
Életmentő beavatkozásokra nyílik lehetőség az új központban
Fotó: Veres Nándor
A szakszemélyzet képzése mellett a szakhatósági engedélyek beszerzése történt meg az elmúlt időszakban a magyar kormány támogatásával Csíkszeredában létrehozott intervencionális kardiológiai központ számára. A fogyóanyagok beszerzését kell véglegesíteni, és előkészíteni a gépek beüzemelését, így januárban már az első beavatkozásokat is el lehet végezni.
2022. december 05., 08:542022. december 05., 08:54
2022. december 05., 11:302022. december 05., 11:30
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban kialakított intervencionális kardiológiai központot októberben adták át, ez viszont még nem jelentette a tevékenység elkezdését.

„Annyira sokat kell dolgoznotok, hogy vért fogtok pisilni. De higgyétek el, megéri” – e szavakkal tekintett a jövőbe Tomcsányi János osztályvezető főorvos a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Intervenciós Kardiológiai Központjának avatóünnepségén.
Mint kérdésünkre dr. Konrád Judit kórházmenedzser tájékoztatott, a központ számára beszerezték már a sugárvédelmi, tűzvédelmi, valamint a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által kibocsátott engedélyeket, ugyanakkor a személyzet készen áll a tevékenység elkezdésére –
Az új részleg a kórház műtőblokkjának is helyet adó C épület földszintjén kapott helyet, az ortopédiai járóbeteg-rendelő mellett. A menedzser azt is közölte, hogy
szakmai tapasztalatszerzésre nyílt lehetőségük belföldi és külföldi egyetemi központokban: Marosvásárhelyen, Brassóban, valamint a budapesti Semmelweis Egyetem keretén belül. A szakmai felkészítés jelenleg is tart.
Az induláshoz szükséges fogyóanyagokat a magyar kormánytámogatást kezelő Mens Sana Alapítvány biztosítja, ezeknek jelentős részét már leszállították, még folyamatban van a szívkatéterek és néhány kiegészítő kellék beszerzése, illetve leszállítása, amelyek elengedhetetlenek a tevékenység megkezdéséhez – vázolta Konrád Judit.
A következő fontos lépés a Philips Romania cég által felszerelt gépek beüzemeltetésének szakfelkészítője, amelyet a hónap második felében tartanak az orvosok, asszisztensek és kisegítő személyzet részére.
Kezdetben lehetőség nyílik majd koszorúér-betegségek diagnosztizálására és kezelésére: koszorúérfestésre (coronarographia), koszorúér-szűkületek kezelésére (ballonos tágítás, sztent beültetés) és bradiaritmiák kezelésére – pacemaker (szívritmusszabályzó) beültetésére.
Idővel újabb típusú beavatkozások is elérhetők lesznek, így a perifériás érfestés, carotidographia, defibrillátor beültetése, elektrofiziológiai kivizsgálások – tudtuk meg.
Jelentős támogatás
A magyar kormány a határon túli egészségügyi infrastruktúra fejlesztése céljából 2021-ben döntött egy 925 millió forint értékű támogatásról a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számára egy intervencionális kardiológiai központ létrehozása érdekében. A központban olyan életmentő beavatkozásokat tudnak majd elvégezni, amelyekért korábban egyetemi központokba, elsősorban Marosvásárhelyre kellett szállítani a betegeket, évente mintegy 600 személyt.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás