Az új, omikron elleni oltóanyagról még nincs hír, a meglévő oltások beadásának a megszervezése pedig nehézkes Hargita megyében
Fotó: Vasvári Tamás/MTI
Korábban októberre várták, de egyelőre nem tudni, mikor érkeznek meg Romániába a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok. Hargita megyében jelenleg a meglévő oltóanyagok beadása is nehézségekbe ütközik, ugyanis nehéz megszervezni azt, hogy azon kevesek, akik oltakoznának, egyszerre legyenek jelen az oltás beadását vállaló néhány háziorvos valamelyikénél. Azonban nem csak az oltásigénylők száma alacsony a megyében: az igazolt koronavírus-fertőzések száma is a minimumon van.
2022. október 29., 21:402022. október 29., 21:40
Noha az egészségügyi minisztériumban korábban abban bíztak, hogy októberben megkezdődhet a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyagok beadása országszerte, egyelőre még nem érkezett Romániába az új oltóanyagból.
Semmilyen hivatalos hírt nem kaptak a szaktárcától az új oltóanyaggal kapcsolatban, nem tudni, hogy mikor lesz az elérhető – közölte érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy egyelőre a már meglévő oltások beadását is nehézkes megszervezni.
– fogalmazott a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Megjegyezte, nem csak az oltásigénylők száma alacsony, hanem olyan háziorvost is egyre nehezebb találni, aki vállalja az oltás beadását. Sokan közülük arra hivatkoznak, hogy össze kell gyűjteni az oltakozókat, ugyanis az oltóanyagok felhasználására vonatkozó módszertan szerint a veszteség nem haladhatja meg az ötven százalékot, azaz
„Nyilván, ha az új oltóanyag megérkezett volna, akkor megnyithattunk volna térségenként legalább egy-egy oltóhelyet – gondolkodtunk is, hogy azok a kórházakban legyenek vagy a permanenciaközpontokban – de addig, amíg ilyen kevés az oltásigénylő, nincs értelme” – fogalmazott Tar Gyöngyi, a költségeket említve elsődleges okként.
Jelenleg az igazolt koronavírus-fertőzések száma is meglehetősen alacsony Hargita megyében, különösen a múlt év azonos időszakához képest, amikor még agresszíven tombolt a járvány a térségben.
„Szerintem ez a nyári fertőzéshullámnak a következménye, amikor nagy csendben lezajlott egy óriási, természetes úton történő immunizáció. Akkor nagyon sokan megbetegedtek, valószínűleg nem volt olyan közösség, ahol ne lett volna fertőzött, és persze sokan nem is teszteltették magukat, vagy otthon átvészelték.
Tehát akkor volt egy omikron-fertőzéshullám, és valószínű, hogy most nagyon sok a védett ember, akik fertőzés útján szerezték meg a védettséget. Ha nem jön új variáns, akkor ők ideig-óráig védettek” – mondta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. A megyében igazolt Covid-fertőzéseket illetően úgy fogalmazott, hogy „jelenleg csendes a helyzet, mondhatni éves szinten a mélyponton vannak az esetszámok”. Már a múlt hét második felében csak egy-két új eset került nyilvántartásba megyeszerte naponta, ez az utóbbi napokban négyre nőtt, de ez is viszonylag alacsony érték. Átlagértékkel számolva hetente nagyjából egy Covid-haláleset történik a megyében.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!