
Amikor minden összejött a pityókatermelőknek. Magas áron értékesíthették a burgonyát
Fotó: Gecse Noémi
Több mint egy évtizede nem volt ilyen magas ára a pityókának, ami egyebek közt annak tudható be, hogy kevesebb burgonyát importáltak Romániába. Az étkezési burgonya ára idén kilónként 1,60–1,70 lej körül alakult, a viszonteladók és kereskedők pedig ennek az árnak közel kétszereséért kínálták a krumplit az üzletekben és a piacokon.
2019. április 24., 12:002019. április 24., 12:00
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott, hogy amióta Románia az Európai Unió tagja lett, azaz 2007 óta nem volt ilyen jó ára a pityókának a gazdák szempontjából. Mint magyarázta, ennek egyik oka, hogy a nagy krumplitermesztő államokban, így például
„Máskor többet hoztak be külföldről, és rendkívül nyomott áron” – tette hozzá. Idén a Hargita megyei gazdák 1,60–1,70 lej körüli értékben adhattak túl a tavalyi termésen. „Nem kell irigyelni a jó árat a gazdáktól, mert két-három éve csak nagyon alacsony áron értékesíthették az étkezési burgonyát. Arra is volt példa, hogy még el sem tudták adni, készleten maradt a termés, az állatokkal voltak kénytelenek feletetni” – jegyezte meg az igazgató.
Fotó: Gábos Albin
Hargita megyében tavaly 7500 hektáron termesztettek burgonyát, és hektáronként átlagban 24 ezer kilogramm pityóka termett a beültetett területeken. Török Jenő úgy véli, várhatóan idén is közel 7500 hektáron ültetnek krumplit a megyében. „A gazdák szeretnének idén is sokat ültetni, de kevés a jó minőségű vetőmag, a külföldről hozott vetőmag és a helyi is nagyon drága.” Török információi szerint tízszer annyi vetőmagot tudtak volna eladni a gazdák, mint amennyijük volt készleten, akkora volt rá a kereslet. A belföldi vetőmag ára kilónként 1,50–1,70 lej körül alakult, a minősített külföldi vetőmagért kilónként 4 lejt is elkértek. Egyébként
„A mezőgazdaságban legkevesebb két-három év átlagával kell számolni, úgy lehet jövedelmező a tevékenység. Nem lehet csak egy év eredménye alapján hosszú távra tervezni, mert előfordulhat, hogy egyik évben nem lehet jó áron eladni a termést, de a következőben már igen” – emelte ki az igazgató.
Maradt a termelőnek is
Keresztes Vencel, a csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás elnöke megkeresésünkre elmondta, hamar túladtak a pityókán, és jó áron sikerült értékesíteniük. „Tulajdonképpen az 1,50–1,60 lej kilónkénti ár a krumpli valós ára, amiből maradhatott profit a termelőnek is” – magyarázta a szakember. Tavaly 1 lej körüli áron tudták értékesíteni a termés kilóját, amelyből 10–20 százalék maradt a termelőnek. Mint megtudtuk, társulásuk a jó termés érdekében kizárólag külföldi, minősített vetőmagot használ.
Kétszeres áron kínálják
A termelői árhoz a kereskedők, viszonteladók ráteszik a maguk árrését, így a burgonya gyakran kétszeres áron kerül a boltokba, piacokra. A csíkszeredai zöldségpiacon 2,95 lejért adták a csíki pityóka kilóját, az egyik nagyáruházban a belföldi fehér krumplit pedig közel 3 lejért kínálták. Gyergyószentmiklóson szintén 3 lejért lehetett egy kilogramm pityókához hozzájutni, akárcsak Marosvásárhelyen a kövesdombi piacon. A külföldről behozott újkrumpli ára drasztikus: kilónként akár tíz lejt is elkérnek érte.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!