
Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja. A külképviseleti szavazás már csütörtökről péntekre virradóra elkezdődött, elsőként az új-zélandi Auckland városában kialakított szavazóhelyiséget nyitották meg, romániai idő szerint pénteken 1 órakor – írja az Agerpres.
2024. december 06., 08:482024. december 06., 08:48
A külföldi szavazókörzeteknél az elnökválasztás második fordulójában is három napon át lehet szavazni:
A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat.
Az elnökválasztás második fordulójának kampánya kedden kezdődött el, mivel az első forduló eredményét hitelesítő alkotmánybírósági határozat csak hétfő este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. E szerint
Ezt megelőzően, hétfőn az alkotmánybíróság (CCR) elutasította Cristian Terheş államfőjelölt beadványát, amelyben az első elnökválasztási forduló eredményeinek semmissé nyilvánítását kérte. Emellett arról is döntött, hogy a választás második fordulóját december 8-án tartják.
Ennek előzménye, hogy múlt csütörtökön a CCR Cristian Vasile Terheş elnökjelölt beadványának megvitatása után egyöntetű döntéssel elrendelte az államfőválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított voksok újraszámolását. A Központi Választási Iroda (BEC) hétfőn elküldte a CCR-nek a szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet, a külföldi körzetek nagy részének eredményei nélkül.
Kedden a BEC körlevelet küldött a választási irodáknak, leszögezve, hogy
A BEC körlevelében emlékeztettek, hogy a második forduló választási kampánya december 7-én, szombaton reggel 7 órakor ér véget, a romániai szavazóhelyiségek pedig december 8-án, vasárnap 7 és 21 óra között tartanak nyitva.
Több mint hatvan házkutatást tartottak és hat embert őrizetbe vettek egy olyan adócsalási ügyben, amely a gyanú szerint építkezési cégeket érint, és Hargita, illetve Maros megyében is vizsgálatokat folytatnak.
Az ukrán hadsereg légvédelme péntek reggel lelőtt egy drónt Románia határának közelében, mindössze száz méterre a Tulcea megyei Chilia Veche településtől – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Tizenegy embert vettek őrizetbe és további négy gyanúsított ellen hatósági felügyeletet rendeltek el annak a fővárosi prostitúciós ügynek a fejleményeként, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a DIICOT.
Nicușor Dan pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy kihirdette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt, miután az alkotmánybíróság döntésének indoklása megjelent a Hivatalos Közlönyben.
Péntek reggel 7 óra 15 perc körül újabb Ro-Alert üzenetet kaptak Tulcea megye Ukrajnával határos térségének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Ez volt a negyedik ilyen riasztás szerda este óta.
A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.
Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!