Előbb chips-, majd malátagyár létesül Csíkszentsimonban

A malátaüzem látványterve. A sörgyár szomszédságában fog helyet kapni. • Forrás: Tiltott Csíki Sör

A malátaüzem látványterve. A sörgyár szomszédságában fog helyet kapni. • Forrás: Tiltott Csíki Sör

Egy év múlva elkezdődhet a helyi pityókából és egyéb zöldségekből előállított nassolnivalók gyártása a csíkszentsimoni chipsgyárban. Emellett egy malátaüzem létrehozásán is dolgozik a Tiltott Csíki Sört gyártó Lixid Projekt Kft. A két gyár több mint száz embernek biztosítana munkahelyet, illetve több ezer termelő számára jelenthet bevételi forrást.

Iszlai Katalin

2019. november 08., 21:462019. november 08., 21:46

Két nagyipari beruházáson dolgozik a Tiltott Csíki Sört gyártó Lixid Projekt Kft.: egy éven belül beindul a termelés a chipsgyárban, két év múlva pedig malátaüzem is lesz. Mindkét üzem esetében beszerezték már a szükséges engedélyeket, így a következő években mindkettőben elkezdődhet a gyártás – tudtuk meg Lénárd Andrástól, a Lixid Projekt Kft. tulajdonosától.

A chipsgyárról

A chipsgyárként emlegetett üzem valójában egy zöldség- és gabonafeldolgozó lesz. Lénárd András elmondása szerint nemcsak burgonyaszirmot fognak előállítani, hanem többek között különböző zöldségekből nassolnivalókat, továbbá bébiételeket, müzliféléket, pattogatott kukoricát és levesgolyókat.

Természetesen mivel a krumpli számít a legfőbb helyi jellegzetességnek, a termékek 70-80 százaléka erre épül majd, a maradék 20-30 százalék pedig egyéb típusú helyi zöldségekre és gabonafélékre.

A sörgyár szomszédságában helyet kapó gyár kivitelezésén egyébként már régóta dolgoznak. Évekkel ezelőtt megvásároltak a Hargita Gyöngye Rt.-től egy csíkszentsimoni épületet, itt zajlik majd a gyártás. Építeni fognak továbbá egy közös raktárt is a sörnek és a nassonlivalóknak, hiszen együtt fogják szállítani ezeket a hatékony helykihasználás érdekében. A raktár kivitelezése néhány héttel ezelőtt már elkezdődött, emellett pedig egy 3000 négyzetméteres krumplitározó is épül majd, ehhez jövő tavasszal látnak hozzá. Utóbbi várhatóan szeptemberre készül el, így Lénárd András szerint október-novemberben elindulhat a gyártás is.

Lénárd András, a Lixid Projekt Kft. tulajdonosa •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Lénárd András, a Lixid Projekt Kft. tulajdonosa

Fotó: Veres Nándor

A tervek szerint hozzávetőleg hatezer tonna krumpliból 1800 tonna különböző ízesítésű, székely pityókából készült chipset állítanának majd elő évente. Lénárd arra is kitért, hogy

próbálnak a helyi adottságokra építeni, ezért a parajdi sót például fűszerként használják majd a nassolnivalók előállításához. A pityókát kizárólag székelyföldi gazdáktól vásárolnák fel.

A tulajdonos azt is elárulta, hogy már most próbasütéseket végeznek, krumplifajtákat elemeznek a legjobb megoldás megtalálása érdekében.

