Elválaszthatatlan egymástól az állami- és az egészségégügyi magánszektor? Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Létező jelenség a romániai egészségügyi rendszerben, hogy a kórházi járóbeteg-rendelőből a magánrendelőjükbe kérik az egészségbiztosítással rendelkező pácienseiket az orvosok. Erre azonban nincs törvénykezés, így legfeljebb erkölcstelen magatartásnak minősíthető a biztosított személyekkel szemben.
2018. augusztus 05., 09:572018. augusztus 05., 09:57
2018. augusztus 05., 15:572018. augusztus 05., 15:57
Hiába kapott beutalót a háziorvosától, amellyel elvileg jogosul az ingyenes ellátásra a kórházi járóbeteg-rendelőben, azaz az ambulancián, az ott dolgozó orvos a magánrendelőjébe kérte, ahol már zsebbe kellett nyúljon a szükséges egészségügyi kezelésért – ezzel a panasszal fordult hozzánk olvasónk. Szakemberek segítségével jártunk utána a jelenségnek.
Először is fontos tisztázni, hogy milyen törvényes előírások vonatkoznak a szakorvosokra e téren. Négy alaphelyzetet különböztetünk meg: az első, hogy az illető szakorvos a napi hét órás munkaprogramja során dolgozik a szakmájának megfelelő kórházi részlegen, illetve a járóbeteg-szakrendelőben is. Ilyenkor
A második, hogy az orvos csak a kórházi részlegen dolgozik, a járóbeteg-rendelőben nem, ilyen esetben pedig a magánrendelője szerződéses viszonyban állhat az egészségbiztosítási pénztárral, amennyiben bizonyos térségbeli orvosi hiányszakmáról van szó. Tehát, háziorvosi küldőpapírral is lehet oda fordulni. A harmadik eshetőség, hogy egy szakorvos csak a magánrendelőjében rendel, a kórházban nem dolgozik, így a magánrendelő szintén szerződésben állhat a biztosítási pénztárral. Az utolsó lehetőség pedig, hogy az orvos szabadúszó, csak a magánrendelőjében dolgozik, nem kötött szerződést a pénztárral, így kizárólag díjszabás ellenében láthatja el betegeket.
Azt az eshetőséget vizsgáljuk tehát, amennyiben a szakorvos dolgozik a kórházi osztályokon és a járóbeteg-rendelésben is, de emellett magánrendelőt is működtet. Ez pedig lehetőséget ad neki, hogy az ambulanciára küldött betegeket a saját rendelőjébe irányítsa át.
– nyilatkozta érdeklődésünkre Duda Tihamér intézményvezető. Véleménye szerint ez sajnálatos, főképp annak a tükrében, hogy idén márciustól a szakorvosok bruttó fizetése a 2022-re előirányzott szintre nőtt meg, tehát sok esetben megkétszereződött. „Ki kellett volna használni a jelentős béremelést arra, hogy elválasszák egymástól az állami- és a magánegészségügyi szektort, hogy ne lehessenek ilyen átfedések.
– húzta alá.
„Egy beteg embernek nyilván az egészségügyi állapota az első, így a legtöbb esetben a kezelőorvosa utasításait követi.
Mi mint egészségbiztosítási pénztár arra biztatjuk, bátorítjuk a biztosított személyeket, hogy egészségügyi panasz esetén a háziorvosuktól kapott beutalóval menjenek a járóbeteg-rendelőbe, ahol joguk van arra, hogy ingyenesen elvégezzék nekik a szükséges egészségügyi szolgáltatást, még akkor is ha várólistákkal kell számolniuk. Amennyiben pedig sürgősségi esetről van szó, azt rögtön ellátják a kórházak sürgősségi osztályain” – nyomatékosított Duda. Természetesen – fűzte hozzá – mindenkinek megvan a szabad döntése, hogy mit választ.
Azt azonban le kell szögezni – mondta Duda –, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak az egészségügyi magánszektorral járó magas díjszabásokat. Továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy
Egyes országokban van törvénykezés arra, amely elválasztja egymástól az állami- és az egészségügyi magánszektort, Románia azonban kivételt képez ez alól – közölte a téma kapcsán dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. „Valószínű, hogy ezt a megoldást a jelenleg is nagy gondot okozó országos szintű orvoshiány tette indokolttá. Hiszen így is csak plusz munkaidővel lehet lefedni az ellátási igényeket. Egy hasonlattal élve, sok az eszkimó, kevés a fóka, ezért nyilván kialakulnak ezek a helyzetek, hogy az orvosok plusz munkával, természetesen plusz pénzért dolgoznak.
– magyarázta.
Tar Gyöngyi szerint amíg egy kórházban dolgozó orvos napi munkaideje hét óra, ellenben 15 órára elegendő betege van, addig ezt a folyamatot nehéz lenne tiltani. „Természetes módon érzékeli a törvényhozó, hogy ezt a jelenséget egyelőre nem szabályozhatja.
Mivel erkölcstelen, ezért csakis erkölcsi büntetést lehet elvárni, mármint azt, hogy ne menjen olyan orvoshoz a beteg” – részletezte véleményét Tar Gyöngyi, aki szerint a jelenségnek egyetlen „természetes szabályzója” van, mégpedig az, hogy a páciens más orvoshoz fordul. Amennyiben pedig a beteg visszaéléssel – például zsarolással – találkozik, azt jelentheti az egészségügyi hatóságoknak, amelyek kivizsgálják az esetet.
Az év első négy hónapjában 53 226 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük közel több mint 27 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
Két alkalommal is fellép Kézdivásárhelyen a Bekecs Táncszínház május 28-án, szerdán. A helység kalapácsa című előadásukat 13 és 19 órától mutatják be a Vigadó Művelődési Központ nagytermében.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – véli Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Gyergyószentmiklóson, a város központjában található az egykor virágzó kisipari szövetkezet székháza és a hozzá tartozó épületegyüttes. A megmaradt tagság ezt most eladásra kínálja, az elnök szeretné, ha közösségi célokat szolgálna.
George Simion nem lehet Románia elnöke, az erdélyi magyaroknak pedig minél nagyobb számban részt kell venniük az elnökválasztás május 18-i második fordulójában – áll abban a közleményben, amit az EMNT küldött el a Székelyhon szerkesztőségének.
A vasárnapi államelnök-választás miatt a csíkszeredai és marosvásárhelyi lakosság-nyilvántartó közszolgálat a választási hétvégén szombaton és vasárnap is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem, de szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!