Fotó: Haáz Vince
Sokáig azt hitte, csak mendemonda, hogy senki sem lehet próféta saját hazájában, de sajnos Keresztes Ildikó maga is megtapasztalta ezt, ugyanis már ismert énekesnő volt Magyarországon, szülőföldjére sokáig mégsem hívták fellépni. Ezt a falat szerencsére már rég áttörte a vásárhelyi születésű előadó. Hívják és jön is énekelni, most egy 13 állomásos erdélyi turnéra készül. Elmondása szerint másképp dobban a szíve, amikor itthon énekel, olyannyira, hogy időnként a hazaköltözés gondolata is foglalkoztatja.
2017. április 06., 14:442017. április 06., 14:44
2017. április 06., 15:492017. április 06., 15:49
– Különleges alkalomból van itthon, egy 13 állomásos turné szervezése zajlik éppen Köváry Attila segítségével.
– Kaptam egy felkérést egy erdélyi turnéra, amelyre már régóta vágytam. Szerencsére nagyon sok felkérést kapok különböző falu- és városnapokra, amelyeknek nagyon szívesen teszek eleget, többek között már volt lehetőségem fellépni a Vásárhelyi Forgatagon is. Ez most kicsit más lesz,
Mindennap lesz egy élő koncert a zenekarommal (előfordul, hogy kettő is), hétvégén pedig önálló fellépéseim is lesznek. Már most tudom, hogy nagyon fárasztó lesz, elsősorban a hangomnak, de nagy erővel, örömmel kezdek neki. Majd megpróbálok a lehető legtöbbet pihenni, amikor csak lehet.
– Az ősszel megjelent Most című albuma adja az apropót?
– Tulajdonképpen igen. A mai internetes világban, amikor már mindent le lehet tölteni, nem nagyon érdemes kézzel fogható lemezt készíteni, de én mégis ragaszkodom hozzá, és remélem, hogy sokan vannak még így ezzel. Egyébként már itt is lehet kapni a boltokban, nagy örömömre. Öt éve jelent meg az előző lemezem, gondoltam, most már ideje egy újat kihozni, új dalokkal, új hangzással, új stílussal. 2014-ben jubileumi évem volt, 50 éves lettem, 25 éve voltam a pályán. Megjelent egy könyv az életemről (A sokoldalú díva őszinte vallomása), és a Syma Csarnokban egy felejthetetlen nagykoncerttel ünnepeltük meg ezt, de lemez nem jelent meg akkor. Közben elkezdtem fiatal szerzőkkel (pl. Kovács Tamás) dolgozni, és már az első dal, az Adj valamit című nagy népszerűségre tett szert. Innen jött az ötlet, hogy akkor ne csak egy dal készüljön, hanem egy egész lemez.
A minőség ugyanolyan fontos volt számomra, mint bármikor máskor, abból nem engedtem most sem. Felkerült a lemezre két feldolgozás is, melyeknek ma már sajnos szomorú apropójuk van. Ezzel két kitűnő zenész barátomra és kollégámra emlékezem, Herpai Sándorra (a V’Moto-Rock dobosa) a Ne kövess című dallal és Somló Tamásra az Ülök a járdán című dallal. Továbbá hallható egy duett is a lemezen, melyet Oláh Ibolyával éneklek, az ő szerzeménye is. Ez is érdekes, ugyanis, amikor a tehetségkutatók virágzása volt hazánkban, akkor hallottam őt először énekelni, majd kiderült, hogy neki én vagyok a kedvenc énekesnője. És mostanra érett meg a közös munka. Erre szoktam mondani, hogy nincsenek véletlenek.
Fotó: Haáz Vince
– Apropó, Oláh Ibolya. Az elején nem is nézte a tehetségkutatókat, de aztán teljesen része lett ezeknek. Mit köszönhet ezeknek a tévés műsoroknak?
– Éveken keresztül ostromoltak azzal, hogy tanítsak. Mindig úgy gondoltam, hogy én erre nem vagyok képes, és a fellépéseim, koncertjeim, színházi elfoglaltságaim sem tették ezt lehetővé. Maximalista vagyok, ezért azt éreztem, hogy ezt nem tudnám száz százalékosan ellátni. Anno az edzősködést is ezért hagytam abba. Én nem jártam zeneiskolába, nem játszom hangszeren, ezért nem éreztem, hogy bármiféle tudást át tudnék adni.
Akkorra már volt egy olyan komplex szakmai rutinom, tudásom, amelyet át tudtam adni a fiatal tehetségeknek. Közben én is nagyon sokat kaptam tőlük, én is tanultam új dolgokat. De visszatérve a kérdésre, nagyon sok mindent kaptam a műsortól. Ahogy már mondtam, kiderült, hogy mégis tudok „tanítani”, sok tehetséges fiatalt ismertem meg, akikkel a mai napig nagyon jó viszonyt ápolok, és a műsorban dolgozó kollégákkal is. Barátságok is születtek. Szakmai hozama is lett, nagyobb lett az érdeklődés irántam.
