A megújult iskolában hátravan még egy modern fűtésrendszer kialakítása
Fotó: Bodor Tünde
Hosszú évek teltek el az ötlettől a megvalósításig, ám vasárnap végre felavatták Szentivánlaborfalván, a 16A jelzésű községi úton az új hidat. Ráadásul a falu iskolája is megújult, így kettős ok volt ünnepelni.
2024. december 15., 19:192024. december 15., 19:19
Az Uzon községhez tartozó Szentivánlaborfalván az önkormányzat elöljárói és a helyiek az unitárius templomban tartott ünnepi istentiszteleten adtak hálát azért, hogy ez a nap is elérkezett, majd az egybegyűltek a templom mellett lévő iskolához vonultak át.
A Berde Mózsa Általános Iskola fele az unitárius egyház tulajdonában van, a később hozzátoldott hátsó épületrész pedig az önkormányzaté. Ez utóbbi felújítására sikerült most befejezni, így
Mint Bordás Enikő polgármester az avatón elmondta, a felújítást szerették volna pályázati finanszírozásból megoldani, de a kicsi gyermeklétszám ezt nem tette lehetővé, legalább 30 gyermeknek kellett volna ott tanulnia ahhoz, hogy pályázhassanak.
A megújult iskola folyósója előtt
Fotó: Bodor Tünde
Így az Uzon saját költségvetéséből kiutalt 700 ezer lejből
kicserélték a tetőszerkezetet;
újracserepezték a tetőt;
új csatornarendszert építettek;
megerősítették az épület struktúráját;
modernizálták a villamossági hálózatot;
új nyílászárókat szereltek be;
kívül-belül újrafestették a falakat.
A megújult iskolát megáldotta Buzogány-Csoma István unitárius lelkész és Nagy László-Eörs plébános, majd a gyerekek által bemutatott rövid műsor és kis szeretetvendégség után a jelenlevők átvonultak a hídavatásra.
A megújult iskola avatóján kis műsorral is kedveskedtek a megjelenteknek a szentiváni gyermekek
Fotó: Bodor Tünde
Az új betonhíd az 1977-ben épült fahíd helyére került, amely több mint 40 évig bírta a terhelést – igaz, 2016-tól már megtiltották a közlekedést rajta. 2019-ben viszont elvitte a Feketeügy áradása. Ez igencsak kellemetlenül érintette a falu gazdálkodóit, hiszen
Ahogy azt a hídavatáson Ráduly István prefektus, Uzon község korábbi polgármestere és a beruházás elindítója felidézte, 2013-ban panaszolta egy szentiváni gazda, hogy a faszerkezetű híd már nem bírja az újabb, nagy és nehéz mezőgazdasági gépeket, újat kellene építeni.
Bordás Enikő alpolgármester, Ráduly István korábbi polgármester és a beruházás elindítója, a helyi önkormányzat és a kivitelezők képviselői vágták át a szalagot a hídavatáson
Fotó: Bodor Tünde
El is kezdődött a tervezés, szervezés, végül 2018-ban írták alá a finanszírozási szerződést, a Helyi Fejlesztések Országos Programjában (PNDL) nyertek támogatást a beruházásra.
Az eredeti tervekben még a 4,3 kilométer hosszúságú községi út teljes hosszának leaszfaltozása szerepelt az új híd mellett, a kivitelezés viszont a Malom utca alsó felét és a hídig vezető községi út 1,7 kilométeres szakaszának modernizálására szorítkozott. Ennek oka az volt, hogy a megyei környezetvédelmi ügynökség megvétózta az eredeti tervet, és csak a harmadik változatot hagyta jóvá, amelyből a Natura 2000 természetvédelmi területhez tartozó rész kimaradt, hiszen az különböző védett békák, hüllők, kis állatfajok élőhelye.
így a beruházás értéke jóval meghaladja az először számításba vett összeget, a végelszámolás szerint 14,5 millió lejbe került. A munkálatokat 2022 márciusában kezdték el, a kivitelezők a Confer Group és a Consal, illetve Geiger cégek voltak, számolt be Bordás Enikő polgármester.
Nagy megkönnyebbülés a gazdáknak: nem kell már kerülni ahhoz, hogy földjeikre eljussanak
Fotó: Bodor Tünde
Végül a szalag ünnepélyes átvágása után a falu gazdálkodói vonultak fel a mezőgazdasági gépekkel, bizonyítva: most már többet is elbír közülük a masszív betonhíd.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.
A megengedettnél nagyobb területet foglaló nyári kertekért, jogtalanul kihelyezett reklámtáblákért is bírságolhat a helyi rendőrség. Jó tudni, hogy a házak felújításához felállított állványok közterület-foglalásához is jóváhagyásra van szükség.
A Maros Megyei Tanács konzultációra hívja a megye területén működő ifjúsági és ifjúságért tevékenykedő civil szervezeteket, valamint ifjúsági alapítványokat.
A Brassó, Kézdivásárhely, Csíkszereda felől Sepsiszentgyörgy felé irányuló teherforgalmat az elkerülőútra terelik, a kamionok csak alapos indokkal közlekedhetnek a városban.
Nagyszabású ingyenes koncertre készül a Bagossy Brothers Company: a népdalokkal fűszerezett dalaikat június 14-én a csíksomlyói nyeregben adják elő. Gyakorlatilag egy egybefüggő szerelmi történetet hallhatunk. Mindezt néptáncprodukcióval színesítik.
1 hozzászólás