
Fotó: Becsek Júlia Brigitta
Bölcsődének, óvodai és napközis csoportoknak is helyet adó épületegyüttes alapkövét tették le csütörtökön Gyergyóditróban. Az utókornak is üzentek egy időkapszula elhelyezésével.
2024. május 30., 21:542024. május 30., 21:54
Ahogy a malom is nélkülözhetetlen volt őseink mindennapjaiban, biztosította a betevő falatot, úgy a biztonságos, megfelelő környezetben történő mesés, játékos tanulás, a közösséggel való megismerkedés és abba való beilleszkedés is nélkülözhetetlen a gyermekek számára. A malomban apró kis magokból alakul ki az élet, míg gyermekeinkből a jövő – hangzottak el Puskás Anna, a Siklódi Lőrinc iskola igazgatója szavai a Mesemalom óvoda, bölcsőde és napköziotthon alapkőletételének alkalmával.
– mutatott rá az igazgatónő az új tanintézmény építésének fontosságára utalva –, hiszen az anyanyelvhez és kultúrához kötődés kisgyermekként kezdődik és életre szóló útravalóval lát el az, amit ebben a korban tanulunk.
A nagyközség központjának közelében, a Malom utcában egy öt épületből álló komplexumot létesítenek majd. A több mint kilencszáz négyzetméteres épületegyüttes a környékbeli házakhoz hasonló, tájba illő arculatot kap.
Ezek egy belső udvart fognak közre, ahol a bölcsődések játszóterét alakítják ki, és amelyet elhúzható üvegtetőzettel látnak el.
Fotó: Becsek Júlia Brigitta
A csütörtöki ünnepségen egy időkapszulát is elhelyeztek. Puskás Elemér polgármester ennek kapcsán kifejtette, az utókor számára azt fogják elmondani az ebbe bekerülő dokumentumok, fényképek és egyéb tárgyak, hogy 100 év kisebbségi lét után is, mialatt kemény nyomás nehezedett a nemzetre, erős iskolák, jól tanuló gyerekek, eredményes sportolók, összetartó római katolikus közösség van Ditróban. Felvetette: vajon 200 év múlva el tudják majd mindezt olvasni? Szívből szeretné, ha a válasz igen lenne.
Kelemen Hunor RMDSZ elnök erre reagálva elmondta: amikor mostanában előkerülnek időkapszulák régi épületek, templomok felújítása során, azok azt bizonyítják, hogy akik elhelyezték, hittek abban, hogy 100–200 évvel később az illető templomban magyar emberek fognak imádkozni, akik érteni fogják, amit ők leírtak. Ha ők hittek ebben, akkor nekünk sincs semmi okunk azt gondolni, hogy 200 év múlna ne magyar emberek nyitnák fel a most elhelyezett időkapszulát – tette hozzá.
Fotó: Becsek Júlia Brigitta
Az eseményen beszédet mondott még Petres Sándor prefektus, Bende Sándor parlamenti képviselő, Biró Barna Botond és Barti Tihamér, a megyei tanács két alelnöke is. Mindannyian egyetértettek abban, hogy ami most itt épül, az meghatározó lesz a jövő számára.
Kilenc helyszínen tartott házkutatást a rendőrség pénteken. A Hargita és Maros megyékben végrehajtott akciók során jelentős értékű készpénzt, cigarettát, valamint mobiltelefonokat foglaltak le.
Önkormányzati vezetőkkel tanácskozott pénteken a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetése. Kelemen Hunor kijelentette, hogy az adóemelés sok családnak nehézséget okoz, bocsánatot kell kérniük mindenkitől.
Személyautó sodródott le egy baleset következtében a 13A jelzésű országútról Szentegyháza és Csíkszereda között, Kalibáskő közelében pénteken délután.
A bukaresti ítélőtábla bírája, Olimpiea Crețeanu pénteken január 30-ára halasztotta annak a keresetnek az elbírálását, amelyben Silvia Uscov ügyvédnő két alkotmánybíró – Mihai Busuioc és Dacian Cosmin Dragoș – tisztségből való felfüggesztését kéri.
A litván hatóságok szerint az orosz katonai hírszerzés (GRU) állt egy 2024-es litvániai gyár elleni gyújtogatási kísérlet mögött; az üzem rádióhullám-szkennereket szállít az ukrán hadseregnek – írja az Agerpres a Reuters pénteki beszámolója alapján.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken közzétett előrejelzése szerint a következő napokban országszerte rendkívül hideg idő várható, az éjszakák fagyosak lesznek, de vegyes csapadékra és heves szélre is számítani lehet.
Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.
2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.
Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.
Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
szóljon hozzá!