Szilárd, Izidor és Attila. Három lakó, három különböző személyiség
Fotó: Barabás Ákos
A gyermekotthonokban nevelkedett, felnőtt értelmi fogyatékos gyerekek társadalomba való beilleszkedésében is segít a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, amely ebből a célból úgynevezett védett otthonokat üzemeltet. Stábunk egy napot töltött el a miklósfalvi házban élő fiatalokkal, akik megosztották velünk élettörténetüket. A beszélgetések során mély érzelmek is felszínre kerültek. Van, akit bár egyedül hagytak, most is sokat gondol családjára: nagyon szereti szüleit és testvéreit.
2017. november 25., 09:122017. november 25., 09:12
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság alárendeltségében működő védett otthonokban tizennyolc évnél idősebb értelmi fogyatékosokat gondoznak, olyanokat, akik a gyermekvédelmi rendszerben nőttek fel, és nincs hova menniük – tartotta meg rövid tájékoztatóját miklósfalvi látogatásunk előtt Kopacz Ildikó, az otthonok vezetője. Mint mondta, az említett település mellett Szentegyházán és Alsóboldogvfalván működtetnek hasonló lakásokat. Utóbbiban halmozottan sérült fiatalok laknak, míg a korábban említett otthonok lakói enyhébb értelmi fogyatékossággal élnek. A szentegyházi és a miklósfalvi házak lakóit
A fiatalok öt évet maradhatnak a védett otthonokban, ettől függetlenül van, aki már tíz éve ott él, hiszen a szabályozások arra is kitérnek, hogy csak akkor lehet elbocsátani valakit, ha már rendelkezik saját lakhellyel vagy befogadta egy család. A fiatalok jó részénél ez nem történik meg.
Senki sincs a szobában Izidoron kívül. Éjt nappallá téve gyakorolja a mutatványokat
Fotó: Barabás Ákos
„Gyakorlatilag abban próbálunk segíteni a fiataloknak, hogy beilleszkedjenek a társadalomba: találjanak munkát, gyűjtsenek pénzt, és önállóan folytassák életüket” – magyarázta Kopacz Ildikó. Ez elsőre nehéz vállalkozásnak hangzik, azonban a munkának megvan a gyümölcse, hiszen van néhány fiatal, akinek sikerült elhelyezkednie. Az igazgatónő példaként említett két fiatalt, akiket mezőgazdasági munkára alkalmaztak Magyarországon. Ezenkívül vannak, akik éppen Udvarhelyen, Szentegyházán és a környező településeken dolgoznak állandó munkahelyen vagy napszámosként – mesélte az igazgatónő, büszkeséggel a hangjában. Az intézmény ugyanakkor a barátokkal és a rokonokkal való kapcsolattartásban is segíti a fiatalokat. Utóbbira persze nincs mindenkinek lehetősége, hiszen
Egy felújított, takaros ház előtt állítottuk le autónk motorját Miklósfalván, itt várt három fiatal és nevelőnőjük, Kis Mária. A ház láthatóan rendben van tartva, és felszereltségével sincsenek problémák. Nagyobbrészt a nappaliként használt ebédlőben zajlik az élet, de két hálószoba is van, ahová elvonulhatnak a lakók. A konyhát az alagsorban találjuk, ezt rendszerint bezárják, ha nincs ott a nevelőnő. „Így kell ezt csinálnunk, hiszen van, aki szeret szerelni, s nehogy probléma történjen, ha épp a főzőkályha belsejére lenne kíváncsi” – magyarázta Kiss Mária. A fiatalok gondozása egyebek mellett abból áll, hogy
A nehézségek ellenére szereti, amit csinál, mindig hasonló munkakörben dolgozott. A nevelőnő elmondta, összesen öten élnek a védett otthonban, de ketten jelenleg esztenákon segítenek, és csak a szezon végén térnek vissza. A többiek a környéken szoktak napszámosmunkákat vállalni némi pénzért, élelemért vagy édességekért és üdítőért. Nem is szívesen engedi el őket máshová gondozójuk, hiszen gyógyszereket kell szedniük, ami semmiképp nem maradhat el.
Két hálószoba van, ahol a fiúk alszanak. Esténként gyakran összegyűlnek tévézni
Fotó: Barabás Ákos
Csillogó szemmel, mosolyogva fogadtak a fiatalok, akik azonnal székkel kínáltak, majd egy rövid bemutatkozás után kártyát vettek elő, és kérték, hogy játsszunk velük. A nevelőnő le is ment a konyhába, hiszen ezernyi dolga volt az ebéd elkészítésével, így nem maradt más hátra, megráztuk a paklit, és a játékkal együtt a beszélgetés is elindult. Eleinte szívesen fogadtak bármilyen kérdést, de amikor szüleikről kérdeztük őket, megszűnt a nyitottság.
– fogalmazott egyikük, aki most huszonhét éves. Ő utoljára májusban találkozott szüleivel, akik szegényes körülmények között, napról napra élnek. Társa csak annyit mondott, hogy nem szeretne a családjáról beszélni, csupán annyit árult el, hogy nincsenek meg a megfelelő körülmények ahhoz, hogy otthon éljen. Néha azért haza szokott látogatni.
Forogtak a lapok. A kártyázás mindig jobb kedvre deríti a lakókat
Fotó: Barabás Ákos
A harmadik fiatal csak a háttérből figyelte a beszélgetést, majd kezeit tördelve annyit mondott, hogy sokan laktak egy házban, és őt négyévesen kidobták.
