
Mindig népszerű a görög tengerpart
Fotó: Freeimages/Charis Tsevis
Noha Bulgária maradt az egyik legnépszerűbb úti cél, az utóbbi évben Spanyolországban és Portugáliában is szívesen nyaralnak a csíkiak. Ugyanakkor egyre többen utaznak Európán kívüli helyszínekre, és sokan választják a szervezett zarándokutakat is – derült ki, amikor megkerestünk néhány csíkszeredai utazási irodát.
2017. június 10., 10:162017. június 10., 10:16
Az eddig is népszerű bulgáriai, magyarországi és görögországi úti célok mellett ebben a szezonban a spanyolországi és portugáliai utakra fizetnek be a nyaralni vágyók. Érdeklődnek ugyanakkor a törökországi utak iránt is, amelyek – ahhoz képest, hogy milyen ajánlatokkal várják az érdeklődőket – olcsók, viszont a politikai helyzet miatt óvatosabbak az emberek – fogalmazott Todor Etelka, a Hunghuest Hotel Fenyő igazgatója. A Fenyő Travelnél ugyanakkor a hajóutakra, valamint hajdúszoboszlói és gyulai üdülésre is szívesen fizetnek be a csíkiak. Itt autóbuszos kirándulásokat nem szerveznek, repülővel vagy személygépkocsikkal lehet utazni. Mint mondta,
„Régebb voltak az úgynevezett last minute akciók, amikor az irodának maradt egy-két üres szobája, éppen ezért nagy kedvezményekkel hirdeti meg, mert ha azok üresen maradnak, akkor is kell fizesse. Ezek úgy működnek, hogy télen megkezdődik a repülőhelyek és a szállodák lefoglalása, és azokat fizetni kell. Ezért
Az utóbbi évek nagy divatja az előfoglalás, itt is nagy – harminc-, negyvenszázalékos – kedvezmények vannak. A hátulütője ennek az, hogy foglaláskor ki kell fizetni a teljes árat. Az előfoglalást olyanok tudják megengedni maguknak, akik akármikor el tudnak menni szabadságra. Igaz, hogy közbejöhet bármi időközben, de ma már lehet kötni olyan biztosítást is, ami teljesen megtéríti, ha valami miatt le kell mondja a foglaló az útját. Egy hétnapos útnak körülbelül száz lejbe kerül ez a biztosítása, de megéri, mert sosem lehet tudni, hogy mi történik nyárig” – mutatott rá Todor Etelka. Itt személyenként 230 euró és 1000 euró közötti utakra lehet befizetni.
Fotó: Freeimages/Charis Tsevis
Bulgária és Görögország maradt a legnépszerűbb, ebben a szezonban, viszont Törökországba is kezdtek utazni a Sun Travel utazási irodán keresztül. Itt egyéni utazásokat, buszos, repülős utakat, körutakat is szerveznek, a kliens igényeinek megfelelően. A huszonévesektől felfelé veszik igénybe a szolgáltatásaikat, a hatvan éven felüliek inkább a körutazásokat kedvelik – magyarázta Joos Ștefan Leontin tulajdonos. Itt is az a tapasztalat, hogy
„Ajánlom is, hogy időben foglaljanak, mivel nagyon jó kedvezmények vannak év elején, és nagy a választék. Ha két héttel az indulás előtt jönnek, akkor abból választhatnak, ami maradt. Bizonyos desztinációkra ajánlott is, hogy időben foglaljanak, mert nagyon keresettek, nagyon hamar betelnek a helyek. Szervezünk utakat Ausztráliába, Thaiföldre, Balira, Kubába, Mexikóba vagy Dubajba is, ezek iránt is van érdeklődés, mert az árak nagyon elérhetők most már. Az egyik legnagyobb csomagunk értéke közel húszezer euró egy családnak, de már egy személy száz euróért is utazhat egy hetet Görögországba – igaz, szezonon kívül.”
Európai országokba szervez kulturális körutazásokat és zarándoklatokat a West Travel Tours. Az utazási iroda munkatársa, Mihály Enikő elmondása szerint egyfajta „divat” lett Spanyolországba és Portugáliába utazni, ugyanakkor szívesen látogatják Svédországot és Dániát is a csíkiak. Olaszországba pedig az elmúlt években és idén is szívesen mennek. Az ajánlott csomagokban szállást, szállítást, idegenvezetést, étkezést biztosítanak, ritkább esetekben repülőjegyet vagy belépőjegyet. Rámutatott, van egy réteg, aki az ár szerint választ utat, de van egy olyan réteg is, amelyik
Itt is már télen szoktak érdeklődni, hogy milyen utazásokat szerveznek. A zarándokutakra általában a negyven év fölöttiek jelentkeznek, a fiatalok inkább üdülni szeretnek. „A kulturális körutakon a múzeumlátogatástól kezdve a természeti látnivalók, városnézés, tehát sok minden benne van. Ilyenkor igyekszünk annak a bizonyos népnek kicsit a kultúráját megmutatni. A legolcsóbb utunk 200 euróba, a legdrágább 1200 euróba kerül, nyilván számít, hogy milyen hosszúságú és mekkora időtartamú ez az út.”
Fotó: Freeimages/Dragan Sasic
Szintén Bulgáriát és Görögországot említette elsőkként Ambrus Mária Magdolna, a Magda Travel irodavezetője, amikor arról érdeklődtünk, melyek a kedvelt külföldi úti célok. „Bulgáriába inkább saját autóval mennek és többnyire a családosok, Görögországba minden évben két autóbuszos kirándulást szervezünk, magyar idegenvezetéssel, ez nagyon keresett. Jönnek fiatalok is, de nagyrészt a középkorúak utaznak velünk. A társaság általában hamar összeszokik, és szorosabb kapcsolatok is kialakulnak egy ilyen út során, megvan a varázsa. Zarándokutakat is szervezünk Medjugorjéba és Lourdes-ba. Kisebb irodának számítunk, fontosak a személyes kapcsolatok. A visszatérő ügyfelek már ősszel szoktak érdeklődni a következő szezonban szervezett útjaink iránt.” Mint mondta,
Biztonságos és kényelmes
Todor Etelka úgy véli, azért döntenek úgy az utazni, üdülni vágyók, hogy utazási irodán keresztül foglaljanak, utazzanak, mert egyrészt biztonságosabb és kényelmesebb. Egy irodában szemtől szemben tud kérdezni, érdeklődni, egy online felületen nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy mit kell figyelembe venni. „Az első és legfontosabb dolog, amikor valaki egy utat vásárol, hogy megnézze, az adott irodának van-e működési engedélye és biztosítása. Rengeteg utazási irodának nem hosszabbították meg 2017-re a biztosítását. Nagyon nehéz ezt megszerezni, komoly háttere kell legyen annak az irodának, amelyik megkapja. Mert irodák mentek csődbe, és a biztosítók félnek. Sok biztosítótársaság ki is vette a portfóliójából az utazási irodák biztosítását. Látni a tévében is, hogy nem hozták haza a kirándulókat, vagy ahová utaztak, nem volt foglalva szállásuk, sok ilyen dolog történik. De ha valaki bejön egy utazási irodába, akkor tudja, hogy itt hagyta a pénzét, itt kapott számlát, nyugtát, ha kérdése van, felteheti. És ha az irodával történik valami, van egy háttér, amire számíthat.”
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.
A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
szóljon hozzá!