Fotó: Gergely Imre
Öt napig voltak a hó fogságában azok a családok, akik Gyergyószentmiklós közelében, a Kovácspéterben fekvő tanyákon élnek. A hozzájuk vezető út a nagy havazás miatt járhatatlanná vált, a hó eltakarítása „papíron” senkinek sem a feladata. Végül saját erőből szabadították fel az utat.
2012. február 12., 21:562012. február 12., 21:56
2012. február 14., 00:572012. február 14., 00:57
Személyautóval nem lehet kijutni Kovácspéterig. Szekérrel nagyobb az esély
A kovácspéteri tanyákhoz az az út vezet, amely a hivatalos nyilvántartásokban a Gyergyószentmiklóst Balánbányával összekötő megyei útként szerepel. Gyakorlatilag azonban igazából fakitermelő útnak nevezhető, hiszen nyáron is csak terepjáróval járható biztonságosan. Nagy havazásokkor pedig tulajdonképpen nincs kiút. Egy olvasónk hívta fel a helyzetre a figyelmet. Mivel megyei útként van nyilvántartva, Borboly Csaba elnökhöz címeztük az olvasónk által feltett kérdést: Kinek lenne a kötelessége járhatóvá tenni az utat, mire számíthatnak az ott lakók?
Borboly pénzt ígér
„Sajnos, az útra a megyei tanács költségvetéséből pénzt nem tudunk költeni. Minden egyes lejt, ami kifizetésre kerül egy lezárt útvonalra, azt a következő évben vissza kell fizetni kamattal együtt. Ezért készítettük el az út felújításának a tervét, amelyet uniós pályázatra (POR 2.1. re) letettünk. Ennek összértéke 15 millió euró. A pályázat nyertesnek van nyilvánítva, csak sajnos, a szerződéskötésre még nem kerülhetett sor a forráshiány miatt. Természetesen a helyzet nehézsége miatt kell keresnünk megoldást, az ott élők segítése érdekében is. Ennek lehetséges módja az, hogy Gyergyószentmiklós polgármestere a megyei katasztrófavédelmi bizottság jóváhagyásának megszerzése után igényeljen rendkívüli támogatást Hargita Megye Tanácsától, és akkor mi, a számolt költség értékében, 10.000–20.000 lejjel támogatást tudunk nyújtani a gázolaj (motorina) költségekhez, hogy legalább Gyergyószentmiklós felől legyen megközelíthető a település. Ezt lehetséges és törvényes megoldásnak tartom” – válaszolta a kérdésre a megyei tanács elnöke.
A városnak nem kell pluszmunka
A megyei tanács elnöke e-mailben írt válaszát ugyanakkor elküldte Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatalának és más, a kérdésben érintett hivatalok vezetőihez is, hozzátéve, hogy lehetőleg még aznap intézkedjenek. A levél pénteken délután, azaz munkaidő után érkezett a városházára, így aznap nem történhetett érdemi lépés. A jelek arra mutatnak, hogy a helyzet a közeljövőben sem fog változni.
A polgármesteri hivatal a sajtó által felvetett kérdésre és Borboly Csaba ígéretére a következőket válaszolta:
„Mindenki végezze el a saját dolgát. Gyergyószentmiklósnak nincsen kapacitása többletmunkát felvállalni, a megyei tanácshoz tartozó útszakaszokat tisztítani. Ami rá hárul, azt tisztességgel végzi.”
A helyiek nem várnak a politikusokra
A hótól elzárt tanyák lakói időközben saját kezükbe vették a dolgok irányítását. Páll László gyergyószentmiklósi vállalkozó, akinek Kovácspéterben van gazdasága, pénteken nekilátott, saját költségén és saját gépével tolta el a havat. Így személyautóval ugyan nem, de 4x4-es felszereltséggel ellátott terepjáróval fel és le lehet jutni. Páll László elmondta, ezt az utat korábban sem takarította senki, így nem is számított arra, hogy bárki elvégzi ezt a munkát. Az elmúlt években szerencséjük volt, kevés hó hullott, így nem záródott el az út, de korábban már volt olyan eset, hogy saját erőből kellett felszabadítani azt. Ez egyébként a 4-es tótól számítva több mint hat kilométert jelent Kovácspéterig.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – véli Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Gyergyószentmiklóson, a város központjában található az egykor virágzó kisipari szövetkezet székháza és a hozzá tartozó épületegyüttes. A megmaradt tagság ezt most eladásra kínálja, az elnök szeretné, ha közösségi célokat szolgálna.
George Simion nem lehet Románia elnöke, az erdélyi magyaroknak pedig minél nagyobb számban részt kell venniük az elnökválasztás május 18-i második fordulójában – áll abban a közleményben, amit az EMNT küldött el a Székelyhon szerkesztőségének.
A vasárnapi államelnök-választás miatt a csíkszeredai és marosvásárhelyi lakosság-nyilvántartó közszolgálat a választási hétvégén szombaton és vasárnap is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem, de szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
szóljon hozzá!