Zsúfolásig telt a zetelaki kultúrotthon terme, ahová a község önkormányzata éves beszámolójának ismertetésére hívta meg az érdeklődőket. Ezt megelőzően ismeretlen eredetű szórólapok árasztották el a zetelakiak postaládáját, azzal a szándékkal, hogy feketébe „öltöztetve” az említett gyűlést, „részvét- és véleménynyilvánításra” invitálják a község lakóit.
„Úgy látszik, hogy volt tevékenységünk” – összegzett Korpos Béla István polgármester, míg a helyi tanácsosok szerint nem volt meg a szükséges párbeszéd, és kérdéseik zöme még mindig megválaszolásra vár.
2010. március 08., 12:412010. március 08., 12:41
Két okból is fokozott érdeklődést érdemelt ki a vasárnapra meghirdetett polgármesteri beszámoló. Az egyik ok a zetelaki polgármester, Korpos Béla István és a község tanácsosainak nem éppen felhőtlen viszonyából eredő számtalan kérdés, melyek a legutóbbi tanácsülésen kerültek napirendre, és amelyre a községatyák (saját bevallásuk szerint) messzemenően nem kaptak kielégítő választ, a másik pedig, hogy a gyűlést megelőző napokban egy Zetelakát temető gyászjelentés formájában megírt (valljuk be, meglehetősen morbid) szórólap került a helyiek postaládáiba, melyben „a gyászoló lakosság” „részvét- és véleménynyilvánításra” invitálta a község lakóit.
Kiszámolták fizetésüket
A gyűlés Sebestény Csaba jegyző beszámolójával kezdődött, melyben a polgármesteri hivatal eredményességét ismertette számokban (is), a fontos tevékenységek között elsőként említve a hivatal alkalmazottai fizetésének havi kiszámolását. Következtek a hivatal hatáskörébe tartozó intézmények (könyvtár, sportcsarnok, önkéntes tűzoltók) számadatai és eredményei, majd a további megvalósítások kapcsán szóba került a területfelmérés, adatgyűjtés, beidézés, valamint a tavaszi európai parlamenti, illetve az országos elnökválasztás két fordulójának „jó körülmények közötti lebonyolítása”. „Látják, hogy azért a hivatalban sokrétű tevékenység folyik” – zárta beszámolóját Sebestény Csaba jegyző.
\"Volt tevékenység\"
Komoly feladatokat kellett végrehajtani, ezeket nagyrészt sikerült is véghezvinni – említette szociális-gazdasági beszámolójában Korpos Béla István polgármester. Az elért eredményeket „az igazság és a teljesítmények bizonyítékaként” tárta a hallgatóság elé: bokrok kinyesése, a futballpálya bekerítése és parkoló létesítése, az utcák lekövezése (minden utca külön említve), az új, energiatakarékos izzók beszerelése (100 darab), a templom megvilágítása, a sappardos táblák felszerelése, tűzifa leszállítása (az önkéntes tűzoltóknak), az esővíz levezetése, év végi tűzijáték. A község pénzügyi helyzetének ismertetésekor a polgármester elárulta, hogy a 2009-es évet közel 400.000 lejes adóssággal zárták. „Kegyetlen európai uniós törvények vannak, de mi mégis abban járunk, hogy valóban változtassunk. Ehhez össze kell fognunk, mert csak önökkel együtt tudjuk túlélni ezt az időszakot. Ígérem önöknek, megteszek mindent azért, hogy ez meg is legyen” – zárta beszámolóját a polgármester.
Nem öltek németet
A beszámoló után Korpos Béla polgármester külön beszédben fordult a hallgatósághoz, kihangsúlyozva, hogy nagyszülei részéről zetelaki származású (előzőleg ezt többen megkérdőjelezték), és hogy büszke minden elődjére, akik nem öltek németet a háborúban.
Örök világosságban
Mintegy fél órán keresztül volt lehetőségük a jelenlévőknek felszólalni, kérdéseket feltenni, ügyes-bajos dolgaikat panaszolni. Ekkor került szóba az a bizonyos „gyászjelentő”, melyben „temetésre invitálták” a zetelakiakat. Ezzel kapcsolatban a polgármester a következőket mondta: „lehet, hogy ez a haláleset csak utunk egyik állomása, s hogy ettől fogva egy jobb életet élünk, és örök világosságban részesedünk”.
Betyár módjára vállalja!
A szórólap egyébként visszatérő téma volt a kérdések feltevése alatt, többen fennhangon követelték, hogy nyomozzák ki a tettes kilétét, ha itt van, álljon fel, mutassa meg magát, de szóba kerültek az Udvarhelyi Híradó vélemény rovatába írt sms-ek is, melyekre szintén volt hallgatósági javaslat: „betyár módjára vállalja a felelősséget, álljon ki a színpadra, és az én nevemben ne írjon senki”.
Nagy az adósság
A teremben jelen volt nyolc zetelaki tanácsos is, egyikük a felhalmozódott adósságról kérdezte Korpos Béla polgármestert, aki elismerte, hogy „valóban nagy az adósság”, amit „előre nem látható költségekkel” magyarázott. E kérdéssel nem először fordulnak a polgármesterhez, elhangzott a legutóbbi tanácsülésen is, a „volt-e lehetőség az adósságfelhalmozódás elkerülésére” pótkérdéssel együtt, amelyre azonban ezúttal sem tért ki részletesen a községi elöljáró.
Ki így, ki úgy
Aki kizárólag az éves beszámolóra volt kíváncsi, minden bizonnyal elégedetten távozott a kultúrotthonban tartott gyűlésről. Ha valaki ennél többre számított (netán kérdéseinek részletes megválaszolására), legjobb esetben is enyhe hiányérzettel hagyta ott a termet. Tény az, hogy a jelenlévők kérdéseire, panaszaira a polgármester igen szűkszavúan, mindössze három percben válaszolt. Mentségére szól, hogy a gyűlést nem e célból hívták össze, így viszont a kérdések feltevésének lehetővé tétele válik értelmetlenné. Egyébként az egyoldalúságot hangsúlyozza, hogy mikrofon csak a színpadon volt, a teremben nem.
Nagy gyűlés, nagy semmi
Talán nem véletlen, hogy néhány helyi tanácsos (akik szerint nem volt meg a szükséges párbeszéd) egy újabb gyűlés összehívását fontolgatja, melyen a tanácsosok beszámolója és a polgármester irányába feltett kérdéseik esetleges megválaszolása kapná a főszerepet. Tény, hogy ezekre a kérdésekre (melyeket lapunk egy héttel ezelőtt le is közölt) a válaszadás még mindig várat magára, ezért jött a vélemény a tegnapi eseményről: „nagy gyűlés, nagy semmi.”
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!