Fodor Sándor író Csipike, Kukucsi és Tipetupa társaságában. Két éve készült el a makett, de még nem valósult meg a szoboregyüttes
Fotó: Veres Nándor
Közel két éve, hogy elkészült a Fodor Sándor írót és mesefiguráit ábrázoló szoboregyüttes makettje, ám azóta sem történt előrelépés, hogy köztéri alkotássá válhasson Csíkszeredában. Korábban a központi parkba tervezték kiállítani, azonban ezt a helyszínt nem találta megfelelőnek az új helyi önkormányzat, így egyelőre méltó helyet keresnek a leendő alkotásnak.
2022. április 20., 10:592022. április 20., 10:59
„A csíksomlyói születésű Fodor Sándor író tiszteletére tervezett szoboregyüttes eredetileg elképzelt helyszíne, a központi park, nem bizonyult megfelelőnek. A célunk az, hogy olyan helyet találjunk az alkotásnak, amely méltó hozzá és ahol megfelelőképpen érvényesülni tud. Több lehetőség is felmerült, amint letisztul ez a kérdés, akkor tudunk érdemben tovább lépni és a tervezési folyamatot elindítani” – nyilatkozta Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere, akit arról kérdeztünk, hogy hol tart a szoborcsoport elkészítésének ügye. Ugyanis 2017 óta nem sok előrelépés történt, amióta a Székelyföld kulturális folyóirat munkatársai és Szekeres Adorján szociológus kezdeményezőként az önkormányzathoz fordultak azzal a javaslattal, hogy a város állítson méltó emléket az írónak. Mindössze annyi történt, hogy
A mintadarab, amelyen Fodor Sándor látható mesefiguráival, Csipikével, Kukucsival és Tipetupával, azóta is megtekinthető a városháza emeleti folyosóján.
Szekeres Adorján, az egyik kezdeményező nemrég nyílt levélben fordult a csíkszeredai önkormányzathoz, nehezményezve, hogy háttérbe szorult a Fodor Sándor írót ábrázoló szobor ügye, illetve utcát sem neveztek el még róla, holott erre is volt egyeztetés korábban. Érdeklődésünkre elmondta, a nyílt levélre válaszul ígéretet kapott arra, hogy megvalósítják a tervezett elképzeléseket. Ugyanakkor megjegyezte,
Azzal például nem értett egyet, hogy az írót a mesefigurái társaságában ábrázolják, szerinte külön kellene megvalósítani a két alkotást, hiszen az 1927-ben született Fodor Sándor életműve nem csak a Csipike című meseregényben merül ki. Eddig két emlékplakett készült az író emlékére, egyik a Székelyföld kulturális folyóirat székhelyén, a másik a Márton Áron Főgimnáziumban kapott helyett.
A Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége közösségi gyűjtést szervezett még 2017-ben a szoboregyüttes megvalósítása érdekében, akkor 45 600 lej gyűlt össze. Darvas Kozma József római katolikus címzetes esperes a szövetség képviseletében elmondta, a gyűjtést nem zárták le, aki a cél érdekében adakozna, továbbra is utalhat a szövetség bankszámlájára. Mint mondta, több helyszín is felmerült, ahová az alkotás kerülhet, például Csíksomlyóra, ahol az író született, vagy a város központjában is lenne helye. Erről azonban még döntés nem született a város részéről.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
1 hozzászólás