Hirdetés
Hirdetés

Ezreket érintő probléma: a receptekkel vándorolni kell egyik gyógyszertárból a másikba

Marosvásárhelyen járt az Országos Egészségbiztosító Pénztár vezetője •  Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen járt az Országos Egészségbiztosító Pénztár vezetője

Fotó: Haáz Vince

Egyszerűsítsék a receptek felírását és a gyógyszerek kiadását, mert a jelenlegi eljárás nem jó – ezt kérték nemrég a háziorvosok és gyógyszerészek az országos egészségbiztosítási pénztár vezetőjétől Marosvásárhelyen.

Simon Virág

2024. április 17., 07:312024. április 17., 07:31

Többek között a receptek kiírása kapcsán szólaltak fel a Maros megyei háziorvosok, gyógyszerészek a nemrég tartott marosvásárhelyi találkozón, amelynek meghívottja Valerian Herdea, az országos egészségbiztosítási pénztár vezetője volt.

Iulia Băilă, a Maros megyei háziorvosok egyesületének vezetője arról számolt be, hogy

Hirdetés

az idősebb, krónikus betegeknek havonta 3-4 receptet kell felírjanak, hiszen vannak olyan gyógyszerek, amelyeket egy hónapra lehet kiírni, de olyanok is, amelyeket kettőre.

Azonkívül vannak olyan készítmények, amelyeket ára nem támogatott, de vénykötelesek, így azt is külön receptre kell írni. Mindez időbe telik, és

a betegnek is nehéz, hiszen nem mindig tudja ugyanabban a gyógyszertárban kivenni a gyógyszereit – egyik patikából kell menjen a másikba.

Ha ugyanazon a recepten két különböző gyógyszer van, akkor csak olyan helyen tudja kivenni azokat, ahol mindkettő megvan.

Sok a papírmunka a receptekkel is •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sok a papírmunka a receptekkel is

Fotó: Haáz Vince

A háziorvosokat képviselő illetékes épp ezért azt kérte az országos egészségbiztosítási pénztár vezetőjétől, hogy egyszerűsítsék a receptek felírását:

például lehessen egy receptre felírni minden gyógyszert, vagy vezessék be az elektronikus receptet, amelyet látnak minden gyógyszertárban és a beteg egészségügyi kártyája alapján kiadják.

Azt is kérte: tegyék lehetővé, hogy a háziorvosok lássák, hogy a kórházba beutalt betegek milyen gyógyszeres kezelést kapnak, hiszen sokszor a páciensek nem tudnak beszámolni a kezelésről és az nem mindig szerepel az orvosi levélben sem.

A beteg érdeke legyen fontos

Logigan Maria-Nicoleta, a Maros megyei gyógyszerészek kollégiumának vezetője is a receptek felírásának, kibocsátásának egyszerűsítését kérte, és az elektronikus recept bevezetése mellett érvelt. Elmondta:

nem ritka, hogy a sürgősségiről az éjszakai, ügyeletes patikákba jönnek a betegek és olyan gyógyszereket akarnak kiváltani, amelyek vénykötelesek.

Nekik, a sürgősségin az ügyeletes orvos csak egy egyszerű receptre írta fel, vagy csak az orvosi levélben szerepelnek, és a háziorvos kell majd azt átírja egy érvényes receptre. De a betegnek szüksége van a gyógyszerre már akkor vagy másnap, még mielőtt el tudna jutni a háziorvoshoz.

Az sem biztos, hogy a településen, ahol ő lakik van gyógyszertár és megvan az a fontos gyógyszer.

Az elektronikus recept bevezetése ki tudná küszöbölni ezt a gondot is – véli.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Elképzelés van, már csak pénz kell hozzá

Valerian Herdea, aki maga is háziorvosként tevékenykedett, mielőtt tavaly átvette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetését, elmondta: tud ezekről a gondokról, de örül, hogy újra felhívták rá a figyelmét. Az országos pénztárnál, az egészségügyi minisztériumban dolgoznak az elektronikus rendszerek fejlesztésén, hogy

összeköttetést biztosítsanak az egészségügyben dolgozók számára, hogy láthassa a háziorvos, a szakorvos és a gyógyszerész is, hogy milyen diagnózisa és betegsége, kezelése van egy-egy páciensnek.

De a rendszer kifejlesztéséhez, életbe ültetéséhez pénzre van szükség, így nem lesz sem egyszerű, sem gyors a létrehozása, alkalmazása – húzta alá az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 17., kedd

Csökkenő népesség, átalakuló családmodellek – kimagaslóan magas az egyedülálló férfiak aránya Székelyföldön

Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.

Csökkenő népesség, átalakuló családmodellek – kimagaslóan magas az egyedülálló férfiak aránya Székelyföldön
Hirdetés
2026. március 17., kedd

ANAF-osnak adta ki magát egy csaló, miszerint visszajár a cégnek a tavaly befizetett összegből...

Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.

ANAF-osnak adta ki magát egy csaló, miszerint visszajár a cégnek a tavaly befizetett összegből...
2026. március 17., kedd

Kétszázötven kilométernyi autópályát ígérnek, de több pénzre lesz szükség

A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.

Kétszázötven kilométernyi autópályát ígérnek, de több pénzre lesz szükség
2026. március 17., kedd

Ha a szomszéd kutyája túl hangosan ugat: jogok és kötelességek

A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.

Ha a szomszéd kutyája túl hangosan ugat: jogok és kötelességek
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Postázzák a szavazási levélcsomagokat, megvannak a fontos tudnivalók

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.

Postázzák a szavazási levélcsomagokat, megvannak a fontos tudnivalók
2026. március 17., kedd

Tanügyminiszter: a bojkott nem veszélyezteti az országos vizsgák megszervezését

Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.

Tanügyminiszter: a bojkott nem veszélyezteti az országos vizsgák megszervezését
2026. március 17., kedd

Még a próba-képességvizsgán is megpróbáltak csalni

Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Még a próba-képességvizsgán is megpróbáltak csalni
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Idén is megmarad a 100 ezer forintos támogatás a Szülőföldön Magyarul Programban

Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.

Idén is megmarad a 100 ezer forintos támogatás a Szülőföldön Magyarul Programban
2026. március 17., kedd

Védelmi miniszter: Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást

Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.

Védelmi miniszter: Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást
2026. március 17., kedd

Sepsiszentgyörgyre, majd Csíkszeredába érkezik a Székely menyasszony tárlat

Székelyföldre érkezik a Székely menyasszony című kiállítás, amely március 20-tól lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön, majd április 29-től Csíkszeredában.

Sepsiszentgyörgyre, majd Csíkszeredába érkezik a Székely menyasszony tárlat
Hirdetés