– Voltak önnek is hasonló mentorai?
– Igen, voltak, de nyilván nem olyan direkt módon, mint ahogy én voltam a műsorban. Voltak, akik kezdetben észrevettek, megláttak, tetszett nekik, amit csinálok, próbáltak segíteni. A pályám elején Varga Miklós volt, aki felkarolt, támogatott, és a mai napig nagyon jóban vagyunk, sok közös munkánk van most is. De ott vannak a Koltai testvérek is a Kormorán együttesből. Színházi oldalról meg Mikó István, akinek nagyon sokat köszönhetek. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ma már játszunk is együtt (Turay Ida Színház – Csakazértis szerelem). Hálás vagyok nekik, és sokaknak még.
– De másként kezd manapság egy énekes, mint ahogy ön is kezdte a pályáját…
– Az X-Faktor másik mentora, Nagy Feró mondása, hogy az az énekes, zenekar, aki a garázsból indul el, hosszú távon a pályán tud maradni. Az én időmben még nem volt ennyi felület, ahol meg lehetett jelenni, publikálni a dalokat. Ez előny is és hátrány is volt.
Fotó: Haáz Vince
– Önnek is volt ilyen?
– Hazudik, aki azt mondja, hogy nem, így természetesen nekem is volt. Az első lemezem ’99-ben jelent meg, amit én későnek éreztem. Szerintem tíz évvel korábban kellett volna megjelennie, akkor sikeresebb lehetett volna. Ebben én is hibás voltam, mert az önfejűségem miatt sok mindenben nem kötöttem kompromisszumot. Mivel én nem vagyok szerző, ez is nehezebbé tette a dolgokat. Nehéz volt olyan szövegírókat, zeneszerzőket találni, akik értik az én világomat és ezt mind szövegben, mind pedig zenében meg is tudták, tudják valósítani. De szerencsére megtaláltam őket, és nem zárkózom el az újaktól sem.
Ez is lassította a folyamatokat. Ráadásul abban az időben nem úgy voltak menedzserek, mint ma.
– Itt vagyunk Vásárhelyen, ahonnan elindult...
– Igen, és másként is ver a szívem. Tudom, hogy patetikusan hangzik, meg sokan mondhatják erre, hogy akkor miért mentem el. Akkor kiskorú voltam, és nem volt jogom az édesanyám döntését felülbírálni. A szüleim elváltak ötéves koromban, édesanyám új férjre talált, amikor én 16 éves lettem, s nekem kötelességem volt vele menni, aki Magyarországra költözött. De nyilván nem bántam meg, mert azt gondolom, hogy ha erre a pályára teremtett engem a Jóisten, akkor én itt abban a rendszerben nem találtam volna meg a helyem. Ráadásul nagyon jólesett, hogy megmutathattam, igenis a „semmiből” jőve meg tudtam csinálni mindazt, amit elértem, miközben nem volt semmilyen hátszelem. Nagyon jó érzés volt így hazajönni. Én már ismert énekesnő voltam, amikor még nem nagyon hívtak Erdélybe fellépni, s nekem kicsit furcsa volt, mert
Végül sikerült áttörni ezt a falat is, és nyilván egészen más lelki beállítottsággal jövök ide, mint bárhova máshova. Másképpen dobban meg a szívem, amikor hazajövök, lehetőségem van találkozni a családommal, a barátaimmal is.
Fotó: Haáz Vince
– Mit jelent itt Vásárhelyen a család?
– Először is édesapámat, akit sajnos a múlt évben vesztettem el teljesen váratlanul. De a mostohaanyámat is, aki legalább olyan édes, mint a saját. Van egy féltestvérem, Zsombor és felesége, Csilla. Hál' istennek nagyon összetartó család vagyunk. Rengeteg barátnőmet, a kolozsvári balettintézetben megismert Ónodi Jutkát, vagy Patek Levit, Bob Mikit, aki egyébként ismert állatorvos. Valamint a néhány évvel ezelőtt megismert kortárs színészbarátaimat is (Berekméri Katus, Lőrincz Ági, Bányai Kelemen Barna, aki már Magyarországon játszik, Bokor Barna, Galló Ernő, Korpos András, stb.).
– Mondta, hogy másként dobban itt a szíve. El tudná képzelni, hogy egyszer hazaköltözzön?
– Abszolút. Évek óta azon gondolkodom, hogy nem biztos, hogy Budapesten szeretnék nyugdíjas lenni. S most nem arra értem, hogy lesz-e nyugdíjam vagy sem. Én nagyon szeretem a nagy vizet, tengermániás vagyok, és mindig azt képzeltem el, hogy öregségemre vagy visszajövök Erdélybe, vagy valami mediterrán tengerparton szeretnék megöregedni. Ez még majd kiderül, lehet, váltakozni fog,
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
November 11-15-e között a román hadsereg szárazföldi alakulatainak és a NATO romániai egységeinek partnerségével taktikai hadgyakorlatokorlatokat tartanak a sepsiszentgyörgyi lőtéren.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdeiiskola-konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!