
Az új, omikron elleni oltóanyagról még nincs hír, a meglévő oltások beadásának a megszervezése pedig nehézkes Hargita megyében
Fotó: Vasvári Tamás/MTI
Korábban októberre várták, de egyelőre nem tudni, mikor érkeznek meg Romániába a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok. Hargita megyében jelenleg a meglévő oltóanyagok beadása is nehézségekbe ütközik, ugyanis nehéz megszervezni azt, hogy azon kevesek, akik oltakoznának, egyszerre legyenek jelen az oltás beadását vállaló néhány háziorvos valamelyikénél. Azonban nem csak az oltásigénylők száma alacsony a megyében: az igazolt koronavírus-fertőzések száma is a minimumon van.
2022. október 29., 21:402022. október 29., 21:40
Noha az egészségügyi minisztériumban korábban abban bíztak, hogy októberben megkezdődhet a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok beadása országszerte, egyelőre még nem érkezett Romániába az új oltóanyagból.
Semmilyen hivatalos hírt nem kaptak a szaktárcától az új oltóanyaggal kapcsolatban, nem tudni, hogy mikor lesz az elérhető – közölte érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy egyelőre a már meglévő oltások beadását is nehézkes megszervezni.
– fogalmazott a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Megjegyezte, nem csak az oltásigénylők száma alacsony, hanem olyan háziorvost is egyre nehezebb találni, aki vállalja az oltás beadását. Sokan közülük arra hivatkoznak, hogy össze kell gyűjteni az oltakozókat, ugyanis az oltóanyagok felhasználására vonatkozó módszertan szerint a veszteség nem haladhatja meg az ötven százalékot, azaz
„Nyilván, ha az új oltóanyag megérkezett volna, akkor megnyithattunk volna térségenként legalább egy-egy oltóhelyet – gondolkodtunk is, hogy azok a kórházakban legyenek vagy a permanenciaközpontokban – de addig, amíg ilyen kevés az oltásigénylő, nincs értelme” – fogalmazott Tar Gyöngyi, a költségeket említve elsődleges okként.
Jelenleg az igazolt koronavírus-fertőzések száma is meglehetősen alacsony Hargita megyében, különösen a múlt év azonos időszakához képest, amikor még agresszíven tombolt a járvány a térségben.
„Szerintem ez a nyári fertőzéshullámnak a következménye, amikor nagy csendben lezajlott egy óriási, természetes úton történő immunizáció. Akkor nagyon sokan megbetegedtek, valószínűleg nem volt olyan közösség, ahol ne lett volna fertőzött, és persze sokan nem is teszteltették magukat, vagy otthon átvészelték.
Tehát akkor volt egy omikron-fertőzéshullám, és valószínű, hogy most nagyon sok a védett ember, akik fertőzés útján szerezték meg a védettséget. Ha nem jön új variáns, akkor ők ideig-óráig védettek” – mondta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. A megyében igazolt Covid-fertőzéseket illetően úgy fogalmazott, hogy „jelenleg csendes a helyzet, mondhatni éves szinten a mélyponton vannak az esetszámok”. Már a múlt hét második felében csak egy-két új eset került nyilvántartásba megyeszerte naponta, ez az utóbbi napokban négyre nőtt, de ez is viszonylag alacsony érték. Átlagértékkel számolva hetente nagyjából egy Covid-haláleset történik a megyében.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
szóljon hozzá!