Fotó: Gergely Imre
Öt napig voltak a hó fogságában azok a családok, akik Gyergyószentmiklós közelében, a Kovácspéterben fekvő tanyákon élnek. A hozzájuk vezető út a nagy havazás miatt járhatatlanná vált, a hó eltakarítása „papíron” senkinek sem a feladata. Végül saját erőből szabadították fel az utat.
2012. február 12., 21:562012. február 12., 21:56
2012. február 14., 00:572012. február 14., 00:57
Személyautóval nem lehet kijutni Kovácspéterig. Szekérrel nagyobb az esély
A kovácspéteri tanyákhoz az az út vezet, amely a hivatalos nyilvántartásokban a Gyergyószentmiklóst Balánbányával összekötő megyei útként szerepel. Gyakorlatilag azonban igazából fakitermelő útnak nevezhető, hiszen nyáron is csak terepjáróval járható biztonságosan. Nagy havazásokkor pedig tulajdonképpen nincs kiút. Egy olvasónk hívta fel a helyzetre a figyelmet. Mivel megyei útként van nyilvántartva, Borboly Csaba elnökhöz címeztük az olvasónk által feltett kérdést: Kinek lenne a kötelessége járhatóvá tenni az utat, mire számíthatnak az ott lakók?
Borboly pénzt ígér
„Sajnos, az útra a megyei tanács költségvetéséből pénzt nem tudunk költeni. Minden egyes lejt, ami kifizetésre kerül egy lezárt útvonalra, azt a következő évben vissza kell fizetni kamattal együtt. Ezért készítettük el az út felújításának a tervét, amelyet uniós pályázatra (POR 2.1. re) letettünk. Ennek összértéke 15 millió euró. A pályázat nyertesnek van nyilvánítva, csak sajnos, a szerződéskötésre még nem kerülhetett sor a forráshiány miatt. Természetesen a helyzet nehézsége miatt kell keresnünk megoldást, az ott élők segítése érdekében is. Ennek lehetséges módja az, hogy Gyergyószentmiklós polgármestere a megyei katasztrófavédelmi bizottság jóváhagyásának megszerzése után igényeljen rendkívüli támogatást Hargita Megye Tanácsától, és akkor mi, a számolt költség értékében, 10.000–20.000 lejjel támogatást tudunk nyújtani a gázolaj (motorina) költségekhez, hogy legalább Gyergyószentmiklós felől legyen megközelíthető a település. Ezt lehetséges és törvényes megoldásnak tartom” – válaszolta a kérdésre a megyei tanács elnöke.
A városnak nem kell pluszmunka
A megyei tanács elnöke e-mailben írt válaszát ugyanakkor elküldte Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatalának és más, a kérdésben érintett hivatalok vezetőihez is, hozzátéve, hogy lehetőleg még aznap intézkedjenek. A levél pénteken délután, azaz munkaidő után érkezett a városházára, így aznap nem történhetett érdemi lépés. A jelek arra mutatnak, hogy a helyzet a közeljövőben sem fog változni.
A polgármesteri hivatal a sajtó által felvetett kérdésre és Borboly Csaba ígéretére a következőket válaszolta:
„Mindenki végezze el a saját dolgát. Gyergyószentmiklósnak nincsen kapacitása többletmunkát felvállalni, a megyei tanácshoz tartozó útszakaszokat tisztítani. Ami rá hárul, azt tisztességgel végzi.”
A helyiek nem várnak a politikusokra
A hótól elzárt tanyák lakói időközben saját kezükbe vették a dolgok irányítását. Páll László gyergyószentmiklósi vállalkozó, akinek Kovácspéterben van gazdasága, pénteken nekilátott, saját költségén és saját gépével tolta el a havat. Így személyautóval ugyan nem, de 4x4-es felszereltséggel ellátott terepjáróval fel és le lehet jutni. Páll László elmondta, ezt az utat korábban sem takarította senki, így nem is számított arra, hogy bárki elvégzi ezt a munkát. Az elmúlt években szerencséjük volt, kevés hó hullott, így nem záródott el az út, de korábban már volt olyan eset, hogy saját erőből kellett felszabadítani azt. Ez egyébként a 4-es tótól számítva több mint hat kilométert jelent Kovácspéterig.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!