
Fotó: Pinti Attila
Az erdélyi iskolatörténet egyik egyedi eseményének lehettünk szemtanúi csütörtökön délután Sepsiszentgyörgyön. Bemutatták a Székely Mikó Kollégium tablói 1893–2021 című albumot, felavatták az iskola mecénásainak rekonstruált festményeit és iskolatörténeti kiállítást nyitottak meg.
2022. április 28., 19:282022. április 28., 19:28
2022. április 28., 21:132022. április 28., 21:13
Jeles vendégei voltak Háromszék legrégibb középiskolájának, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumnak. A csütörtök délutáni eseményen részt vett Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, aki Antal Árpád polgármester és Vargha Fruzsina alpolgármester kíséretében érkezett as 162 éves alma materbe.
Fotó: Pinti Attila
A vendégeket Sztakics Éva Judit, a Székely Mikó Kollégium igazgatója köszöntötte.
amely talán a legtöbbet szerepelt az elmúlt évtized sajtójában.
Fotó: Pinti Attila
„A Székely Mikó Kollégiumot – számos más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a 19. század második felében alapították. A kollégiumot – minden más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a kommunista rendszer 1948-ban államosította. A kollégiumot – számos más erdélyi magyar felekezeti oktatási intézménnyel együtt – a 2000-es évek folyamán visszaszolgáltatták jogos tulajdonosának, a református egyháznak. Végül e kollégiumot – az összes visszaszolgáltatott felekezeti oktatási intézmény közül egyedüliként – a román állam megalapozatlan bírói döntésekkel ismét államosította, ezzel párhuzamosan pedig ártatlan embereket hurcolt meg és ítélt el. Nos, e történet minden momentumát számos tanú tudja hitelesíteni – ezek pedig mindannyian benne vannak a most bemutatott emlékalbumban. (…) Nemzedékek, akik a kiegyezés utáni Magyarországtól a trianoni diktátumon át a második bécsi döntésig – majd ezután is, a kommunista rátelepedés korszakát is átélve a jelenkori megújulásig egy hullámzó és viszontagságos történelmi időszak megélői, formálói, eszmék és értékek örökösei és egyben továbbadói is” – mondta a főosztályvezető.
Fotó: Pinti Attila
Az iskola múltjára és nagyjaira emlékeztek mostani diákok, véndiákok, tanárok és közösségi vezetők. „A közösség rendületlen hite és kitartása tartotta meg a viharokban is az iskolát, ahogy az iskola nevelte ki a közösségbe és annak megmaradásába vetett rendületlen hitet és kitartást. Így vannak egymás mellett az alapítók: Csáky Albin vallásügyi és oktatási miniszter, Gróf Mikó Imre és szemerjai Szász Domokos református püspök.
Mindig a magasan tartott léc, a sikerek és eredmények ösztönöznek bennünket arra, hogy nem szabad megállnunk, nem szabad hátradőlnünk. És ott, ahol a magyar kormány, a város vezetése, az egyházak, a szülők és diákok – egyszóval a teljes közösség – ugyanazt a célt követi, ott nincs is megállás” – hangsúlyozta Brendus.
A Székely Mikó Kollégium alapító mecénásainak eredeti festménye a második világháború alatt eltűnt, nyoma veszett, azonban
Ezeket leplezték le a csütörtöki ünnepségen.
Fotó: Pinti Attila
A festményekről, ezek elkészülésének kulisszatitkairól Várallyay Réka művészettörténész tartott szakszerű, nagyon érdekes előadást.
Fotó: Pinti Attila
Ezekről lenyűgöző vetített képes előadást tartott az iskola nyugalmazott matematikatanára, József Álmos helytörténész. A 162 éves iskola tablóiból készült albumban csak az 1903. évi hiányzik, a többi megvan eredetiben az iskolában, illetve megtalálták a másolatát.
Fotó: Pinti Attila
A tanár úr érdekfeszítően mesélt és – többek között – számos szempontból vizsgálta, elemezte a tablókat. Szó esett a tablók stílusáról, szerzőiről, a használ címerekről, a évek során változó hajviseletről, öltözetről, a hírességekről, érdekes történeteket hallhattunk a különböző korok tablókészítéséről, illetve fényképezési szokásairól.
Fotó: Pinti Attila
Az esemény zárasaként Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője beszélt annak az iskolatörténeti kiállításnak létrejöttéről, amely – szintén elsőként Erdélyben – mostantól megtekinthető a Székely Mikó Kollégium Múzeumtermében.
Fotó: Pinti Attila
Az album és a festmények létrejöttét a Nemzetpolitikai Államtitkárság és Sepsiszentgyörgy önkormányzata támogatta, az esemény része volt a Szent György Napoknak.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
szóljon hozzá!