
Loppert Dániel, a MÁV kommunikációs igazgatója és Vujity Tvrtko újságíró felhelyezi a határon túli települések nevét magyarul is feltüntető első iránytáblát a Brassóba közlekedő Hargita IC egyik vasúti kocsijára a budapesti Keleti pályaudvaron szerdán
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
Szerdán reggel 7 óra 40 perckor elindult Budapestről az első „kétnyelvű vonat” – a Hargita InterCity útvonalán már nemcsak románul tüntetik fel az erdélyi települések nevét, hanem magyarul is.
2019. szeptember 04., 12:132019. szeptember 04., 12:13
2019. szeptember 04., 12:212019. szeptember 04., 12:21
Szerdától ugyanakkor elkezdődik a menetrendeket jelző táblák átállítása, az egész folyamat pedig a tervek szerint 2020 júniusáig lezárul a Magyar Államvasutaknál – adta hírül Vujity Tvrtko horvát származású magyar író, újságíró, televíziós riporter, aki megköszönte a MÁV rugalmasságát, amely „lehetővé tette, hogy három héttel ezelőtti ötletemből, javaslatomból mára valóság lett”.
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
Tvrtko szerint az átállás egyetlen nép tagjait sem sértheti, hiszen a térképen szereplő nevek továbbra is ott lesznek majd a vonatokon, de például a Miercurea Ciuc mellé kikerül, hogy Csíkszereda, a Bratislava mellé pedig a Pozsony.

Ezentúl magyarul is közölni fogja többek között az erdélyi magyar városok neveit a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. – tudatta szerkesztőségünkkel Vujity Tvrtko újságíró, tévériporter.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
A lej–euró árfolyam a következő időszakban mindkét irányba elmozdulhat, és a feszültség mindaddig fennmaradhat, amíg a piacok nem kapnak egyértelmű válaszokat Románia politikai és pénzügyi stabilitásával kapcsolatban – jelentette ki a BNR szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője, Gabriel Andronache szerint Ilie Bolojan ismét miniszterelnöknek jelölhető, mert ezt nem tiltja az alkotmánybíróság.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerdán közölte, hogy 2023 és 2026 között összesen 15 hantavírus-fertőzéses esetet jegyeztek Romániában, ezek közül egyet idén.
Marosvásárhelyen, Szovátán és Székelyudvarhelyen új beruházásként épülhetnek fiataloknak szánt lakások, illetve előrelépés várható a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, kovásznai és malomfalvi ifjúsági lakások terén is – közölte az RMDSZ.
1 hozzászólás