Csíkpálfalván gazdákra vár a Dió-Tirkó család néhány csillogó szőrű tagja
Fotó: Pinti Attila
Jóhiszeműen azt hitte a Csíkpálfalván élő Ferencz Huba, hogy a törzskönyvezett szülőktől származó nyolc darab erdélyi kopó kiskutyájáért közelharcot fognak vívni a kutyabarátok – ám csalódnia kellett. Sokként érte, hogy ez az erdélyi kincs tulajdonképpen a „kutyának sem kell”.
2023. november 05., 08:542023. november 05., 08:54
Nyolc csillogó fekete szőrű kutyakölyök szaladt szembe velünk, ahogy beléptünk Ferencz Huba nagyszülői örökségére, a 130 évvel ezelőtt épített, nemrég felújított csíkpálfalvi családi portára. Érkezésünk előzménye: Huba egy telefonbeszélgetésünkkor szomorúan nyugtázta,
Nem engedtük el a fülünk mellett szavait, inkább abban maradtunk, hogy ha már tényleg a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő, Magyarországról származó kutyafajtáról beszélünk, akkor legalább adjunk hírt arról, hogy most még megmenthetők ezek az állatok.
Már csak azért is, mivel Magyarországon mintegy ezer törzskönyvezett egyedről tudni, Romániában ennél lényegesen kevesebb van – magyar kutyáról lévén szó, a kommunisták a szocializmus alatt valósággal irtották ezt a fajt.
– fogalmazott Huba.
Fotó: Pinti Attila
Ferencz Hubának két komondora volt, mindkettő rákban pusztult el, viszonylag fiatalon; mindemellett a szukának befele forduló szemhéja volt (fajtabetegség), ami eleve kizárta, hogy törzskönyvvel továbbtenyészthető legyen. „A kan elpusztulása után kezdtem új kutyát keresni magamnak – ha már itt van ez a nagy udvar –, és ekkor Szikszai Péter csíkszeredai állatorvos javasolta nekem az erdélyi kopót. »Magyar típus, szívós, nincs nagyon öröklődő betegsége«” – sorolta.
Fel is iratkozott Tőkés Lóránt ebtenyésztőhöz, erdélyi kopó „nagykövethez” egy kutyakölyökre, aki mindössze pár hét múlva jelezte: van egy hat hónapos szuka kiskutya, amitől családi okok miatt megválnának a gazdái. Elküldött egy fotót, amit „elsőre meglátva azonnal eldöntöttük a feleségemmel, hogy ez a kutya kell; az ezer lejes dugipénzünknek azonnal megvolt a helye. Ettől a szukától van egyébként a jelenlegi nyolc kis kutyakölyök”.
Tőkés Lóránt 2017-ben adott interjút a Vásárhelyi Hírlapnak. Akkor azt mondta, 2006-ban döntötte el, hogy Besztercéről vásárol egy fajtatiszta, törzskönyvvel rendelkező szukát és tenyészteni fogja a kihalófélben levő, veszélyeztetett erdélyi kopót. Mint jelezte, azért veszélyeztetett, mert nincs túl sok belőle és félő, hogy ha kicsi az állomány, akkor nem fog fennmaradni elegendő életerős, fajtatiszta egyed. Romániában nincs pontos kimutatás arról, hogy hány fajtatiszta erdélyi kopót tartanak. „Ha mi, erdélyi magyarok nem őrizzük meg ezt az őseink által kedvelt, az erdélyiekhez és a kultúránkhoz tartozó kutyafajtát, akkor helyettünk ki teszi meg?” – tette fel a kérdést Tőkés Lóránt hat esztendővel ezelőtt.
Fotó: Pinti Attila
Az első jel, hogy ez a kutya nagyon szép példány, akkor derült ki számára, amikor Balogh Barna csíkzsögödi állatorvos így jellemezte a Tirkó névre hallgató kutyust: „Ne te, kopó, és még szép is”. A friss kutyatulajdonos meglepődött ezen, hiszen „az én szememben minden erdélyi kopó szépnek tűnt”. Hamarosan azonban kiderült, hogy miért mondta mindezt. 2019-ben Szovátán rendezték a IV. Székelyföldi tájjellegű erdélyi kopó szemlét, ahová kíváncsiságból a Ferencz család is ellátogatott.
A szemle arra is jó volt, hogy kiderüljön számára, kell legyen az állatnak egy úgynevezett minősítési lapja, vagyis legalább két kutyakiállításról értékelt minősítést kell elhoznia, mert csak így kaphatják meg az esetleges almok kiskutyái később a törzskönyvet. „2019 után 2021-ben Nagyszebenben jártunk egy kiállításon, ahol fajtagyőztes szuka-díjjal jöttünk haza. Onnantól könnyen jött a minősítés megszerzése.”
