
Akik tűzifával fűtenek, azok kapnak a legkevesebb pótlékot. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Gyergyószentmiklóson már hétfőtől, míg Marosvásárhelyen október 15-étől lehet igényelni a fűtéstámogatást. Míg pár évvel ezelőtt tízezren is kérték ezt a támogatást, tavaly alig félezren igényeltek fűtéstámogatást mind Marosvásárhelyen, mind pedig Gyergyószentmiklóson.
A marosvásárhelyi városháza szociális igazgatóságának székhelyén, a Dózsa György utca 9. szám alatt (a 8-as irodában) már át lehet venni azokat a típusnyomtatványokat, amelyek alapján kérni lehet a télre esedékes fűtéspótlékot. Mint a városháza sajtószóvivőjétől, Cosmin Blagától megtudtuk, a szakigazgatóságon október 15-étől fogadják a kéréseket.
A gázfűtés-támogatások összege a következő: 155 lejig terjedő jövedelem esetén 262 lej, 260 és 310 lej között 120 lej, 425–480 lej között 45 lej, 540–750 lej között 20 lej. A villanyárammal melegítők esetében a maximális összeg 240 lej, a minimális 20 lej.
A legfontosabb tudnivaló, hogy a kéréshez mellékelni kell az összes családtag személyazonossági iratának másolatát, minden jövedelemmel rendelkező családtag havi nettó jövedelmét igazoló iratot, illetve a kérvény benyújtása előtti hónapban kiállított nyugdíjszelvényt, de más jogosultságokat – pótlékok, juttatások, járulékok – bizonyító igazolásokat is. Olyan kérvényt, amelyben nulla jövedelem van feltüntetve, nem fogadnak el. Ha a nagykorú családtag nem rendelkezik jövedelemmel, közjegyző előtt saját felelősségre kell erről nyilatkoznia. Kérni kell egy igazolást a közpénzügyi igazgatóságtól is, amelyből kiderül, hogy a kérelmezőnek van-e adóköteles jövedelme (például bankkamatok, házbérek).
De a tömbházlakók esetében a tulajdonosi társulástól is kell egy igazolás arról, hogy hány személy van bejelentve a lakásba. A polgármesteri hivatal adóügyi osztályától is kell kérni egy igazolást arról, hogy az érintett kifizette-e a helyi adókat és illetékeket.
A kéréseket október 31-éig fogadják a szociális igazgatóságon. A leadott nyilatkozatok jogosságát szúrópróbaszerűen ellenőrizni is szokták. A jóváhagyott pótlékra az egész téli idényben, öt hónapig jogosult a kis jövedelmű személy, de ezt nem kapja kézhez, hanem levonódik a számlájából. Tavaly Marosvásárhelyen 537 személy kapott pótlékot, közülük legtöbben, 454-en földgázzal fűtöttek. A gyergyószentmiklósiak az elmúlt idényben összesen 581 fűtéstámogatási igénylést nyújtottak be.
Kilenc Szeben megyei tanár és tíz diák is Dubajban rekedt a közel-keleti háborús helyzet okozta légtérzár miatt – tájékoztatott hétfőn a Szeben megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.
Az egytől ötig terjedő skálán négyes fokozatú a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban, 1800 méter fölötti magasságban – figyelmeztettek a meteorológusok.
Elutasította hétfői ülésén a szenátus a Demeter András kulturális miniszter elleni egyszerű indítványt.
Márciusban nemcsak a tavasz érkezését várjuk, hanem szeretettel és örömmel köszöntjük a nőket, akik életet adnak, gondoskodnak és szeretnek.
Megnyitása óta a legeredményesebb hónapot zárta a székelyföldi utasokat is kiszolgáló légikikötő. A Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren februárban mintegy 38 ezer utast regisztráltak, a legnépszerűbb úti célok között Budapest is szerepel.
Több mint tízmillió lejes beruházással gyarapodnak a gyergyószentmiklósi iskolák. Hét tanintézménybe és az iskolás sportklubhoz is korszerű digitális eszközök, laborfelszerelések és új bútorzat érkezik.
Az Ilie Bolojan miniszterelnök által hétfőre összehívott tanácskozás résztvevői megállapodtak abban, hogy a román hatóságok elsődlegesen a konfliktusövezetben tartózkodó román állampolgárok biztonságos hazaszállítására összpontosítanak.
Arcátlan hazugságoknak' nevezte héfőn Bogdan Ivan energiaügyi miniszter azokat a „spekulációkat”, amelyek szerint a közel-keleti válság miatt a benzin vagy a gázolaj ára elérheti a literenkénti 10 lejt.
Ismét összeültek hétfőn a koalíciós pártok vezetői, hogy megvitassák a 2026-os állami költségvetés tervezetét.
Országos lakossági riasztási gyakorlatot tart az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség a Polgári Védelem Hete keretében, szerdán. A Riasztási Szerda elnevezésű akció során az ország teljes területén működtetni fogják a riasztószirénákat.
szóljon hozzá!