
Csökkentik a fertőzésveszélyt. Távkonzultációkat végezhetnek az orvosok
Fotó: Haáz Vince
A betegszabadság jóváhagyásához csak az intézményes karanténból kikerülők kell a megyei népegészségügyi igazgatóság által kiállított igazolást küldjenek háziorvosukhoz, a lakhelyi elkülönítésből kikerülők esetében viszont elegendő egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozat. A zökkenőmentesebb betegellátásért, illetve a fertőzésveszély csökkentése érdekében a kormány újabb intézkedésekkel egyszerűsítette az egészségügyi szolgáltatások igénylését.
2020. április 01., 11:302020. április 01., 11:30
Az intézményes karanténból kikerülők a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást kell elküldjék háziorvosuknak, hogy betegszabadságot és táppénzt kaphassanak az izolációban eltöltött időszakra. Akik lakhelyi elkülönítésbe kerültek, azok viszont az izoláció lejártával csak egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot kell elküldjenek háziorvosuknak és a kéthetes elkülönítés végén sem kell várjanak a népegészségügyi igazgatóság igazolására, hogy elhagyhassák otthonukat – tájékoztatott közleményben a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár.
A napokban arról is rendelet született, hogy a betegszabadság azoknak is jár, akiknek az elmúlt egy évben nem volt összesen hat hónapnyi munkaviszonya, azaz hat hónapnál kevesebb ideig járult hozzá a társadalombiztosítási rendszerhez. Ez azonban kizárólag koronavírussal összefüggésbe hozható esetekre vonatkozik – így például a karanténidőszakra, valamint a lakhelyi elkülönítésre –, nem minden betegszabadságra – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Az intézmény által lapunknak elküldött közlemény arra is kitér, hogy az intézményes karantént a kéthetes időszak lejártával elhagyók a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást elektronikus úton is elküldhetik háziorvosuknak, és ugyanez érvényes a saját felelősségre írt nyilatkozatra is a lakhelyi elkülönítést befejezők esetében.
Utóbbiak a kitöltendő nyilatkozatot megtalálják az egészségbiztosítási pénztár honlapján, csatolmányként, az oldal alján.
A hétfői kormányülés után Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője újabb, a pácienseket, illetve a betegellátást érintő intézkedéseket jelentett be. Döntést hoztak arról, hogy
azaz a szolgáltatók – például a kórházak – nem kell hitelesítsék a beteg egészségügyi kártyájával az elvégzett egészségügyi szolgáltatást, de a háziorvosok sem kell már három napon belül bevezessék az elvégzett szolgáltatásokat az elektronikus rendszerbe. Az intézkedés értelmében a háziorvosok, illetve járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosok távkonzultációk során is elláthatják betegeiket – óránként legtöbb nyolc konzultációt végezhetnek el.
Azon krónikus betegségben szenvedők esetében, akiknek a kezelését már beállította a szakorvos, nem kell megújítani a szakorvosi javaslatot, a szükségállapot idején érvényben maradnak a meglévő dokumentumok, így a háziorvosok ezek alapján továbbra is kiállíthatnak gyógyszerrecepteket krónikus betegeiknek. Ugyanakkor a betegeket érintő fontos intézkedések közé tartozik az is, hogy
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!