Fotó: Csibi Márti
Gyapjú, felvetés, nyüstfa és láncfonalak a tanyai ház udvarán, idegen menyecskék által körbefont szövőszékek: hat belga hölgy tanul gyapjútakarót szőni a Gyergyóremete melletti tanyán, Eszenyőn. A hagyományőrző-kulturális turizmus elindítója a kecskeméti Vidák István, aki az itt elkészült munkákból kiállítást tervez létrehozni Belgiumban.
2010. május 16., 19:132010. május 16., 19:13
Fotó: Csibi Márti
Igazi gyergyószéki ínyencség az eszenyői Góga Rózsika néni háza tája: a ványolójának, szövőszékének messzi földön híre ment.
Fotó: Csibi Márti
A székelyföldi népművészetbe szerelmes, kecskeméti textilművész, Vidák István, flamand körből hozott vendégeket Eszenyőbe, ahol nem csupán a székely szövés mesterségét ismerhetik meg, de végig követhetik a gyapjú feldolgozásának természetes útját. „Én 25 évig takaróztam gyapjúszövettel, mire eszembe jutott megtudni, hogyan is készül. Aztán úgy hozta a sors, hogy mások is kíváncsiak lettek Eszenyőre, és az itteni képzőművészetre, így a mostani vendégek után júniusban újra hat belga szövőasszonnyal, augusztusban vegyes belga- holland- német csoporttal, szeptemberben pedig csak németekkel térek vissza”, mesélte terveit lapunknak Vidák István.
Fotó: Csibi Márti
A vendégek számára hatalmas élmény volt felismerni, hogy egy állat, a birka a gyapjú „természetes lelőhelye”, ugyanakkor nem győztek álmélkodni azon, hogy Európában léteznek helyek, ahol több a szekér, mint az autó. Az itt elkészült takarók, lópokrócok hazakerülnek Belgiumba, ahol néhány eredeti eszenyői darabbal, szövőszékkel együtt kerülnek kiállításra.
A belga hölgyek szövés-oktatásáról készült képgalériánkat itt tekinthetik meg.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.