Mindezek után egy barátja kopójával pároztatták Tirkót, a kopó azonban méhgyulladást kapott – az esetek döntő többségében ilyenkor eltávolítják a szuka méhét, hogy az állat el ne pusztuljon. Szikszai Péter állatorvos azonban kikezelte a kutya méhét, mivel a gazdáinak fontos volt, hogy ezt a szép egyedet ne hagyják elveszni.
„Közben bekopogott hozzám egy ismeretlen kopótulajdonos azzal a téves információval, hogy nekem kan kopóm van, és hozná az ő szukáját pároztatni. Jeleztem viccesen, hogy nekem szukám van, a lány a lánnyal kutyák esetében pedig továbbra sem működik, de eligazítottam egy kan gazdájához. Abból a pároztatásból lett is egy szép alom, a kan gazdájának a szokásjog alapján járó kiskutyára azonban nem volt igénye, így az hozzám került. Ekkor választottam ki Diót, és így lett egy kan kopónk is. Diónak is törzskönyvet kellett szereznünk – az apjának ugyanis nem volt –, így ismét végig kellett járnunk a kálváriát: két szépségversenyen kiváló minősítést ért el, így most úton van a törzskönyve.”
Fotó: Pinti Attila
És megérkeztünk 2023 őszére: Dió és Tirkó megajándékozta a családot egy egészséges nyolcas alommal. „Ekkor jött a szomorú felismerés:
Az ember 10, 15 évre választ magának társat, az ár pedig az utolsó szempont kellene legyen.”
Kinek ajánlja a kutyusokat? – kérdeztük a lelkes gazdit. „Elsősorban vadászoknak, de mindazoknak, akik szeretnek aktív életet élni. Egyáltalán nem alkalmas tömbházban való tartásra. Egy osztálykirándulás alkalmával Tusnádfürdőről feltúráztunk a Szent Anna-tóhoz, mint oly sokszor gyermekkorunkban. Azt a szakaszt a medvék miatt évek óta ritkán járják, a kopónk azonban »takarított« előttünk: el-eltűnt az erdőben, időnként nagyokat ugatott, mi pedig a harminc gyerekkel biztonságban fel tudtunk menni a tóhoz. Volt velünk egy mudi is (az egyik legritkább, legkevésbé ismert magyar pásztorkutyafajta), amelyik nem hagyott el minket, a kopó azonban végig portyázott. Még helymeghatározó nyakörvet sem viselt, hiszen megtanítottam, hogy térjen vissza – az azonban hozzátartozik az erdélyi kopók életviteléhez, hogy egyes példányok akár napokig is elcsatangolhatnak otthonról.”
Fotó: Pinti Attila
A nyolc kiskutya jelenleg kilenc hetes, túl vannak a második oltásukon, kettő közülük Franciaországban fog lakni, egy pedig Csíkpálfalva községben – a többire azonban nem jelentkezett gazda.
Sok cikket olvastam a világ legintelligensebb kutyájának tartott border collie-ról, és valószínűleg az is Skóciában; na de nekünk itt van az erdélyi kopónk. Ami arra is hajlamos, hogy egy ötven kilométeres biciklitúrán velünk tartson; szaladáskor is velünk halad, a medvét felhajtja és elkergeti, így esély sincs arra, hogy ráfussunk a vadállatra” – érvelt az erdélyi kopó mellett.
Beszélgetésünk végén Huba jelezte, mindenképp érdemes tudni, hogy
A tenyészthető minősítés megszerzéséhez mostantól kettő helyett három minősítésre lesz szükség, amit kutyaszépségversenyeken lehet megszerezni. Továbbá diszpláziavizsgálat és munkavizsga is kell; ha ezeket figyelmen kívül hagyja a tenyésztő, akkor a kiskutyák nem lesznek törzskönyvezhetők. Romániában mindössze féltucatnyi állatorvos végez diszpláziavizsgálatot. A diszplázia örökletes kutyabetegség, azonban tünetei a korai felismerés esetén a megfelelő életmóddal, táplálással és kezeléssel enyhíthetők.
Valószínűleg nehezebb idők következnek a szaporítók számára – ez azonban nem segít az erdélyi kopón, hiszen így még nehezebb lesz törzskönyvezett egyedekre találni. Csíkpálfalván viszont gazdákra vár a Dió-Tirkó család néhány csillogó szőrű tagja.
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
szóljon hozzá!