
A két új busz közül a magasabb az elektromos jármű
Fotó: Haáz Vince
A hideget ugyan „nem szeretik”, de amúgy jól vizsgáztak a Marosvásárhelyen bő két hete beüzemelt vadonatúj elektromos buszok. Az utasok véleménye: tiszták és csendesek.
2023. április 05., 19:432023. április 05., 19:43
Összesen huszonhét, a lengyel Solaris társaság által gyártott, tizenkét méteres elektromos busszal is lehet közlekedni Marosvásárhelyen. Öt még a garázsban várja, hogy beüzemeljék. Az új buszok két hete közlekednek a város utcáin, meghatározott útvonalakon.
A helyi tömegközlekedési vállalat illetékese, Moldován Zsolt a Székelyhonnak elmondta, hogy
A fenntartás elsősorban azért volt – fejtette ki Moldován – , mert tapasztalt sofőrjeik vannak ugyan, ilyen buszokat azonban még nem vezettek. Volt ugyan tesztvezetés, és már akkor sok mindent megtanultak, de akkor még nem utasokkal közlekedtek. Az illetékes elmondta, hogy a sofőrök visszajelzései pozitívak.
Fotó: Haáz Vince
Az elektromos buszokat egész éjszaka töltik, így reggel száz százalékos töltöttséggel hagyják el a vállalat székhelyét. Az, hogy hányszor tudják megtenni a kijelölt útvonalat, több tényezőtől függ. Részben a sofőr vezetési stílusától, hiszen az is befolyásolja a fogyasztást, hogy
A fűtéshez a járművek egy 24 kilowattos melegítő berendezést használnak, ami meleg vizet biztosít – gyakorlatilag azzal fűtik a járművet. Ha ennek a rendszernek állandóan működnie kell, akkor gyorsabban lemeríti az akkumulátort. Szabály, hogy
Moldován Zsolt elmondta, hogy eddig még nem volt semmilyen fennakadás a töltés miatt, nem maradt terepen egyetlen jármű sem.
A megkérdezett utasok közül volt, aki észre sem vette, hogy nem hagyományos, hanem elektromos buszon közlekedik. Volt, aki pozitívumként említette, hogy tiszta és rendezett a jármű beltere, és „egyáltalán nem zúg”. A meleget és az ingben, mellényben vezető sofőröket is észrevették, ezt is megemlítették az utasok. De többen szóvá tették, hogy
Meghatározott útvonalakon közlekednek az új járművek
Fotó: Haáz Vince
Portik Vilmostól, Marosvásárhely alpolgármesterétől megtudtuk, hogy
Ezek tíz méteresek és a töltőállomásaikat már beszerelték a tömegközlekedési cég Béga utcai székhelyén. Év végéig még további tízet kell leszállítsanak Marosvásárhelyre, hiszen a szerződésben összesen tizenöt busz beszerzése szerepel.
Szombaton és vasárnap továbbra is ingyen lehet utazni a városi buszokon, a városvezetés reméli, hogy egyre többen veszik igénybe az egyre javuló tömegközlekedést.
Bő fél éve annak, hogy megszüntették a villamos energia árplafonját Romániában, azóta pedig a legtöbb fogyasztónál – pláne aki maradt a korábbi szolgáltatójánál – jóformán megduplázódott a villanyszámla értéke. Ebből lehetne visszavenni.
Több felelősséget ró a helyi hatóságokra, megkönnyíti a távoltartási végzés igénylését, és kötelezővé teszi a pszichológiai tanácsadást az agresszorok számára egy új törvénymódosítás. Szakembereket kérdeztünk arról, mit jelent mindez a gyakorlatban.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) tavaly 33 839 adóellenőrzést végzett, 7,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte vasárnap az Agerpres megkeresésére az intézmény. Az ellenőrzések 29 417 adózót érintettek.
Nicușor Dan vasárnap a közel-keleti fegyveres konfliktus kapcsán a Facebook-oldalán közölte, hogy Románia nincs közvetlen veszélyben.
Igazi tavaszi idővel köszöntött be a március, a napsütésnek hála Székelyföld nagy részén 10 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet vasárnap délutánra.
Iráni rakéta törmelékétől gyulladt ki szombaton a dubaji Burj al Arab hétcsillagos szálloda burkolata, háborús hangulat uralkodik a kedvelt turisztikai nagyvárosban – erről szólnak a hírek. Egy székelyföldi turista azonban cáfolja mindezeket.
A hegyimentők sikeresen kimentettek három ukrán állampolgárt, akik szombaton eltévedtek a Máramarosi-havasokban, több mint 1600 méteres magasságban – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a Máramaros megyei Salvamont.
Romániában az üzemanyag ára meghaladhatja a literenkénti 9–10 lejt, ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára tartósan 90–100 dollár körül stabilizálódik – figyelmeztetett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Málta egy hatalmas szabadtéri múzeumnak is beillik, várfalakkal övezett fővárosa mellett több helyszín a világörökség oltalmát élvezi. Bár nem bántuk meg a felkeresését, vegyes érzésekkel tértünk haza a világok országútjának színes pihenőhelyéről.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este a közel-keleti helyzettel kapcsolatban a Facebook-oldalán közölte, hogy a román hatóságok elsődleges prioritása valamennyi román állampolgár biztonsága.
szóljon hozzá!