
A cél, hogy az embereknek gyors, könnyű és zavartalan tömegközlekedésben legyen részük
Fotó: Haáz Vince
A tömegközlekedési járművek, megfelelő kihasználtság mellett valódi megoldást jelenthetnének a bedugult forgalomra, és a környezetszennyezés is csökkenne. Marosvásárhelyen két, sürgősen megoldásra váró feladaton múlik a tömegközlekedés fejlesztése.
2025. január 04., 20:592025. január 04., 20:59
Gyakori látvány Marosvásárhelyen, akárcsak más városokban, hogy egy személyautóban egyetlen személy ül, ez pedig a forgalom bedugulásához vezet, ráadásul hosszabb ideig szennyezik a környezetet a kihasználatlanul és hosszú ideig utakon lévő gépkocsik.
A tömegközlekedésnek kulcsfontosságú szerepet kell biztosítani egy város fejlesztésében, a közszállítási járművek lecserélése csak az első és elengedhetetlen lépés volt ezen a téren – hangsúlyozta a Székelyhonnak Portik Vilmos, Marosvásárhely közszállítási vállalatának fejlesztési és marketingigazgatója, aki előtte Marosvásárhely alpolgármesteri feladatait látta el.
Az új igazgató elmondása szerint két, sürgősen megoldásra váró feladattal néznek szembe: az egyik, hogy a városi járatok eljussanak a szomszédos településekre is, és
Fotó: Haáz Vince
A város és a peremtelepülések ezért hozták létre a Közlekedésfejlesztési Egyesületet, ugyanakkor a polgármesteri hivatal ezért is kezdett bele a közlekedési infrastruktúra fejlesztésébe. A másik feladat, hogy
De most az autóbuszok is az autók közé szorulva állnak a dugóban. Ennek megváltoztatásához sok szereplő közötti együttműködésre és vállalaton kívüli döntésekre van szükség – tette hozzá.
Fotó: Haáz Vince
„Mivel az elmúlt négy évben minden nap foglalkoznom kellett a városi tömegközlekedéssel, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy jól ismerem a közszállítási vállalat helyzetét is, a polgármesteri hivatal beruházásait is, amelyek a tömegközlekedés javítását célozzák, és mivel a közlekedésfejlesztési egyesület létrehozását is felügyeltem, az ott zajló munka sem ismeretlen számomra.
Értem a cég problémáit is, értem a döntéshozó szempontjait, és ezzel a rálátással a különféle összefüggésekre segítem Tatár Béla vezérigazgató úr munkáját” – hangsúlyozta Portik Vilmos, aki szerint az a cél, hogy az embereknek gyors, könnyű és zavartalan utazásban legyen részük.
Ugyancsak ő felel a digitális megoldásokért is, mint például a jegykezelés, bérletkibocsátás üzemeltetése, amikor a fejlesztést végző cég átadja a vállalatnak.
Fotó: Haáz Vince
„A marketinges kollégákkal a vállalat saját – vagyis nem a várostól érkező – bevételeinek növelését célozzuk meg, de egy utasbarát és állandó intézményes kommunikációt is szeretnénk kialakítani. Az autóbuszok külső mosásának megszervezésében is feladataim vannak. Ez utóbbi máris eléggé fogas kérdésnek mutatkozik, mert az újonnan vásárolt autóbuszok számára építeni kell egy autómosót.
Ezt automatizálni kell, ám egy ilyen mosoda megépítése, korszerű felszerelése meghaladja a kétmillió lejt, ezért ehhez a város segítségére is szükség van, ezt önerőből a vállalat nem tudja megoldani” – magyarázta Portik Vilmos.
Fotó: Haáz Vince
A legtöbb korszerűsítést a város már az elmúlt négy év folyamán elkezdte, de a munkálatok még zajlanak, a kivitelező cég még nem adta át. Amint ezek a beruházások befejeződnek, és a város is átadja ezeket a buszvállalatnak,
– ígéri a fejlesztési igazgató, hiszen ezek az elvárások gyakorta felmerülnek az utasok részéről.
Ami ezzel együtt válik lehetségessé, az az utasigények és forgalmi adatok egyidejű követése, és ezek alapján további fejlesztési javaslatok kidolgozása. A buszok mozgását belső rendszeren már most követni tudják, amint ezek kezelését átveszi a szállítási vállalat, az utasok számára is hozzáférhetővé teszik – tudtuk meg a fejlesztési és marketingigazgatótól.
Azt is megemlítette, hogy a vállalat saját tevékenységéből fakadó bevételeit is növelni szeretnék. Mint mondta, erre lehetőséget ad a telephelyen működő időszakos műszaki ellenőrzést végző műhely, az akár nemzetközi utak megtételére is alkalmas turistabusz, a különjáratok vagy a reklámbevételek gyarapítása.
A CURS-Avangarde exit poll felmérése szerint a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a bukaresti időközi főpolgármester-választást a szavazatok 32,7 százalékával.
Nem állt meg a rendőrök jelzésére, belehajtott egy folyóba, majd autóját hátrahagyva gyalog menekült tovább egy 29 éves férfi, aki ittasan és jogosítvány nélkül ült volánhoz Neamț megyében. Végül egy erdős területen elfogták és őrizetbe vették.
Alacsony volt a részvétel a délelőtti órákban vasárnap a bukaresti időközi főpolgármester-választáson, ahol 17 jelölt verseng azért, hogy következő négy évben betöltse a Nicușor Dan államfővé választása nyomán megüresedett tisztséget.
Nicușor Dan hétfőn és kedden Franciaországban tartózkodik, és látogatásának második napján Emmanuel Macron elnök is fogadja az Élysée-palotában.
Személygépkocsival ütközött egy autóbusz vasárnap Sinaián. Két utas enyhe sérüléseket szenvedett.
Nicușor Dan kijelentette, hogy vasárnap a Nyugathoz tartozó Romániára és egy feddhetetlen jelöltre szavazott a bukaresti időközi főpolgármester-választáson.
Vasárnap Bukarestben főpolgármestert, Buzău megyében megyei tanácselnököt, a Dâmbovița megyei Găești városában, valamint kilenc megye 11 községében polgármestert választanak.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
2 hozzászólás