Marosvásárhelyen Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának a magyar kultúra napja alkalmából tartott rendezvényén nyitották meg a Tamási Áron-emlékévet, melynek rendezvényeivel a 125 éve született székely író előtt kívánnak tisztelegni.
2022. január 22., 21:542022. január 22., 21:54
2022. január 23., 14:112022. január 23., 14:11
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának a magyar kultúra napja alkalmából tartott rendezvényén nyitották meg a Tamási Áron-emlékévet, melynek rendezvényeivel a 125 éve született székely író előtt kívánnak tisztelegni.
2022. január 22., 21:542022. január 22., 21:54
2022. január 23., 14:112022. január 23., 14:11
Fotó: Haáz Vince
A kettős apropójú ünnepség részeként nyitották meg a Kultúrpalotában Bálint Zsigmond fotóművész Emberközelben című kiállítását, amelyet az Erdélyi Hagyományok Háza szervezett.
A Kultúrpalota nagytermében zajló ünnepségen elhangzott, hogy a magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc ezen a napon jelölte meg dátummal a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy
A nap apropóján szerte a világon kulturális programokat szerveznek a magyarok.
Fotó: Haáz Vince
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa már öt éve szervez a magyar kultúra napján nagyszabású emlékünnepséget, de negyedik alkalommal találkozunk – hangsúlyozta Tóth László főkonzul, rámutatva, hogy tavaly elmaradt az ünnepség a járványhelyzet miatt. Idén pedig bár egy újabb járványhullám közepén, s emiatt sok szabályozással, de nem mondtak le az ünnepségről, amelyet sikerült a Tamási 125 emlékévbe beágyazni is.
– hangsúlyozta a főkonzul.
Fotó: Haáz Vince
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke köszöntőjében arról beszélt: néha elhangzik a kételkedő kérdés, hogy kell-e ünnepelni akár a magyar kultúra napját, akár más társadalmi, történelmi eseményt. „Gyakran azt a választ kapjuk, hogy nem csak egy bizonyos napon, hanem egész évben ennek jegyében, ezzel a gondolatisággal kell élni, tenni, cselekedni” – fogalmazott Péter Ferenc, aki szerint mindkét tábornak igaza van:
„A magyar kultúra napján köszönetemet fejezem ki azért, hogy vannak, akik éltetik, továbbadják, és új csodákkal gazdagítják a magyar kultúrát itthon, Maros megyében” – fogalmazott a tanácselnök. Hozzátette: a magyar kultúra igazi tartalmát a zene, az irodalom, a történelem, a múltunk és hagyományaink mellett az anyanyelvünk, a magyarságtudatunk, értékeink és emberségünk adja.
– összegzett Péter Ferenc.
Fotó: Haáz Vince
Az előadás előtt még ünnepi beszédet tartott a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára, Potápi Árpád János is, aki szerint
Hozzátette, Tamási saját élményeiből építette fel regényhőse, Ábel alakját, aki a világot bejárva érti meg, hogy haza kell térnie ahhoz, hogy valahol otthon lehessen. A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára szerint az író bátorsága volt, hogy kimondta:
Potápi szerint 2010-ben „új hőskort” kezdtünk, amelyről tizenkét év után elmondhatjuk, a „realitások hőskora” lett.
„Az elmúlt tizenkét évben közösen felépítettük és megerősítettük a külhoni magyarság megtartó intézményeit. Az élet minden területén, a politikában, az oktatásban, a kultúrában, az egyházban, a sportban, a gazdaságban, minden korosztályban megerősítettük közösségeinket.
– fogalmazott. A politikus hozzátette, a Tamási-emlékévben legyen az ábeli lelkület mindannyiunké. Védjük meg így – a cselekvő nemzet évében – eddigi eredményeinket, ami a nemzetpolitika szempontjából az új hőskor is.
Beszéde végén az egy al-dunai székely tanító szavait idézte: „Rájöttem arra, hogy szebb a világ velünk, mint nélkülünk.”
A beszédek után bemutatták Tamási Áron Tündöklő Jeromos című színművét, amelyet a Spectrum Színház és a Maros Művészegyüttes közös produkcióban vitt színre. Az előadás a néptánc és népzene segítségével sajátos erdélyi hangvételben jelenítette meg Tamási Áron szellemiségét.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
szóljon hozzá!