– suttogta. A feszült helyzetet végül ismét a kártyalapok oldották fel, hiszen mindenki szeret nyerni, és mindenki jót nevet, ha sikerül „megszívatni” az ellenfeleket. Újra felharsant a kacagás, és elcsattantak a baráti pacsik.
Szilárd kedvenc telefonos játékával. Minket is megtanított a gombokat nyomkodni
Fotó: Barabás Ákos
Szinte egész nap fülhallgatóval a fülében jár-kel a csíkszentkirályi származású Kerekes Szilárd. Nagyon szereti napjaink slágereit, a zenét okostelefonjáról hallgatja. Jó viszonyban van a miklósfalviakkal, így gyakran elhívják segédkezni a ház körüli teendőkben. A napszámosmunkával megkeresett pénzből vásárolta telefonját is, és társaihoz hasonlóan maga fizeti számláit. Ha pénzt kap, rögtön szól Marika néninek, hiszen ő a „kinevezett” bank, akinek vigyáznia kell rá. Ha vásárolni kell a boltban vagy éppen más kiadásai vannak, csak akkor kéri vissza a nevelőnőtől. Szilárd hangsúlyozta, nagyon közel áll hozzá a mezőgazdaság: szeret bálázni, fát hasogatni vagy a védett otthon kertjében segédkezni. Amikor álmairól beszélgettünk, kiderült, hogy
Életének meghatározó része ugyanakkor a vasárnapi istentisztelet is, ilyenkor felveszi az öltönyét, és úgy megy a templomba. Az egyébként nagyon csendes, de nyitott fiúnak mindig mosolyt csal az arcára, ha hozzászólnak. Folyton arra kért bennünket, hogy kérdezzünk, mert mesélni szeretne magáról.
Attila a lámpa bűvöletében. „Amikor ezt bekapcsolom, áramlik belőle valami”
Fotó: Barabás Ákos
Ha takarítani kell, akkor Barcsa Izidort kell megkérni az otthonban, ő ugyanis már-már szenvedélyesen végzi ezt a munkát, akár éjszaka is felkel és rendet tesz. Ő egy igazán tehetséges kézműves, rengeteg karkötőt, nyakláncot, pénztárcát és táskát készített már, amelyekből nekünk is ajándékozott. Ezeket lehetősége szerint értékesíti, így próbál pénzt keresni. Bemutatta ugyanakkor faragványait, illetve énektudását is, de a rajzolásban is jeleskedett. Nagyjából tíz perc alatt készített rólam egy portrét, amit szintén ajándékba kaptam. Mindezek mellett mégsem a kézművesség az, amiből meg szeretne élni, hanem
Nem is kellett sokat várni, amíg röpködni kezdtek kezében a teniszlabdák, eltűntek, majd előkerültek a pénzérmék és egyéb tárgyak, kendőket húzott elő a szájából, de zsonglőrködött telefonnal, farúddal is. A fő attrakcióhoz tartozott ugyanakkor az is, amikor egy seprűt vagy egy jobb napokat is látott hullahopp karikát egyensúlyozott az állán, illetve a homlokán. Este még öltönyben is megismételte jópofa és interaktív előadását. Voltak már fellépései, de álma az, hogy minél nagyobb közönség előtt mutassa be tudományát, és meg is éljen a mutatványokból. Ha sikeres lesz, a pénzt elosztja lakótársaival, akik mindig mellette álltak – mondta. Kitartásban nincs hiány nála,
Bartalis Attila Tekerőpatakról származik, és igen sokat megélt fiatal. Neki rengeteg barátja van, és már szerelmes is volt. Saját jellemzése szerint olyan ember, aki nagyon szeret pénzt csinálni, és egy időszakban volt is jócskán a bankszámláján. Ekkor volt azon időszaka, amikor rendszeresen kártyázott, illetve sportfogadásokat kötött. Ma már csak az édességek, üdítő, illetve telefonja kölcsönadása a fogadások tétje. Rendszeresen követi a sporteseményeket az otthon tévéjén, és a mérkőzések kimenetelében fogad a többi lakóval. Főleg a focit kedveli, kedvenc csapata az Arsenal. Minden meccsre emlékszik, amit látott, és részletekbe menően fel tudja eleveníteni a történteket. Régebben sokat futballozott, ha tehetné, egy hivatalos csapatban folytatná a sportot. Nagyon érdeklődő fiatal, kedveli a dokumentumfilmeket, de a verseket is szereti, fel is olvasott egyet saját kötetéből. Többször hangsúlyozta, hogy
Attila már bemutatkozásunkkor rákérdezett, hogy mutathatna-e nekünk egy tárgyat, amihez nagyon kötődik. A tárgy egy lávalámpa volt. Bekapcsolta, bemutatta működését, és elmondta, hogy a Németországban dolgozó testvérétől kapta. Fényképeket testvéreiről és édesapjáról is őriz. Szülei elváltak, édesanyja beteg. Róla nincs fotója. Ekkor került elő ismét a lávalámpa.
– fogalmazott. Lávalámpáját senkinek nem adná el semennyi pénzért, hiszen különleges számára. A nap végén mosolyogva mégis azt mondta: „nektek odaadom ingyen”.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
Vetített koncertszínházzal, rendhagyó irodalomórákkal és könyvbemutatókkal indul útjára Erdélyben a Radnóti-turné november 22-29. között – olvasható a szervezők szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
szóljon hozzá!