleggel – ez jelenleg a bányavállalatot felszámoló cég tulajdona.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Együttműködést szeretnének

A csicsói közbirtokosság elnöke, Kósa Imre szintén a szállásadókkal történő együttműködést hiányolja ahhoz, hogy a körülményeken tovább lehessen javítani. Mint elmondta, Hargitafürdő helyzete egyik síközponthoz sem hasonlítható, mert a pályák egymással párhuzamosan helyezkednek el, nem egymás fölött, ahogy ez általában van. Másik sajátosság, hogy

a turisták utáni bevétel nem egy kézben összpontosul mint az összes többi Hargita megyei sípályán, mivel a vendéglátást, étkeztetést, elszállásolást vállalkozók végzik.

A téli sportok űzéséhez használt eszközök, felszerelések üzemeltetése, bérbeadása nyomán megvalósított jövedelem sem a közbirtokosságé, noha ezek a tevékenységek akarva-akaratlanul a közbirtokosság területén történnek, sok esetben a beleegyezése nélkül. Az elnök szerint az ezekből

a kiegészítő tevékenységből származó jövedelmek egy részét is többek között a sípályák üzemeltetésének költségeire, és a rendfenntartásra alkalmazott személyek bérezésére kellene fordítani, Csicsó és Csíkszereda bevonásával.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Megjegyezte, ez sem korábban, sem most nem így történik, mert ezek mögött mind egyéni érdekek vannak. A közbirtokosság, miután 2012-ben átvette a pályák üzemeltetését a bérlőktől – akikkel azért szűnt meg a szerződés, mert nem fizették a bért – jelentős befektetéseket végzett, nemcsak a hóágyúzás lehetőségét biztosították, hanem a pályák közötti összeköttetést is, így egyik pályáról a másikra sílécen lehet eljutni – emlékeztetett, hozzátéve, akkor csak a Csipike pálya működött.

Kósa szerint a változások után felvetődött az együttműködés kérdése a vendéglátókkal, ezt viszont úgy szeretnék, mint külföldön, ahol

a szállásadók bepótolnak a működtető költségeibe, egy egyesület keretében.

Ez azóta sem valósult meg, mert úgy látják, a vendéglátók, szállásadók egységes álláspontja hiányzik ebben a kérdésben.

Idézet
Korábban is az volt a kérésünk, hogy közöljék, hány vendégük van, hogy a sípályákat szükséges-e beindítani. A berendezések üzemeltetése költséges, két-három személy számára nem kifizetődő a nehezebb pályákon felvonókat működtetni

– érvelt. Mint említette, a felvonókat működtető személyzet kötelező képzése is rendszeres kiadást jelent, nem csak a bérezés, az üzemanyag, víz-, áramfogyasztás, vagy a berendezések karbantartása, javítása. Ezért is tartanának szükségesnek egy olyan együttműködést, hogy a vendégek számának függvényében lehessen üzemeltetni a felvonókat, biztosítani a sízést a nehezebb pályákon.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A mostani síszezon is kérdéses volt a járványhelyzet miatt, mivel a mesterséges hóréteg kialakítása jelentős kiadással jár, aztán december elején a vendéglátókkal történt egyeztetésen jelezték nekik, hogy a működtetési költségek egy bizonyos százalékát át kellene vállalniuk egy egyesület keretében. Ebből a célból egy szerződéstervezetet is készítettek, amelyet elküldtek, de azóta nem történt előrelépés – ismertette.

Idézet
Reális alapon történő összefogást szeretnénk, a feladatok leosztásával

– értékelt az elnök.

Hegyimentők lesznek

Korodi Attila csíkszeredai polgármester kérdésünkre azt mondta, kész az együttműködésre és nyitott a párbeszédre a hargitafürdői körülmények javítása érdekében. Így a korábbi egyeztetés nyomán

a város vállalja hegyimentő közszolgálat létrehozását, amelynek alkalmazottai majd jelen lesznek Hargitafürdőn is.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A parkolás kérdése kapcsán szintén volt egyeztetés a rendőrséggel, amely nyitott arra a megoldásra is, hogy a volt bányavállalat zagytározóján télen ideiglenes jelleggel parkolót alakítsanak ki. Ehhez viszont arra van szükség, hogy vállalkozók vegyék bérbe a területet. A mentőszolgálati ügyelet, illetve mentőautó téli jelenlétéről úgy nyilatkozott, erről a mentőszolgálattal szükséges megegyezésre jutni.

A város ugyanakkor nyitott arra, hogy köztéri mobil illemhelyeket üzemeltessen, de ezekre igény elsősorban a sípályák környékén van, az pedig csicsói terület

– emlékeztetett.

Péter Lukács csicsói polgármesterrel is beszéltünk, aki úgy nyilatkozott, az önkormányzat meg fogja oldani a mobil illemhelyek telepítését és ezek üzemeltetését a sípályák környékén, ugyanakkor a hulladék elszállítását is megfelelő ütemben szeretnék végezni.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

7 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 23., szombat

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni

A bárányhús nagyon megosztó tud lenni, és nem csak húsvét tájékán: vagy ínyencségnek tartják, vagy viszolyognak tőle, az átmeneti állapot fölöttébb ritka – pedig nem árt tudni, hogy hajdanán a székelység alapeledelének számított a gyapjas jószág.

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni
2024. március 23., szombat

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett

Teljesen kiégett egy személyautó szombaton az apoldi vártemplom közelében.

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervezett Tavaszünnepet szombaton a kézdivásárhelyi Waldorf-közösség. A Perkőn megtartott, családias hangulatú eseményen a gyerekek ügyességi játékokon vehettek részt, de volt séta, piknik és magbörze is.

A Perkőn köszöntötték a tavaszt
A Perkőn köszöntötték a tavaszt
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

2024. március 23., szombat

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván

Pincében tárolt szalmabálák kaptak lángra a Zabolához tartozó Páva falurészen szombaton délután. A hivatásos és önkéntes alakulatok jelenleg is dolgoznak az oltáson, személyi sérülés nem történt.

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván
2024. március 23., szombat

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken

A színház világnapja alkalmából a magyar színjátszás hőskorát megidéző kiállítással tiszteleg a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, együttműködésben a kassai Thália Színházzal és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházzal.

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken
2024. március 23., szombat

Erdély legnagyobb villamosításfejlesztése valósul meg Gyergyószéken

Gyergyószék mint Hargita megye energetikai csomópontja, újabb mérföldkőhöz érkezett az infrastrukturális fejlesztések terén. Gyergyóremetén egy 110 ezer voltos villanytelep épül. Jelenleg ez az országban a legnagyobb ilyen típusú beruházás.

Erdély legnagyobb villamosításfejlesztése valósul meg Gyergyószéken
2024. március 22., péntek

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén

Tűz ütött ki a Dicsőszentmártonhoz tartozó Csüdőtelkén péntek este, a lángoló növényzet kioltásán jelenleg is dolgoznak – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén
2024. március 22., péntek

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében

Csak június 1-jétől jár bírság a számlák eFactura rendszerbe történő feltöltésének elmulasztása esetén – jelentette be pénteken a pénzügyminiszter.

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

A tavasz beköszöntével újra elindítják a nyári bobpályát Borszéken március utolsó előtti hétvégéjén. A látogatóknak szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között lesz lehetőségük újra bobszánkóba pattanni a Reménység Síközpontnál található pályán.

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

2024. március 22., péntek

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál

A Visit Maros Egyesület első alkalommal rendezi meg a Bazsarózsa-fesztivált a mezőzáhi Ugron-kastélynál április 23–29. között, a sztyeppei bazsarózsa virágzási időszakában – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!