
Az új, omikron elleni oltóanyagról még nincs hír, a meglévő oltások beadásának a megszervezése pedig nehézkes Hargita megyében
Fotó: Vasvári Tamás/MTI
Korábban októberre várták, de egyelőre nem tudni, mikor érkeznek meg Romániába a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok. Hargita megyében jelenleg a meglévő oltóanyagok beadása is nehézségekbe ütközik, ugyanis nehéz megszervezni azt, hogy azon kevesek, akik oltakoznának, egyszerre legyenek jelen az oltás beadását vállaló néhány háziorvos valamelyikénél. Azonban nem csak az oltásigénylők száma alacsony a megyében: az igazolt koronavírus-fertőzések száma is a minimumon van.
2022. október 29., 21:402022. október 29., 21:40
Noha az egészségügyi minisztériumban korábban abban bíztak, hogy októberben megkezdődhet a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok beadása országszerte, egyelőre még nem érkezett Romániába az új oltóanyagból.
Semmilyen hivatalos hírt nem kaptak a szaktárcától az új oltóanyaggal kapcsolatban, nem tudni, hogy mikor lesz az elérhető – közölte érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy egyelőre a már meglévő oltások beadását is nehézkes megszervezni.
– fogalmazott a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Megjegyezte, nem csak az oltásigénylők száma alacsony, hanem olyan háziorvost is egyre nehezebb találni, aki vállalja az oltás beadását. Sokan közülük arra hivatkoznak, hogy össze kell gyűjteni az oltakozókat, ugyanis az oltóanyagok felhasználására vonatkozó módszertan szerint a veszteség nem haladhatja meg az ötven százalékot, azaz
„Nyilván, ha az új oltóanyag megérkezett volna, akkor megnyithattunk volna térségenként legalább egy-egy oltóhelyet – gondolkodtunk is, hogy azok a kórházakban legyenek vagy a permanenciaközpontokban – de addig, amíg ilyen kevés az oltásigénylő, nincs értelme” – fogalmazott Tar Gyöngyi, a költségeket említve elsődleges okként.
Jelenleg az igazolt koronavírus-fertőzések száma is meglehetősen alacsony Hargita megyében, különösen a múlt év azonos időszakához képest, amikor még agresszíven tombolt a járvány a térségben.
„Szerintem ez a nyári fertőzéshullámnak a következménye, amikor nagy csendben lezajlott egy óriási, természetes úton történő immunizáció. Akkor nagyon sokan megbetegedtek, valószínűleg nem volt olyan közösség, ahol ne lett volna fertőzött, és persze sokan nem is teszteltették magukat, vagy otthon átvészelték.
Tehát akkor volt egy omikron-fertőzéshullám, és valószínű, hogy most nagyon sok a védett ember, akik fertőzés útján szerezték meg a védettséget. Ha nem jön új variáns, akkor ők ideig-óráig védettek” – mondta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. A megyében igazolt Covid-fertőzéseket illetően úgy fogalmazott, hogy „jelenleg csendes a helyzet, mondhatni éves szinten a mélyponton vannak az esetszámok”. Már a múlt hét második felében csak egy-két új eset került nyilvántartásba megyeszerte naponta, ez az utóbbi napokban négyre nőtt, de ez is viszonylag alacsony érték. Átlagértékkel számolva hetente nagyjából egy Covid-haláleset történik a megyében.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!