
Csökkentik a fertőzésveszélyt. Távkonzultációkat végezhetnek az orvosok
Fotó: Haáz Vince
A betegszabadság jóváhagyásához csak az intézményes karanténból kikerülők kell a megyei népegészségügyi igazgatóság által kiállított igazolást küldjenek háziorvosukhoz, a lakhelyi elkülönítésből kikerülők esetében viszont elegendő egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozat. A zökkenőmentesebb betegellátásért, illetve a fertőzésveszély csökkentése érdekében a kormány újabb intézkedésekkel egyszerűsítette az egészségügyi szolgáltatások igénylését.
2020. április 01., 11:302020. április 01., 11:30
Az intézményes karanténból kikerülők a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást kell elküldjék háziorvosuknak, hogy betegszabadságot és táppénzt kaphassanak az izolációban eltöltött időszakra. Akik lakhelyi elkülönítésbe kerültek, azok viszont az izoláció lejártával csak egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot kell elküldjenek háziorvosuknak és a kéthetes elkülönítés végén sem kell várjanak a népegészségügyi igazgatóság igazolására, hogy elhagyhassák otthonukat – tájékoztatott közleményben a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár.
A napokban arról is rendelet született, hogy a betegszabadság azoknak is jár, akiknek az elmúlt egy évben nem volt összesen hat hónapnyi munkaviszonya, azaz hat hónapnál kevesebb ideig járult hozzá a társadalombiztosítási rendszerhez. Ez azonban kizárólag koronavírussal összefüggésbe hozható esetekre vonatkozik – így például a karanténidőszakra, valamint a lakhelyi elkülönítésre –, nem minden betegszabadságra – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Az intézmény által lapunknak elküldött közlemény arra is kitér, hogy az intézményes karantént a kéthetes időszak lejártával elhagyók a népegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást elektronikus úton is elküldhetik háziorvosuknak, és ugyanez érvényes a saját felelősségre írt nyilatkozatra is a lakhelyi elkülönítést befejezők esetében.
Utóbbiak a kitöltendő nyilatkozatot megtalálják az egészségbiztosítási pénztár honlapján, csatolmányként, az oldal alján.
A hétfői kormányülés után Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője újabb, a pácienseket, illetve a betegellátást érintő intézkedéseket jelentett be. Döntést hoztak arról, hogy
azaz a szolgáltatók – például a kórházak – nem kell hitelesítsék a beteg egészségügyi kártyájával az elvégzett egészségügyi szolgáltatást, de a háziorvosok sem kell már három napon belül bevezessék az elvégzett szolgáltatásokat az elektronikus rendszerbe. Az intézkedés értelmében a háziorvosok, illetve járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosok távkonzultációk során is elláthatják betegeiket – óránként legtöbb nyolc konzultációt végezhetnek el.
Azon krónikus betegségben szenvedők esetében, akiknek a kezelését már beállította a szakorvos, nem kell megújítani a szakorvosi javaslatot, a szükségállapot idején érvényben maradnak a meglévő dokumentumok, így a háziorvosok ezek alapján továbbra is kiállíthatnak gyógyszerrecepteket krónikus betegeiknek. Ugyanakkor a betegeket érintő fontos intézkedések közé tartozik az is, hogy
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!