
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Hétfőn tantermi jelenléttel kezdődik a tanév mind a több mint hárommillió romániai iskolás számára – jelentette be a szerdai kormányülés után Ligia Deca tanügyminiszter.
2024. szeptember 04., 17:052024. szeptember 04., 17:05
Deca beszámolója szerint több mint 900 tanintézetet más helyszínre költöztettek ideiglenesen, ebből 800-at a folyamatban lévő építkezési, felújítási munkálatok, a maradék mintegy százat pedig a helyszűke miatt, de ezeknek a tanintézeteknek a diákjai is fizikai jelenléttel fognak tanulni. A munkálatok egy része idén decemberig lezárul, ezekben az esetekben a tanulók jövő év elejétől már visszatérhetnek az iskolájukba. Ugyanakkor
közülük hétben a felújítási munkálatok indokolják ezt, tizenkét esetben a helyszűke. Ezek helyzetére sürgősen megoldást kell találni, már csak azért is, mert a 2025–2026-os tanévtől kezdve törvényellenes lesz a három váltásban folyó iskolai oktatás.
A helyzet orvoslására találkozókat hív össze a minisztérium a helyi hatóságok és a tanfelügyelőségek képviselőivel, hogy jövőre már ne legyen példa olyan iskolára, ahol három váltásban tanulnak a gyerekek. A legtöbb ilyen iskola egyébként Bukarestben és Ilfov megyében található – írja az Agerpres hírügynökség a miniszter közlésére hivatkozva.
Az oktatási tárca vezetője azt is elmondta, hogy a legutóbbi helyzetfelmérés alapján 70-re csökkent azoknak a tanintézeteknek a száma, amelyekhez „nem megfelelő” mosdók tartoznak. A minisztérium tovább dolgozik azon, hogy ezeknek a számát nullára csökkentse; 50 ilyen tanintézet számára a szaktárca még idén finanszírozási határozattervezetet nyújt be a kormányhoz. „A maradék húsznak olyan sajátosságai vannak, amelyek nem teszik lehetővé pillanatnyilag a finanszírozást, vagy azért, mert magánterületen találhatók, vagy azért, mert már más beruházások zajlanak ott” – magyarázta Ligia Deca.
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.
szóljon hozzá!