Életrajzi adatokkal tűzdelt, átfogó ismertetést hallgathattak a diákok Ferenczi Attila előadásában
Fotó: Pethő Melánia
Kommunista – ezt az egy jellemzőt tudták elmondani Salamon Ernőről a költő nevét viselő gyergyószentmiklósi gimnázium diákjai annak az előadásnak a kezdetén, amelynek Salamon életútja volt a témája. Abban is biztos volt a hallgatóság, hogy nem a költő tette híressé a gyergyószentmiklósi gimnáziumot, hanem az iskola miatt maradt máig fenn a névadó emléke. Ferenczi Attila magyartanár átfogó ismertetőjének a végén pedig egyhangúlag jelentették ki: nem kell megváltoztatni az iskola nevét.
2018. május 08., 18:002018. május 08., 18:00
2018. május 08., 18:022018. május 08., 18:02
Hiányosak az ismeretei azoknak, akik mindössze annyit tudnak Salamon Ernőről, hogy kommunista költő volt – derült ki Ferenczi Attila előadásából. A magyartanár, aligazgató a Salamon Ernő Gimnázium diáksága számára tartott előadás-sorozatot az elmúlt napokban azzal a céllal, hogy a fiatalok képet kapjanak iskolájuk névadójának életéről, munkásságáról.
A hallgatósága megtudhatta, megpróbáltatott sorsú szülők gyermekeként a hányatottság kísérte végig az 1912. május 15-én született Salamon Ernő gyermekkorát, kényszerhelyzet miatt Gyergyószentmiklósról Erzsébetvárosba, majd Marosvásárhelyre, onnan ismét Gyergyószentmiklósra költözött a család. A szegénység mellett kis ideig jobb módból is volt részük, de az anyagi gondokból való felszusszanás véget ért, amikor Erzsébetvárosban az apa üzlettársa „lelépett” a befektetett pénzzel, a szolgáló pedig megszervezte házuk kirablását. Innentől
Gyergyószentmiklósra visszakerülve a szegény munkásréteg lakótelepén élnek, az akkor Kolóniának nevezett, vasúton túli városrészen. „A munkáskolónia valamiképpen ugyanaz Salamon Ernő számára, mint József Attilának a »város pereme«.
Később az itt tapasztaltak erősítik világnézeti radikalizálódását, és ezek a gyermekkori, nyomorúságos emlékek elevenednek meg verseiben”– fogalmazott Ferenczi Attila. Elmondta,
A fiú a gyergyói főgimnáziumban állt érettségi vizsga elé 1930-ban, de megbuktatták. Brassóban pótérettségizett, ezúttal sikeresen. Az apa halála után a Salamon család anyagi gondjai súlyosbodtak, az anya tehetős rokonuk segítségét kéri ahhoz, hogy Ernő továbbtanulhasson. Kikötés is érkezett a támogatás mellé:
Ernő ebbe látszólag beleegyezett, és Kolozsvárra utazott. Bekapcsolódott az illegális kommunista diákszervezetek mozgalmaiba. „A Kolozsváron eltöltött két év világnézeti beérésének időszaka” – szögezte le az előadó, életrajzi részletekkel támasztva alá a kijelentést.
Salamon Ernőnek első nyomtatott verse 1929-ben, a gyergyószentmiklósi helyi újságban jelent meg, az egyetemi évek alatt írt műveit a Brassói Lapokban közölték, illetve a „beavatottak számára” írt verseit zártkörű diákrendezvényeken olvasták fel.
– derült ki Ferenczi Attila ismertetőjéből. A szegénységből, a nyomorból fakadó életuntság miatt az egyetemista Salamon öngyilkosságot kísérelt meg, ám barátai megmentették. Ezt követően hazaköltözött Gyergyóba, ahová magával hozta a munkásmozgalmi kiáltványokat, amik miatt 1932 decemberében többedmagával letartóztatták, börtönbe zárták, végül terhelő bizonyítékok hiányában néhány nap után felmentették.
„A következő két-három év költői pályájának leggazdagabb időszaka. Versei a börtönből való szabadulása után konkretizálják, hogy sorsközösséget vállal a gyergyói fatelepeken nyomorgó munkásokkal” – hangzott el. Később, a Brassói Lapok újságírójaként szembesül azzal, hogy nem válthatja valóra reményeit, azaz az újságban nem terjeszthet forradalmi eszméket. A kolozsvári Korunk folyóiratban román munkásmozgalmi költők verseinek általa magyarra fordított változatai jelennek meg, majd 1937 nyarán, Gyönyörű sors címmel napvilágot lát első verseskötete.
Archív
Fotó: Balázs Katalin
Salamon Ernő több neves irodalmi személyiségnek, közöttük Móricz Zsigmondnak is felkelti az érdeklődését. Kapcsolatuknak eredményeként a gyergyói költőnek a Kelet Népe című újságban jelennek meg versei.
A második világháború Salamont sem kímélte – 1942-ben munkaszolgálatra kényszerítik. „Bevonulásának első két hónapjáról vannak pontosabb értesüléseink, utána a naplóírást valószínűleg nem engedélyezték; másodkézből vett értesülésekre, a hazaérkezett munkaszolgálatosok beszámolóira kell támaszkodnunk” – mondta az előadó. Rámutatott, éppen az emlékezésekből történő híradások, tárgyi bizonyítékok hiánya miatt kétséges, hogy pontosan mikor és hol halt meg Salamon Ernő; az irodalomtörténet 1943. február 27-ét jegyzi halála dátumának, helyszínként pedig a kárpátaljai Mihajlova Sztari települést jelölik meg.
„Marosvásárhelyi munkaszolgálatosokhoz jutott a hír, hogy egy kis ház kertjében két olasz katona lelőtt egy munkaszolgálatost. A katonákat egy ukrán asszony hívta segítségül, amikor a beteg, tífuszos férfi törni-zúzni kezdett a lakásban. Az agyonlőtt férfi mellett találtak egy hátizsákot, benne Móricz Zsigmond, Babits Mihály és Arany János egy-egy kötetét, illetve a munkaszolgálatos iratokon kívül három vers kéziratát” – hangzott el az előadásban.
A költő utóélete
Salamon Ernő és költészetének utóélete már halálának évében elkezdődött – tette hozzá Ferenczi Attila, ismertetve a kiadásra került versgyűjtemények címét. Szólt továbbá arról az 1968. február 25-i eseményről, amikor leleplezték Salamon Ernő Gyergyószentmiklóson állított szobrát, illetve a gimnázium felvette a költő nevét. „Az 1989-es fordulat után felvetődött a kérdés: le kell-e cserélni az iskola nevét? Mivel az akkori politikum és iskolavezetés ragaszkodott a költő nevéhez, a kifogások ellenére megkímélték a líceumot a névfosztástól. Aztán azért nem történt névcsere, mert a gimnázium jó hírneve megszenvedte volna oly módon, hogy ismeretlenségbe zuhan” – zárta előadását Ferenczi Attila.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói májusban fesztiválokon, kiállításokon, filmvetítéseken és előadásokon keresztül mutatják be munkáikat: a csíkszeredai Unscene fesztivál után Budapesten, az MTA 200. évfordulós ünnepségén is fellépnek.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
szóljon hozzá!