Az újrahasznosítható anyag egy része a szelektív tárolókból, illetve a gyűjtőkből került a szeméttelepre, míg legnagyobb része cégektől érkezett
Fotó: Barabás Ákos
Havonta átlagosan közel másfél ezer tonna hulladékot szállítanak el Udvarhelyszékről a hulladékgazdálkodó vállalat alkalmazottai, és kilátás sincs a helyzet javulására, sőt. Míg a környezettudatos, szelektív hulladékgyűjtés terén még jócskán van tanulnivalónk, gyakran dobunk ki használható holmit is.
2018. április 29., 12:142018. április 29., 12:14
2018. április 29., 20:082018. április 29., 20:08
Székelyudvarhelyen tavaly átlagosan havi 853 tonna háztartási hulladékot szállított el az RDE Hargita hulladékgazdálkodási vállalat, ez 25 600 személy által termelt hulladékot jelent. Emellett a város térségéhez tartozó települések tavalyi hulladéktermelése átlagosan havonta 550 tonna volt.
– tudtuk meg Koszta Attilától, a vállalat igazgatójától.
A háztartási hulladék nagy része (53 százaléka) bio, tehát szerves anyag és zöld hulladék, 11 százaléka papír, 6 százaléka üveg, 8 műanyag, 3 fa, ugyanannyi fém, és 16 százaléka más, többnyire ruhanemű. A városban 640 utcai szemeteskosarat helyeztek ki, amelyeket télen ritkábban, nyáron gyakrabban ürítenek. Ezekbe többnyire papírhulladék és pillepalack kerül, azonban
Az utóbbi időben egyre gyakrabban jelennek meg a tárolók mellé helyezett, még jó állapotban lévő lomok. Ezek többnyire olyanok, amelyeket a kevésbé módosabbak fel tudnának használni lakásukban, így
Annak ellenére, hogy a székelyudvarhelyiek élelmiszert is jócskán dobnak el, Koszta Attila nem nevezné pazarlóknak a városlakókat, hiszen amíg külföldön ki sem bontott mirelit élelmiszerek vannak a kukában, addig nálunk csupán megromlott ételmaradékok. Az üzletekből a cekendi telepre visznek ki lejárt szavatosságú termékeket, azonban ez sem túl nagy mennyiség. Lassan szokássá vált, hogy
A 2017-ben begyűjtött 10 237 tonna hulladékból 940 tonna újrahasznosítható anyag volt, amelynek egy része a szelektív tárolókból, illetve a gyűjtőkből került a szeméttelepre, legnagyobb része azonban cégektől érkezett. Példaként említette, hogy a papírhulladék jó részét a szentegyházi nyomdától kapják. Ennek a mennyiségnek 58 százalékát a papír, 30 százalékát a pillepalack, 6,24 százalékát az üveg, 3,78 százalékát a műanyag, míg 1,77-et a vas és 1,21-et elektronikai termékek teszik ki.
A vállalat igazgatója szerint
Ez adataikból is tükröződik, míg 2016-ban 10 185, addig 2017-ben 10 237 tonnát gyűjtöttek össze. A vonatkozó jogszabály értelmében évente csökkenteni kell a háztartási hulladék mennyiségét, azonban Koszta Attila szerint ez lehetetlen, annál is inkább, mivel a térségben, például Parajdon egyre inkább nő a turistaforgalom. Emellett egyre nagyobb problémát jelent nemcsak Romániának, hanem egész Európának az újrahasznosítható hulladék, mivel a legnagyobb felvásárló, Kína január elsejétől ezt már nem fogadja. Ennek következtében drasztikusan,
„Nagyon nehéz az értékesítése, a gyárak raktárai tele vannak. Románia aláírta a vállalási szerződést az Unióval, azonban nem teremt lehetőséget a szelektíven gyűjtött hulladék feldolgozására. Tároljuk, ameddig tudjuk, várunk, hátha kell valakinek” – nehezményezte.
A szelektív tárolókba is jócskán kerül háztartási hulladék
Fotó: Barabás Ákos
Komposztálót nem terveznek
Nyugat-Európában a zöld hulladékot is külön gyűjtik, kihelyezett tárolókba, ezeket a szerves hulladékkal együtt komposztálják, majd a termőföld javítására használják, de ehhez nagyon tisztának kell lennie, ami nálunk egyelőre nem kivitelezhető. „Míg Németországban már húsz éve természetes, hogy például a papírt külön kell gyűjteni, itthon még ott tartunk, hogy legalább a gyűjtőbe, és ne mellé tegyék a hulladékot. Falvakon pedig ezekbe dobják a döglött kutyát is” – jegyezte meg Koszta Attila.
Hozzátette, komposztálót nem terveznek Székelyudvarhelyre, ehhez a tömbháznegyedi gyűjtőpontoknál külön tárolót kellene kitenni, amit félő, hogy háztartási hulladékkal töltenének meg. Azonban reményei szerint egy éven belül magyar állami beruházásból megépül egy új csarnok, ahol hulladékszelektálót és kezelőt üzemeltetnek majd. Ezzel lehetőség lesz arra, hogy a szerves hulladékot a zöld hulladékkal vegyítve levegőkezeléssel takaróanyaggá alakítsák, majd a cekendi telep celláinak borítására használják. A lombtalanításból származó ágakat jelenleg ledarálják, és laminált bútorlapokat készítő cégeknél értékesítik, a fű pedig a háztartási hulladékkal közös cellába kerül. Tavaly a tavaszi lombtalanítás során 900, míg az idei alatt 650 köbméter zöld hulladékot szállítottak el, azonban a tárolók melletti mennyiség egy részét a héten szedik össze.
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
szóljon hozzá!