A malátaüzemről

A chipsgyár mellett a malátagyár kivitelezése is jól halad. Mint Lénárd András elmondta, a csíkszentsimoni sörgyár mögött mintegy 15-20 régi épület áll, amelyek a régi szeszgyárhoz tartoztak. Ezeket mind lebontják, a munkálatokhoz egy-két héten belül hozzá is fognak. Az így megüresedő területen tavasszal látnak hozzá a malátaüzem építéséhez, amelyet a tervek szerint 2021-ben nyitnak meg. Akkor várhatóan az első fázis indul el, ami évi 10 ezer tonnás kapacitást jelent, a következő egy évben pedig a tervek szerint továbbfejlesztik az üzemet 20 ezer tonnás kapacitásra. A gyártáshoz szükséges nyersanyagot ebben az esetben is helyi gazdáktól vásárolnák fel. A mezőgazdászok már folyamatos párbeszédet folytatnak a gazdákkal, hiszen a sörárpa legfőbb tulajdonsága az, hogy alacsony a fehérjetartalma, a helyi, megszokott árpa azonban az állattenyésztés miatt magas fehérjetartalmú.

„Sok türelemre és egyeztetésre lesz szükség, amíg a megfelelő minőséget helyben meg tudják termelni. Székelyföld azonban krumpli- és árpatermesztésre is kimondottan alkalmas, így biztosan nem lesz probléma” – magyarázta. Hozzátette, a megfelelő alapanyag még nem elég, hiszen az árpának összetett technológiai folyamaton kell átmennie, míg maláta lesz belőle. Ennek része az áztatás, a csíráztatás, a szárítás és a pörkölés is. A tulajdonos arra is kitért, hogy

Romániában mintegy 200 ezer tonna malátát használnak el évente, de ennek csak felét termelik meg az országban. A nagy malátagyárak ezért kisebb sörgyárakkal nem is állnak szóba, így a Tiltott Csíki Sör gyártásához szükséges malátát eddig Felvidékről voltak kénytelenek beszerezni, viszonylag borsos áron. A helyi alapanyagok használata és a termelők támogatása mellett tehát anyagi szempontból is jövedelmezőbb Székelyföldön előállítani a malátát.

Arról nem is beszélve, hogy a tervezett kapacitás jóval nagyobb annál, mint amennyire a simoni sörgyárnak szüksége van.

A nagyszabású beruházásokat a magyar-magyar összefogás tette lehetővé •  Fotó: csikisor.hu Galéria

A nagyszabású beruházásokat a magyar-magyar összefogás tette lehetővé

Fotó: csikisor.hu

Éppen ezért

együttműködési megállapodást kötöttek a Heineken csíkszeredai gyárával, hogy az üzemben megtermelt maláta azon részét, amelyet a simoni sörgyárban nem használnak fel, felvásárolják, amennyiben az árat és a minőséget megfelelőnek találják.

„Pár éve még nem néztünk jó szemmel egymásra, mostanra azonban a viszonyunk már sokkal jobbnak mondható, főként ebben az esetben, amikor mindkét fél nyerne az együttműködésből” – emelte ki Lénárd.

Elhárult az akadály

A tervek ismertetése után a tulajdonos arról is beszélt, hogy a chipsgyár az értékesítőkkel együtt 70-80 személynek biztosítana munkahelyet, a malátagyár pedig mintegy negyvennek. Ezek a számok azonban csak a közvetlenül a gyárakban dolgozókra vonatkoznak, de mivel az alapanyagokat helyi termelőktől vásárolnák fel, valójában ezrek megélhetéséhez járulhatnának hozzá. A nagyszabású beruházásokat Lénárd szerint a magyar-magyar összefogás tette lehetővé, hiszen a Csíki Sör esetében is van egy tulajdonostársuk egy felvidéki vállalkozó személyében, illetve a jelenlegi beruházások esetében magyar kormányzati támogatásban részesültek a Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program által. A két gyár kivitelezésének több mint fele azonban így is saját forrásokból valósul majd meg.

A chipsgyár beüzemelésén egyébként 2017 óta dolgoznak, és a malátagyár ötlete is már tavaly megszületett, viszont a két, mintegy 25 millió euró összértékű beruházás megvalósítását akadályozta a csíkszentsimoni gázhálózat hiánya.

