
Háziorvosi rendelőben. Pénzre várnak
Fotó: Haáz Vince
Költségvetés-kiegészítésre várnak a megyei egészségbiztosítási pénztárak, hogy biztosítani tudják többek között a háziorvosi rendelőkben nyújtott szolgáltatások ellenértékét. Közben a Maros megyei háziorvosok kilátásba helyezték, hogy csak a sürgősségi eseteket látják el a rendelőkben, ha nem kapják meg az augusztusra járó pénzüket. Hargita és Kovászna megyében is nagy a felháborodás.
A Maros Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke, Iulia Băilă nyílt levélben vonja kérdőre a megyei egészségbiztosítási pénztárt, azt panaszolva, hogy nem kapták meg az augusztusra járó pénzösszegeket.
Az illetékes azt írja, szerződésükben az áll, hogy a biztosító minden hónap 18-áig törleszti az előző hónapra szóló pénzösszegeket, ez azonban szeptemberben még nem történt meg. Iulia Băilă hangsúlyozza:
„Ez azt jelenti, hogy nem tudjuk kifizetni a rendelők fenntartási költségeit, nem tudjuk biztosítani a fogyóanyagokat, ellehetetlenítik a munkánkat.
Maros megyében az egészségbiztosítási pénztárnak 70 millió lejes adóssága van a háziorvosi, de a szakorvosi rendelők, a dialízist végző egységek és a gyógyszertárak felé is. Manuel Butiulcă aligazgató a sajtónak azt nyilatkozta, remélik, hogy a pénzügyminiszter még a héten utalja a kifizetésekhez szükséges összegeket és törleszteni tudják az elmaradásokat.
A Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke, Soós-Szabó Klára a Székelyhonnak elmondta, nem ez az első eset, hogy az egészségbiztosító pénztár nem tartja be a szerződésben szereplő kifizetési határidőt, de ilyen sokat azért nem szoktak késni. A doktornő arról beszélt, hogy nekik minden hónap 25-éig kell kifizetni az állammal szembeni kötelezettségeiket, adókat és illetékeket, és ha ezt elmulasztják, akkor minden napra büntetőkamatot kell fizessenek.
„Azt mondják, hogy az egészségügyi ellátás nemzetstratégiai fontosságú kérdés, és pont ezt az alapszolgáltatást lehetetlenítik el azzal, hogy nem utalják át a szerződében leszögezett összegeket, amivel mi kifizetjük az alkalmazottakat, az állammal szembeni kötelezettségeket, a beszállítókat, a rendelő fenntartási költségeit. Mi eleget tettünk a szerződésben vállaltaknak, így joggal várjuk, hogy az egészségbiztosító pénztár, a román állam is így tegyen.
akik felelősek ennek a helyzetnek a kialakulásáért” – mondta Soós-Szabó Klára.
Kovászna megyében még nem terveznek látványosabb tiltakozást a háziorvosok, és a betegfogadást sem szándékozzák korlátozni, leszűkíteni, bár körükben is nagy a felháborodás az átlagon felüli késés miatt, számolt be a Székelyhonnak Seres Lucia, a háromszéki háziorvosok egyesületének elnöke. Ez számukra azért jelent rendkívüli problémát, mert az állam nem tűri a késedelmet a neki járó kifizetések tekintetében, az orvosoknak pedig 25-éig kell kiadni az alkalmazottak béreit és befizetni az utánuk járó illetékeket, ha eddig nem teszik meg, már büntetés jár.
A Kovászna megyei egészségbiztosító igazgatója, Dragoș Tatu egy szerdai telefonbeszélgetésben azzal biztatta Seres Luciát, hogy
A háziorvosok képviselete már sokszor kérte azt a minisztériumtól és az egészségbiztosítótól, hogy mérjenek ugyanazzal a mércével: azaz ha az állam késik a háziorvosoknak járó összegekkel, azokra is számoljanak késedelmi kamatot, kérésük azonban süket fülekre talált.
A szállításügyi miniszter március 6-án aláírta az építkezési engedélyét a segesvári kerülőútnak – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Iulian Sîrbu. Maros megyében ez lesz az első kerülőút.
Ronthatja Románia államadós-besorolásának kilátásait a Moody's Ratings, ha a kormány nem tudja hatékonyan végrehajtani fiskális konszolidációs tervét – derül ki a nemzetközi hitelminősítő időszakos elemzéséből.
Két személyautó ütközött szombaton reggel Marosvécs közelében, három felnőtt és két kiskorú sérült meg a balesetben.
A szerződéskötésre várnak azokban a Hargita megyei községekben, amelyekben EU-s finanszírozásból alkalmazott, három fős munkacsoportokkal erősítenék a szociális hálót. A leépítési kötelezettség nem akadályozza ezeket a személyzetbővítéseket.
A Hargita megyei sípályák nagy része még nyitva tart a hétvégén, de ha tovább melegszik az idő, a jövő héttől már csak a magasabban fekvők lesznek alkalmasak a sízésre.
Két hétig is inkább az átlagosnál magasabb hőmérsékletre lehet számítani márciusban, aztán pedig dátum szerint is belemegyünk a tavaszba.
A villanyszámla-támogatás eddigi kedvezményezettjei a továbbiakban is automatikusan megkapják a segélyt, nem kell ezt ismét kérelmezniük a program meghosszabbítása miatt – hívta fel a figyelmet az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken telefonon tárgyalt Mohamed bin Zayed Al-Nahyan sejkkel, az Egyesült Arab Emírségek elnökével.
Több civil szervezet bejelentette, hogy pénteken a Cotroceni-palota előtt tüntet a legfőbb ügyészség, a korrupcióellenes ügyészség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség vezetői tisztségébe javasolt személyek kinevezése ellen.
Óvodai csoporttól nyolcadik osztályig várják a jelentkezőket a Sepsi Metropoliszövezet környezettudatosságra nevelő programjára. A kiskertészek idén is könnyen termeszthető zöldségeket fognak ültetni, de meglepetés is vár rájuk.
szóljon hozzá!