
A makfalvi községházáról korábban már eltávolíttatták a székely zászlót, de helyette másikat állítottak
Fotó: Szucher Ervin
Makfalva település egyik parkjából távolíttatná el és cseréltetné román lobogóra a székely zászlót Maros megye prefektusa. A Székely Nemzeti Tanács a makfalvi polgármester védelmére kelt és készen áll arra, hogy politikai, illetve jogi ellenlépéseket tegyen az ügyben.
2024. szeptember 23., 15:102024. szeptember 23., 15:10
2024. szeptember 23., 15:132024. szeptember 23., 15:13
A kormány képviselője átiratban szólította fel a makfalvi önkormányzatot, hogy távolítsa el a község parkjában a báró Wesselényi Miklóst ábrázoló szobor mellett álló székely zászlót és tűzze ki helyébe a román lobogót. A felszólítás mögött a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Polgári Fórumának Maros megye prefektusához benyújtott feljelentése áll.
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke az ügy kapcsán úgy fogalmazott, hogy a Maros megyei kormánymegbízott, Ciprian Dobre, Vass Imre polgármesterhez címzett átirata arról tanúskodik, hogy a gyűlölet nem jó tanácsadó. Mindezt arra alapozta, hogy a levél „úgynevezett Székelyföld” szóösszetétellel ismételi a Székelyföld létezését megkérdőjelező szófordulatot, másrészt viszont idézi azt a törvényt, amely szabályozza idegen államok zászlainak használatát Romániában.
A kormánymegbízott levelében a román nemzeti zászló és az idegen államok lobogóinak kitűzésére vonatkozó 1994/75-ös számú törvényt idézi. Ez azonban nem tér ki a székely zászlóra, ezért a következő bekezdésben levonja a következtetést, hogy bármilyen más, a törvényben nem szereplő zászló kitűzése „jogalap nélküli, tilos”.
„Ismételten tudomására kell hoznunk Románia kormányának, hogy
– szögezte le az SZNT elnöke.
A kormánymegbízottnak adott válaszlevelében Vass Imre, Makfalva polgármestere leszögezte, szerinte a székely zászló kitűzésével nem sértettek jogszabályt. Az álláspontját Kincses Előd ügyvéd jogi véleményezésére alapozta, miszerint a Ciprian Dobre által említett törvény a román zászló és más nemzeti zászlók közintézményekre való kihelyezését szabályozza,
Ennek kapcsán az SZNT elnöke kijelentette: helyeselik a községvezető válaszát, és készek minden erkölcsi és politikai segítséget megadni a továbbiakban a makfalvi polgármesteri hivatalnak „Ebben a pillanatban
Készen állunk, hogy politikai és jogi ellenlépéseket tegyünk a székely zászlóért, minden román állami támadás ellen” – foglalt állást Izsák Balázs.
A makfalviakat számos meghurcoltatás érte már, ennek ellenére a helyiek korábban sem adták fel a szimbólumhasználatért vívott harcot. Mint ismeretes, Makfalva volt Székelyföld egyik első települése, ahol a kétezres évek elején kitűzték a székely lobogót a községháza homlokzatára. A lobogó miatt a Maros Megyei Prefektusi Hivatal – más önkormányzatokkal együtt – Makfalvát is támadta 2014-ben, ugyanakkor a Hármasfaluban a települések egykori neveit jelző táblák kihelyezése miatt is összetűzésbe keveredett a községházával. Korábbi beszámolónk tanúskodik róla, hogy a helybéliek nem adták fel: a községházáról eltávolíttatott székely zászló helyett az önkormányzat egy másikat állított fel Makfalva központjában 2018-ban, ugyanakkor túljártak az azóta menesztett prefektus eszén is, és faragott táblákra cserélték ki a hármasfalusi – csókfalvi, székelyszentistváni és atosfalvi – illegálisnak és a gépkocsivezetőkre nézve veszélyesnek ítélt falunévtáblákat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!