
Csikány Tamás az austerlitzi csata helyszínén
Fotó: Gergely Imre
Egyedülálló hadtörténeti monográfia született Csikány Tamás hadtörténész jóvoltából, amelyet mindenképp érdemes megismerni azoknak, akik a székely történelem irányt érdeklődnek. A könyvet több helyszínen is bemutatják.
2024. december 15., 09:512024. december 15., 09:51
A magyar hadtörténelem iránt érdeklődők körében aligha szorul bemutatásra Csikány Tamás, aki nem csupán a történelemkutatás precizitásával és bölcsészeti módszerekkel rendelkezik, hanem
Legújabb könyve, A székely határőr-gyalogezredek története 1762–1851, a Peko kiadó Hadiakadémia sorozatában jelent meg. Amint Németh Balázs hadtörténész ajánlójában rámutat, a könyv a legfrissebb levéltári kutatásokra épülve ismerteti a Habsburg-monarchiára jellemző katonai határőrvidék kialakulását, működését és történetét. Végigköveti a székelyek történetét a 18. század dinasztikus háborúitól egészen a forradalom és szabadságharcig olyan részletességgel, melyet minden magyar kiegészítésű alakulat igencsak megérdemelne. Különösen nagy hangsúlyt kap a három utolsó nagy háború: a török ellen vívott 1788-90. évi háború, a franciák ellen vívott háborúk, és természetesen a csudák éve, a szabadságharc története.
Könyvbemutatók időpontjai és helyszínei:
december 15., 18:00 – Gyergyószárhegy, Művelődési Ház;
december 17., 18:00 – Gyergyószentmiklós, Tarisznyás Márton Múzeum;
december 18., 18:00 – Csíkszereda, Csíki Székely Múzeum;
december 19., 19:00 – Kézdivásárhely, Incze László Céhtörténeti Múzeum.
A kecskeméti nyomozók a napokban két román állampolgárt vettek őrizetbe, akik rendőrnek kiadva magukat unokázós csalással több idős embert is megkárosítottak – közölte a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőrfőkapitányság hétfőn a Police.hu oldalon.
Leszúrtak egy férfit a Fehér megyei Szászcsanádon vasárnap éjjel egy spontánul kitört konfliktusban, a 47 éves férfi belehalt sérülésébe – tájékoztatott hétfőn a megyei rendőrség.
Magyarország és a magyar emberek történelmet írtak, a Tisza Párt óriási felhatalmazást kapott, ami óriási felelősséget jelent – mondta Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján.
Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt -– derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Április 13. és 26. között országszerte kismértékű hőmérséklet-ingadozásra lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közölt előrejelzéséből.
Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.
A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.
A bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese szerint elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása a Tisza Párt választási győzelmét követően.
Facebook-bejegyzésben gratulált Magyar Péter választási győzelméhez Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
szóljon hozzá!