Előadás Szent László király ábrázolásairól

Előadás Szent László király ábrázolásairól

A Szent László-legenda falkép részlete a csíkszentmihályi templomban. Az alkotás a XV. század elején készülhetett

Fotó: Hegedűs Enikő

Az Áradat Egyesület szervezésében csütörtök délután hat órától a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban Hegedűs Enikő tart előadást Szent László király ábrázolások mai szemmel címmel. A művészettörténész úgy véli, ha megismerjük, hogy miként látták és láttatták elődeink a lovagkirály alakját, mi is közelebb kerülünk hozzá.

Péter Beáta

2017. március 15., 13:182017. március 15., 13:18

2017. március 15., 13:202017. március 15., 13:20

Ezer év távlatából nagyon nehéz valakinek a személyét megérteni és vele azonosulni – mutat rá Hegedűs Enikő. „Szent Lászlóról minden magyar ember hallott, tudjuk, hogy nagy király volt, lovagkirály volt, vitéz lovag és Erdély védőszentje. A középkorban a keresztény lovagok oszlopának, a haza bajnokának tartották. Ma viszont nincs tapasztalatunk sem a királyságról, sem a lovagságról, még a lovagiasságról is kevés. Ezért is gondolom, hogy a képek segíthetnek bennünket, hogy jobban megértsük, hogyan láttatták azok, akik közelebb álltak időben hozzá, és mit emeltek ki az ő életéből.”

A művészettörténész lapunknak elmondta, nagyon korai ábrázolások nem maradtak fent. Az első fejereklyetartó is elpusztult, ami III. Béla korában László király szentté avatásakor készült. A későbbi korok ábrázolásait is meghatározta, ahogy Szent László alakját megjelenítette a Képes Krónika, majd az Anjou korban a Magyar Anjou Legendárium, illetve Luxemburgi Zsigmond korában készült fejereklyetartó heroizáló-idealisztikus fej ábrázolása.

„Hogy melyik időszakban mit emelnek ki egy szent életéből, az az adott időszakot is jellemzi. Mai látásunkat is befolyásolják az ismereteink, az adott közösséghez való tartozásunk tudata és annak szemlélete. Például a székelység számára, ahol a határvédelem nagy jelentőséggel bírt Szent László védő szerepét inkább megőrizték (a legendák is). Vélhetően egy Horvátországban élőnek más a Szent Lászlóhoz társított képzete.”

Legendaábrázolások

A legismertebb Szent László-képek a templomokban fellelhető legendaábrázolások, ezek többnyire a XIII. század vége, XIV. század eleje és a XV. század első fele közötti időszakban készültek – főként az Anjou korban és Zsigmond uralkodása alatt. „A legenda egy történelmi eseményhez kötődik, egyesek szerint az 1068-as kerlési–cserhalmi ütközethez, mások szerint az 1091. évi kisvárdai csatához. A csata egyik jelentéktelennek tűnő epizódját emelték ki, amelyben László (herceg) megmentett egy kun (besenyő) által elrabolt magyar lányt. Abban, hogy ez a világi és drasztikus képekből álló jelenet a templomokban helyet kapott, vélhetően közrejátszott egyrészt a külső ellenség fenyegetése, másrészt valószínű, hogy az egyház a nem keresztényi szokásokat, mint a leányszöktetés ezáltal is próbálta jó irányba befolyásolni.”

A haza bajnoka, a védtelenek segítője

Mint mondta, a legtöbb esetben – már a korai ábrázolásokon is – Szent László egy pajzzsal és bárddal jelenik meg, amelyek valószínű, a sírjánál lehettek, és amiatt kerültek be a képi ábrázolásba. Van olyan ábrázolás, amelyen megjelenik mind a három magyar szent király úgy, hogy ők különböző életkorokat is megjelenítenek: István a legidősebb, László a középkorú és Imre a legfiatalabb. Ennek volt képi előzménye a bibliai Háromkirályok alakjában. László nem annyira a kontemplatív, imádságos élet, inkább a harcias, lovagias életnek vált a szent példaképévé. A középkor folyamán Európa-szerte volt erre példa: az angoloknál Szent Edmund, a cseheknél Szent Vencel alakjában hasonló lovagkirályt tiszteltek. A háborúkban használt fegyverzetben, páncélöltözetben jelenítik meg a leggyakrabban. Ugyanakkor, a XVIII. századtól gyakran ábrázolták nemesi öltözetben, királyi palásttal és zárt királyi koronával. Szent László mint a haza bajnoka és védője, annak a lovagkirálynak megtestesítője, aki a harci teljesítményei mellett igazságos, törvényhozó bölcs király, valamint a szegények és az árvák védője. Egy-egy korszak benne látta uralkodói eszményét. Kultuszának alakulásában a késő középkorban hatott Szent György elterjedt tisztelete is. Későbbi korokban Szent László kultuszát is befolyásolta a Magyar Királyság közjogi, politikai és vallási helyzete is. Annak változása is hozzájárult a Patrona Hungariae eszme XVII-XVIII. századi feléledéséhez. A Magyarok Nagyasszonyának ábrázolásaihoz társították a legismertebb magyar szenteket. Számtalan XVIII-XIX. századi oltáron a Szűzanya mellett látható Szent István és Szent László alakja. Különállóan is ábrázolták, ugyanakkor a XIX-XX. században is többnyire a középkorban kialakult képtípusokhoz, ikonográfiához térnek vissza – magyarázta Hegedűs Enikő. „A fej ábrázolásában mindmáig meghatározó a fennmaradt XV. századi fejereklyetartó, az úgynevezett hermán kialakított arcvonások. Zsigmond kori idealizáló, karakteres vonások még a mai köztéri szobrokon is visszatükröződnek. A hermát eredetileg Váradon őrizték, Szent László sírja közelében. Az 1192. évi szentté avatáskor választották el külön a testtől a fejereklyét és a karrészeket. Az egyik karereklye Raguzába (Dubrovnikba) van. A hermát a protestantizmus térnyerésével, ill. a törökök elől menekítik Váradról. Naprágyi Demeter erdélyi püspök viszi magával Gyulafehérvárra, majd onnan a Királyi Magyarországra. Naprágyi győri püspöki kinevezésével kerül a fejereklyetartó Győrbe. A váradi püspökök bár több ízben kérték vissza, csupán egy részt kaptak az ereklyéből. László király szentté avatásnak a hétszázadik évfordulójára készült a váradi új ereklyetartó, amit a székesegyház kincstárában meg lehet tekinteni. Érdemes megnézni a régi ábrázolásokat, hogy miként jelenítették meg elődeink Szent László alakját. Vélhetően általuk mi is közelebb kerülünk alakjához, szellemiségéhez” – összegzett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 09., kedd