Most azonban úgy tűnik, ez a probléma is megoldódni látszik, mert Hargita Megye Tanácsa a napokban döntött arról, hogy a község számára 410 ezer lejt utal ki egy gázelosztó állomásra. Emellett Lénárd elmondása szerint a helyi polgármesteri hivataltól is ígéretet kaptak arra, hogy mire a gyárak felépülnek, a földgáz is biztosítva lesz.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 28., kedd

A területi átszervezés Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke volt a vendégünk kézdivásárhelyi irodánkban. Beszélgetésünk során az esetleges területi átszervezés hátulütője, a háttérhatalom aknamunkája és a kézdikővári Erzsike néni intelmei kerültek terítékre.

A területi átszervezés Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett
2025. január 28., kedd

A Nemzeti Színház színpadán a kovásznai fiatalok

A budapesti Nemzeti Színházban mutathatta be Arany János Ágnes asszony színi-adaptációját a kovásznai Diákszínpad. Az előadás nemsokára Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is látható lesz, de a fiatalok már a következő előadást kezdik tanulni.

A Nemzeti Színház színpadán a kovásznai fiatalok
2025. január 28., kedd

Csúcson a légúti megbetegedések száma

Az év eleje óta eltelt időszakban a legutóbbi héten jegyezték fel a legtöbb fertőző légúti megbetegedést Hargita megyében, de az adatok már a fertőzési hullám lassulására utalnak. Mikor érdemes orvoshoz fordulni egy erős „meghűléssel”?

Csúcson a légúti megbetegedések száma
2025. január 28., kedd

Maszkviselési kötelezettségre figyelmeztetnek a csíkszeredai kórházban is

Tovább emelkedik az akut felső légúti megbetegedések száma – figyelmeztetnek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház illetékesei. Ezért arra kérik a pácienseket, hogy a kórházban és a járóbeteg-rendelőkben tartsák be a maszkviselési kötelezettséget.

Maszkviselési kötelezettségre figyelmeztetnek a csíkszeredai kórházban is
2025. január 28., kedd

Elhunyt Holló Gergely onkológus

Hosszú betegség után elhunyt Holló Gergely onkológus, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szakorvosa. Évek óta vezette a csíkszeredai egészségügyi intézmény onkológiai osztályát.

Elhunyt Holló Gergely onkológus
Elhunyt Holló Gergely onkológus
2025. január 28., kedd

Elhunyt Holló Gergely onkológus

2025. január 28., kedd

Erdély kincsei: az Összetartozás temploma

Hat felekezet élt együtt szeretetben a településen, amelyet árasztással pusztított el a kommunista hatalom. Harminchat évvel később az Összetartozás temploma emlékeztet: a tó mélyén Bözödújfalu nyugszik, de közössége nem felejt.

Erdély kincsei: az Összetartozás temploma
2025. január 28., kedd

Idén Gyergyóremetén temetik el közösen a telet

Idén március elsején, szombaton Gyergyóremetén tartják meg a hagyományos Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót.

Idén Gyergyóremetén temetik el közösen a telet
2025. január 28., kedd

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?
2025. január 28., kedd

Több mint hatvanmillió lejből újítanák fel a csíkszentmártoni kezelőközpontot

Elfogadták a csíkszentmártoni korai fejlesztőközpont felújításának megvalósíthatósági tanulmányát Hargita Megye Tanácsának idei első havi ülésén. A megye a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal közösen pályázik 61 millió lejes támogatásra.

Több mint hatvanmillió lejből újítanák fel a csíkszentmártoni kezelőközpontot
2025. január 28., kedd

Ellopott dák kincsek: a Székely Nemzeti Múzeum legfontosabb műtárgyai is a múzeumban voltak

Két leletanyaggal is hozzájárult az asseni Drents Múzeumban bemutatott kiállításhoz a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. Az intézmény igazgatóját egyelőre nem értesítették arról, hogy sérültek volna a dák korból származó műkincsek.

Ellopott dák kincsek: a Székely Nemzeti Múzeum legfontosabb műtárgyai is a múzeumban voltak
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!