Fotó: Pinti Attila
Az erdélyi iskolatörténet egyik egyedi eseményének lehettünk szemtanúi csütörtökön délután Sepsiszentgyörgyön. Bemutatták a Székely Mikó Kollégium tablói 1893–2021 című albumot, felavatták az iskola mecénásainak rekonstruált festményeit és iskolatörténeti kiállítást nyitottak meg.
2022. április 28., 19:282022. április 28., 19:28
2022. április 28., 21:132022. április 28., 21:13
Jeles vendégei voltak Háromszék legrégibb középiskolájának, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumnak. A csütörtök délutáni eseményen részt vett Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, aki Antal Árpád polgármester és Vargha Fruzsina alpolgármester kíséretében érkezett as 162 éves alma materbe.
Fotó: Pinti Attila
A vendégeket Sztakics Éva Judit, a Székely Mikó Kollégium igazgatója köszöntötte.
amely talán a legtöbbet szerepelt az elmúlt évtized sajtójában.
Fotó: Pinti Attila
„A Székely Mikó Kollégiumot – számos más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a 19. század második felében alapították. A kollégiumot – minden más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a kommunista rendszer 1948-ban államosította. A kollégiumot – számos más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a 2000-es évek folyamán visszaszolgáltatták jogos tulajdonosának, a református egyháznak. Végül e kollégiumot – az összes visszaszolgáltatott felekezeti oktatási intézmény közül egyedüliként – a román állam megalapozatlan bírói döntésekkel ismét államosította, ezzel párhuzamosan pedig ártatlan embereket hurcolt meg és ítélt el. Nos, e történet minden momentumát számos tanú tudja hitelesíteni – ezek pedig mindannyian benne vannak a most bemutatott emlékalbumban. (…) Nemzedékek, akik a kiegyezés utáni Magyarországtól a trianoni diktátumon át a második bécsi döntésig – majd ezután is, a kommunista rátelepedés korszakát is átélve a jelenkori megújulásig egy hullámzó és viszontagságos történelmi időszak megélői, formálói, eszmék és értékek örökösei és egyben továbbadói is” – mondta a főosztályvezető.
Fotó: Pinti Attila
Az iskola múltjára és nagyjaira emlékeztek mostani diákok, véndiákok, tanárok és közösségi vezetők. „A közösség rendületlen hite és kitartása tartotta meg a viharokban is az iskolát, ahogy az iskola nevelte ki a közösségbe és annak megmaradásába vetett rendületlen hitet és kitartást. Így vannak egymás mellett az alapítók: Csáky Albin vallásügyi és oktatási miniszter, Gróf Mikó Imre és szemerjai Szász Domokos református püspök.
Mindig a magasan tartott léc, a sikerek és eredmények ösztönöznek bennünket arra, hogy nem szabad megállnunk, nem szabad hátradőlnünk. És ott, ahol a magyar kormány, a város vezetése, az egyházak, a szülők és diákok – egyszóval a teljes közösség – ugyanazt a célt követi, ott nincs is megállás” – hangsúlyozta Brendus.
A Székely Mikó Kollégium alapító mecénásainak eredeti festménye a második világháború alatt eltűnt, nyoma veszett, azonban
Ezeket leplezték le a csütörtöki ünnepségen.
Fotó: Pinti Attila
A festményekről, ezek elkészülésének kulisszatitkairól Várallyay Réka művészettörténész tartott szakszerű, nagyon érdekes előadást.
Fotó: Pinti Attila
Ezekről lenyűgöző vetített képes előadást tartott az iskola nyugalmazott matematikatanára, József Álmos helytörténész. A 162 éves iskola tablóiból készült albumban csak az 1903. évi hiányzik, a többi megvan eredetiben az iskolában, illetve megtalálták a másolatát.
Fotó: Pinti Attila
A tanár úr érdekfeszítően mesélt és – többek között – számos szempontból vizsgálta, elemezte a tablókat. Szó esett a tablók stílusáról, szerzőiről, a használ címerekről, a évek során változó hajviseletről, öltözetről, a hírességekről, érdekes történeteket hallhattunk a különböző korok tablókészítéséről, illetve fényképezési szokásairól.
Fotó: Pinti Attila
Az esemény zárasaként Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője beszélt annak az iskolatörténeti kiállításnak létrejöttéről, amely – szintén elsőként Erdélyben – mostantól megtekinthető a Székely Mikó Kollégium Múzeumtermében.
Fotó: Pinti Attila
Az album és a festmények létrejöttét a Nemzetpolitikai Államtitkárság és Sepsiszentgyörgy önkormányzata támogatta, az esemény része volt a Szent György Napoknak.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.
Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.
Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Noha még a vásárnap jó része hátra van, nehéz lenne a héten ennél kiélezettebb helyzetű videót találni, sőt, talán a hónapban is.
Időutazásnak is beillő élő történelemórák színesítették a márciusi ifjak emléke előtti tisztelgést Székelyudvarhelyen.
A Csíki- és Kászoni-medencét összekötő hágón egy teljes órára lezárták a forgalmat szombaton, hogy csendben emlékezhessenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csatára.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
szóljon hozzá!