
Hiába van új buszmenetrend, csak azután lép érvénybe, ha lezárul a közbeszerzés a Hargita megyei helyközi járatok biztosítására
Fotó: Borbély Fanni
Hosszas előkészítés után tavaly nyáron elfogadták ugyan Hargita megye helyközi járatainak új menetrendjét, de a buszos tömegközlekedés kiszervezésével elakadt Hargita Megye Tanácsa. A közbeszerzés közzétételéhez kiegészítésekre lesz szükség.
2025. február 20., 10:222025. február 20., 10:22
Hargita megyében a helyközi buszjáratok menetrendje 2014-ben lépett érvénybe, és 2019-ig szólt, de azóta meghosszabbították. Csakhogy egy jogszabály kötelezte a megyei önkormányzatokat, hogy 2022-ig fogadják el az új buszmenetrendet, és folytassák le a közbeszerzéseket az útvonalak kiszervezése érdekében. Hargita megyében mindössze tavaly nyáron sikerült elfogadni az új buszmenetrendet, de az csak akkor léphet érvénybe, ha lezárják a közbeszerzést is az útvonalakra, és szerződést kötnek a fuvarozó szolgáltatókkal.
Csakhogy a versenytárgyalás kiírása egyre késik. Hargita Megye Tanácsa megkeresésünkre közölte, hogy
„Jelenleg az Országos Közbeszerzési Ügynökség (ANAP) ellenőrzi a dokumentációt és további kiegészítéseket kért” – osztották meg. Hozzátették,
Ugyanakkor tudni kell, hogy Hargita Megye Tanácsa ellenőrzi és felügyeli a tömegközlekedés-szolgáltatást a szerződéseknek megfelelően, beleértve a szolgáltatók által használandó járműveket, felszereléseket. Az ellenőrzést személyesen a szolgáltatás közben, az utasok beszállási/kiszállási pontjainál, az üzemeltető székhelyén vagy telephelyén végzik, valamint a GPS-nyomkövetési és ellenőrzési platformokhoz is hozzáférést kapnak kollégáik, ahol szintén ellenőrizhetik a szolgáltatást.
Pálffy Domokos, a székelyudvarhelyi Gas Tours tömegközlekedési vállalat vezetője megkeresésünkre elmondta, szeretnének jelentkezni a közbeszerzésre, viszont ez attól függ, hogy milyen útvonalakra, milyen elvárásokkal lesz a kiírás meghirdetve. „Ha fenntartható lesz egy útvonal, és egy ugyanolyan járművet tudunk beszerezni néhány év múlva, amivel elkezdtük a szolgáltatást, akkor mi megpróbálunk pályázni” – tette hozzá.
Arról nemrég írtunk, hogy szigorú feltételekkel hirdet közbeszerzést Hargita Megye Tanácsa a személyi közszállítás szolgáltatás biztosítására. A korábbi 53-ból 49 útvonalat kell lefödniük a jelentkező szolgáltatóknak, egy korábbi útvonalat megszüntettek és hármat összevontak.

Hamarosan elindítják a versenytárgyalást a Hargita megyei tömegközlekedési közszolgáltatás átruházására. A nyílt közbeszerzésen szigorú feltételeknek kell megfelelniük a jelentkező fuvarozási vállalatoknak.

Egy buszjáratot megszüntettek, többet összevontak – a megyei tanács hétfői ülésén elfogadták az új távolságibusz-menetrend tevezetét, ami várhatóan jövőtől léphet érvénybe. Ennek egyébként már 2022-ben el kellett volna készülnie.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.
Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.
Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.
Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.
Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.
Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.
Záporokra, zivatarokra, viharos szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több térségére.
Újabb drónt lőtt le vasárnap reggel 10:13-kor a román légierő egyik F-16-os vadászgépe Románia területi vizei fölött, a Sulina-Chilia térségben – jelentette be a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Az ilyenkor megszokotthoz képest „csípősebb” volt a reggel országszerte az elmúlt napok lehűlése és csapadékos időjárása miatt.
1 hozzászólás