
Amikor minden összejött a pityókatermelőknek. Magas áron értékesíthették a burgonyát
Fotó: Gecse Noémi
Több mint egy évtizede nem volt ilyen magas ára a pityókának, ami egyebek közt annak tudható be, hogy kevesebb burgonyát importáltak Romániába. Az étkezési burgonya ára idén kilónként 1,60–1,70 lej körül alakult, a viszonteladók és kereskedők pedig ennek az árnak közel kétszereséért kínálták a krumplit az üzletekben és a piacokon.
2019. április 24., 12:002019. április 24., 12:00
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott, hogy amióta Románia az Európai Unió tagja lett, azaz 2007 óta nem volt ilyen jó ára a pityókának a gazdák szempontjából. Mint magyarázta, ennek egyik oka, hogy a nagy krumplitermesztő államokban, így például
„Máskor többet hoztak be külföldről, és rendkívül nyomott áron” – tette hozzá. Idén a Hargita megyei gazdák 1,60–1,70 lej körüli értékben adhattak túl a tavalyi termésen. „Nem kell irigyelni a jó árat a gazdáktól, mert két-három éve csak nagyon alacsony áron értékesíthették az étkezési burgonyát. Arra is volt példa, hogy még el sem tudták adni, készleten maradt a termés, az állatokkal voltak kénytelenek feletetni” – jegyezte meg az igazgató.
Fotó: Gábos Albin
Hargita megyében tavaly 7500 hektáron termesztettek burgonyát, és hektáronként átlagban 24 ezer kilogramm pityóka termett a beültetett területeken. Török Jenő úgy véli, várhatóan idén is közel 7500 hektáron ültetnek krumplit a megyében. „A gazdák szeretnének idén is sokat ültetni, de kevés a jó minőségű vetőmag, a külföldről hozott vetőmag és a helyi is nagyon drága.” Török információi szerint tízszer annyi vetőmagot tudtak volna eladni a gazdák, mint amennyijük volt készleten, akkora volt rá a kereslet. A belföldi vetőmag ára kilónként 1,50–1,70 lej körül alakult, a minősített külföldi vetőmagért kilónként 4 lejt is elkértek. Egyébként
„A mezőgazdaságban legkevesebb két-három év átlagával kell számolni, úgy lehet jövedelmező a tevékenység. Nem lehet csak egy év eredménye alapján hosszú távra tervezni, mert előfordulhat, hogy egyik évben nem lehet jó áron eladni a termést, de a következőben már igen” – emelte ki az igazgató.
Maradt a termelőnek is
Keresztes Vencel, a csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás elnöke megkeresésünkre elmondta, hamar túladtak a pityókán, és jó áron sikerült értékesíteniük. „Tulajdonképpen az 1,50–1,60 lej kilónkénti ár a krumpli valós ára, amiből maradhatott profit a termelőnek is” – magyarázta a szakember. Tavaly 1 lej körüli áron tudták értékesíteni a termés kilóját, amelyből 10–20 százalék maradt a termelőnek. Mint megtudtuk, társulásuk a jó termés érdekében kizárólag külföldi, minősített vetőmagot használ.
Kétszeres áron kínálják
A termelői árhoz a kereskedők, viszonteladók ráteszik a maguk árrését, így a burgonya gyakran kétszeres áron kerül a boltokba, piacokra. A csíkszeredai zöldségpiacon 2,95 lejért adták a csíki pityóka kilóját, az egyik nagyáruházban a belföldi fehér krumplit pedig közel 3 lejért kínálták. Gyergyószentmiklóson szintén 3 lejért lehetett egy kilogramm pityókához hozzájutni, akárcsak Marosvásárhelyen a kövesdombi piacon. A külföldről behozott újkrumpli ára drasztikus: kilónként akár tíz lejt is elkérnek érte.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!