
A Facebookon még Haljina nevet viselte a hamis webshop...
Fotó: A csalás áldozatává vált vevő saját archívuma
Nincs megállás, az internetes átverések folytatódnak: hamis webshopok női ruhák vonzó fotóival és alacsony árakkal csábítják a vevőket, majd használt, koszos gyerekblúzokat küldenek a megrendeltek helyett. A kínai webshopok óta az alacsony ár sem gyanús.
2025. január 17., 07:572025. január 17., 07:57
2025. január 17., 09:202025. január 17., 09:20
A csalók a közösségimédia-platformokat használják kamu online boltok létrehozására. A hamis webshopok rövid ideig működnek, majd eltűnnek, miután néhány vásárlást végrehajtottak. Sokan rendeltek már ruhákat olyan oldalakról, amelyek nem valódi webshopok és átverésre játszanak. A megrendelt és kifizetett termékek helyett azonban koszos, használt pólókat, nadrágokat küldenek.
Az sem segít, hogy a nagy kínai online boltok, mint a Temu vagy a Shein alacsony árai óta azt hisszük, hogy jó minőségű új terméket olcsón is lehet venni, de ez nem igaz. Egy pórul járt marosvásárhelyi édesanya mesélte el saját tapasztalatait, és figyelmeztetett az átverésre.
A Facebook dobta fel neki az oldalt, ahol akciós és nagy méretben is kapható ruhákat reklámoztak, ezért figyelt fel rá, mivel nehezebben talál magának nagyobb méretű ruhákat. „Haljina” volt az oldal neve a Facebook-hirdetésben, de amikor rákattintott, akkor már „Kleet” névre keresztelődött át az oldal.
... rákattintás után már Kleet lett belőle
Fotó: A csalás áldozatává vált vevő saját archívuma
„Az ár annyira nem volt gyanús, mivel a Temu és Shein oldalakon is lehet találni hasonló árban ruhákat. Kötelezett az oldal, hogy legkevesebb négy dolgot vásároljak, emiatt kicsit vacilláltam, de aztán mégis »kaptam a nagy lehetőségen«, és leadtam a rendelést. A négy elegáns női ruha helyett
A csomagoláson volt egy címke, amin volt egy e-mail cím, ha vissza szeretném küldeni. Írtam a címre, abban megadtak egy oldalt, ahová írjak. Írtam az oldalra, kérték a nevet, bankszámlaszámot, bank nevét, bank címét, az én címemet. Kicsit félve adtam meg, nem tudom, ha ennyi adattal vissza tudnak-e élni. Várom, hogy mi fog történni” – mesélte az édesanya, aki azt is hozzátette, nem menne a rendőrségre, mert még nem volt hasonló helyzetben, és szégyellne a rendőrségen panaszt tenni, úgy véli, a rendőrségnek vannak fontosabb dolgai is ennél.
Gyerekméretű, nadrágszerű ruhadarab jött a megrendelt női cuccok helyett
Fotó: A csalás áldozatává vált vevő saját archívuma
A Maros megyei rendőrség azonban arra biztatja a csalás áldozatává vált vevőket, hogy
Mate Aurica rendőrnyomozó, a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője azt ajánlja az áldozatoknak, hogy készítsék elő az összes bizonyítékot, ami rendelkezésükre áll: képernyőmentéseket, beszélgetéseket, nyugtákat vagy csomagkövetési számokat, és menjenek velük a rendőrségre.
Rongyos gyerekblúz érkezett
Fotó: A csalás áldozatává vált vevő saját archívuma
A csalók hamis weboldalakat hoznak létre, amelyek hasonlítanak a valódi online áruházakra. Az a céljuk, hogy ellopják az áldozatok pénzét a vásárlás során, valamint sokszor a személyes és kártyaadatok megszerzésétől sem riadnak vissza. A Maros megyei rendőrség azt ajánlja, a vásárló ellenőrizze a weboldal hitelességét rendelés előtt:
győződjön meg arról, hogy a weboldal biztonságos címkével rendelkezik (amely „https://”-tal kezdődik).
Keressen véleményeket a weboldalról független forrásokból vagy megbízható platformokon.
Kerülje az újonnan létrehozott oldalakat, vagy azokat, amelyek nem tüntetik fel a kereskedő elérhetőségeit.
Továbbá legyen óvatos a „túl jó, hogy igaz legyen” ajánlatokkal kapcsolatban: a rendkívül alacsony árak vagy a szokatlan kedvezmények figyelmeztető jelek lehetnek.
Alaposan ellenőrizze a termék leírását, hogy elkerülje a jogi csapdákat.
Kerülje az előrefizetést, ha nem biztos a kereskedő hitelességében, válassza az utánfizetést vagy más biztonságos fizetési módokat.
Dokumentáljon minden tranzakciót: őrizze meg az e-maileket, számlákat és egyéb vásárlással kapcsolatos bizonyítékokat. Ezek hasznosak lehetnek, ha panaszt kell tennie.
Ne nyisson meg linkeket vagy csatolmányokat gyanús e-mailekből vagy üzenetekből.
Ne adjon meg személyes vagy pénzügyi adatokat telefonon, SMS-ben vagy e-mailben.
Ha kártyás fizetés történt, azonnal értesítse bankját, hogy blokkolja a jövőbeli csaló tranzakciókat.
Ha egy weboldal nevében egy ismert márka neve szerepel, akkor az több mint gyanús, hiszen csak a hivatalos márka alkalmazhatja a saját nevét a domainben. A hamis webshop létrehozói nem figyelnek az egységes képi világra, tehát
Ezenkívül ha Google Chrome böngészőt használunk keresőként, és a weboldalak neve mellett balra található kis lakat nyitva van, akkor azt a Google megbízhatatlanként jelzi, sőt az oldalra történő belépés előtt egy figyelmeztető üzenetet is kapunk a Google-től, hogy „vigyázz, ez a weboldal nem biztonságos”. Érdemes erre a figyelmeztetésre is hallgatni.
Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
szóljon hozzá!