Bálázógépbe szorult a karja egy tizenhat éves fiúnak

Mentőhelikopterrel szállították kórházba azt a fiatalt, akinek bálázógépbe szorult a karja Nagysármás községben kedden este.

Bálázógépbe szorult a karja egy tizenhat éves fiúnak
2024. július 09., kedd

Kilőtték a medvét, amelyik megölt egy túrázó nőt Prahova megyében

Kilőtték a hatóságok azt a medvét, amelyik kedden délután megölt egy fiatal nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici turistaútvonalon.

Kilőtték a medvét, amelyik megölt egy túrázó nőt Prahova megyében
2024. július 09., kedd

Népszerű a korrekt ár-érték arány miatt a székelyudvarhelyi városi strand

Rég nem látott népszerűségnek örvend a látogatók körében a székelyudvarhelyi városi strand: a fürdőhelyre hétköznap több százan fizetnek be, hétvégén pedig az ezret is meghaladja a látogatók száma.

Népszerű a korrekt ár-érték arány miatt a székelyudvarhelyi városi strand
2024. július 09., kedd

Végéhez közeledik a sepsiszentgyörgyi elkerülő út építése

Jó tempóban haladnak a munkálatok, a háromszéki megyeközpontot elkerülő út nyolcvan százalékban már elkészült. Jelenleg a felüljárókon dolgoznak, de a körforgalmak építése is a végéhez közeledik.

Végéhez közeledik a sepsiszentgyörgyi elkerülő út építése
2024. július 09., kedd

Belső vizsgálat az Azomureșnél az ammóniamérgezésre utaló jelek miatt

A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát egyik részlegének vészleállítását követően kis mennyiségű ammónia került a levegőbe, és négy ember, akik egy közeli épület tetején építési munkálatokat végeztek, rosszul lett tőle.

Belső vizsgálat az Azomureșnél az ammóniamérgezésre utaló jelek miatt
2024. július 09., kedd

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba az Azomureşnél dolgozó négy munkás

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba négy munkás, akik egy tetőszerkezeten dolgoztak a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinátnál.

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba az Azomureşnél dolgozó négy munkás
2024. július 09., kedd

Élményt adtak az autizmussal élő gyerekeknek

Szórakoztató és fejlesztő tevékenységekben gazdag hetet tudhat maga mögött az a tizennyolc autizmussal élő gyermek, akik ingyenes élménytáborban vettek részt Benedekmezőn a Mind Aut Egyesület szervezésében.

Élményt adtak az autizmussal élő gyerekeknek
2024. július 09., kedd

Négy méter széles aszfaltút lehet Homoródfürdőn

Alacsonyabb rangúvá minősítenék az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei utat, hogy azt olcsóbban felújíthassák, ugyanakkor rendeznék a területek ügykezelésének problémáját, valamint néhány, a régi táborhoz tartozó villa modernizálását is tervezik.

Négy méter széles aszfaltút lehet Homoródfürdőn
2024. július 09., kedd

Párhuzamok és ellentétek témával rajtol a régizene-fesztivál

Július 13. és 21. között szervezik meg az újabb Csíkszeredai Régizene-fesztivált. Az idei év újdonsága, hogy párhuzamok és ellentétek témában hallhatnak műveket az érdeklődők, továbbá hogy az előző évekhez képest nagyobb hangsúlyt kap az énekhang.

Párhuzamok és ellentétek témával rajtol a régizene-fesztivál
2024. július 09., kedd

Már zajlik a nemzetközi kortárs képzőművészeti alkotótábor, a Pulzus Székelyudvarhelyen

Tizenharmadik kiadásához érkezett a Pulzus alkotótábor a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum szervezésében. A tíz napos táborban erdélyi és dél-kóreai művészek alkotnak július 8–18. között a Spanyár-házban.

Már zajlik a nemzetközi kortárs képzőművészeti alkotótábor, a Pulzus Székelyudvarhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!