
Csökkentik a fertőzésveszélyt. Távkonzultációkat végezhetnek az orvosok
Fotó: Haáz Vince
A betegszabadság jóváhagyásához csak az intézményes karanténból kikerülők kell a megyei népegészségügyi igazgatóság által kiállított igazolást küldjenek háziorvosukhoz, a lakhelyi elkülönítésből kikerülők esetében viszont elegendő egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozat. A zökkenőmentesebb betegellátásért, illetve a fertőzésveszély csökkentése érdekében a kormány újabb intézkedésekkel egyszerűsítette az egészségügyi szolgáltatások igénylését.
2020. április 01., 11:302020. április 01., 11:30
Az intézményes karanténból kikerülők a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást kell elküldjék háziorvosuknak, hogy betegszabadságot és táppénzt kaphassanak az izolációban eltöltött időszakra. Akik lakhelyi elkülönítésbe kerültek, azok viszont az izoláció lejártával csak egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot kell elküldjenek háziorvosuknak és a kéthetes elkülönítés végén sem kell várjanak a népegészségügyi igazgatóság igazolására, hogy elhagyhassák otthonukat – tájékoztatott közleményben a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár.
A napokban arról is rendelet született, hogy a betegszabadság azoknak is jár, akiknek az elmúlt egy évben nem volt összesen hat hónapnyi munkaviszonya, azaz hat hónapnál kevesebb ideig járult hozzá a társadalombiztosítási rendszerhez. Ez azonban kizárólag koronavírussal összefüggésbe hozható esetekre vonatkozik – így például a karanténidőszakra, valamint a lakhelyi elkülönítésre –, nem minden betegszabadságra – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Az intézmény által lapunknak elküldött közlemény arra is kitér, hogy az intézményes karantént a kéthetes időszak lejártával elhagyók a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást elektronikus úton is elküldhetik háziorvosuknak, és ugyanez érvényes a saját felelősségre írt nyilatkozatra is a lakhelyi elkülönítést befejezők esetében.
Utóbbiak a kitöltendő nyilatkozatot megtalálják az egészségbiztosítási pénztár honlapján, csatolmányként, az oldal alján.
A hétfői kormányülés után Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője újabb, a pácienseket, illetve a betegellátást érintő intézkedéseket jelentett be. Döntést hoztak arról, hogy
azaz a szolgáltatók – például a kórházak – nem kell hitelesítsék a beteg egészségügyi kártyájával az elvégzett egészségügyi szolgáltatást, de a háziorvosok sem kell már három napon belül bevezessék az elvégzett szolgáltatásokat az elektronikus rendszerbe. Az intézkedés értelmében a háziorvosok, illetve járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosok távkonzultációk során is elláthatják betegeiket – óránként legtöbb nyolc konzultációt végezhetnek el.
Azon krónikus betegségben szenvedők esetében, akiknek a kezelését már beállította a szakorvos, nem kell megújítani a szakorvosi javaslatot, a szükségállapot idején érvényben maradnak a meglévő dokumentumok, így a háziorvosok ezek alapján továbbra is kiállíthatnak gyógyszerrecepteket krónikus betegeiknek. Ugyanakkor a betegeket érintő fontos intézkedések közé tartozik az is, hogy
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!