Számos kúria található a településen. Nagyobb figyelmet kérnek. Archív
Próbálják úgy fejleszteni a kúriáiról híres Bikfalvát, hogy felkerülhessen az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.
2019. augusztus 14., 09:012019. augusztus 14., 09:01
Ráduly István, a település polgármestere elmondta, a faluban minden utcát korszerűsítenek, a munkálatokat jövő évre fejezik be. Szerették volna az utcákat kockakővel burkolni, hogy ez is illeszkedjen a faluképbe, de erre az Európai Uniós projekt keretén belül nincs lehetőség, így mégis aszfaltoznak. Az önkormányzat megvásárolja a Simon-kúriát, jelenleg zajlanak a tárgyalások az örökösökkel, az ingatlant a tervek szerint múzeummá alakítják.
„Most már nem tartok attól, hogy valaki felépít egy négyemeletes szállodát Bikfalván. Ezt korábban megtehette volna, most már nincs erre lehetőség” – részletezte a polgármester. Ráduly István felidézte,
„Tíz éve dolgozunk ezen a bikfalvi civil szervezetekkel, Várallyay Réka művészettörténésszel, Kerezsi János nyugalmazott iskolaigazgatóval. Öt évvel ezelőtt megrendeltünk egy tanulmányt, minden kúriát és parasztházat felleltároztak” – részletezte az elöljáró.
Kovászna Megye Tanácsával közösen tavaly elkezdték a tárgyalásokat a művelődési minisztériummal a világörökségi listára való felvétel kezdeményezéséről, és abban bíznak, hogy jövőre lesz előrelépés az ügyben. Azóta Bikfalva épített öröksége bekerült az Erdélyi Értékek Tárába is.
Ráduly István elmondta, nemcsak a községnek, hanem a térségnek is fontos, hogy Bikfalva felkerüljön az UNESCO listára, hiszen Barcaságban a prázsmári szász evangélikus templomerőd az UNESCO Világörökség része, és turisták ezreit vonzza, olyanokat, akik épp ezeket az épületeket „vadásszák”.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!