Péter Ferenc, Tamás Sándor, Daniel Alfreider, Borboly Csaba és Vincze Loránt a szándéknyilatkozat aláírása után
Fotó: Kocsis B. János
Együttműködési megállapodás kidolgozásának szándéknyilatkozatát írták alá csütörtökön Sepsiszentgyörgyön Kovászna, Hargita és Maros megye önkormányzati vezetői az olaszországi Bolzano autonóm megye (Dél-Tirol) helyettes kormányzójával. Ezzel a lépéssel elindították a hivatalos kapcsolatfelvételt a két régió között.
2019. február 21., 18:002019. február 21., 18:00
2019. február 21., 18:452019. február 21., 18:45
Székelyföld és az olaszországi autonóm Dél-Tirol regionális együttműködéséről írtak alá szándéknyilatkozatot a három székelyföldi megye önkormányzati vezetői és Daniel Alfreider, Dél-Tirol Autonóm Tartomány kormányzó-helyettese.
A dokumentumban többek között arra hivatkoztak, hogy Románia magyar többségű régiójában és Olaszország területi autonómiával rendelkező, német többségű régiójában hasonló nézeteket vallanak a kulturális megértésről, a többség-kisebbség együttműködéséről, a népcsoportok közötti együttélésről. Azt is leszögezték, hogy
valamint a bevált gyakorlatok kicserélése az oktatás, a turizmus, a mezőgazdaság, a szövetkezeti rendszerek, valamint a helyi és regionális márkák területén.
A dokumentum alapot jelent az együttműködéshez, ezután mind a három székelyföldi megye – Kovászna, Hargita és Maros – kidolgozza a megállapodás szövegét, amit a bukaresti közigazgatási és külügyminisztériumnak kell jóvá hagynia, ezután megszavazhatják az erről szóló tanácsi határozatot.
Dél-Tirolnak az olaszországi törvények alapján szintén végig kell járnia ezt az utat, ezután kerülhet sor az együttműködést szerződés véglegesítésére.
Fotó: Kocsis B. János
A szándéknyilatkozat aláírását konferencia előzte meg, ahol feltérképezték a kisebbségi régiók együttműködésének előnyeit, és ismertették a dél-tiroli együttélési modellt. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntőjében emlékeztetett, hogy tavaly novemberben Herbert Dorfmann dél-tiroli európai parlamenti képviselő nyilvánosan ígérte meg, hogy kezdeményezi a választások után megalakuló dél-tiroli kormánynál a Székelyfölddel való „testvérrégiós kapcsolat” kialakítását.
Tamás Sándor rámutatott, Dél-Tirol története csak az 1970-es évektől, a tartomány területi autonómiájának a törvénybe iktatásától fordult jóra, és
Azt is elmondta, a két régió között sok a hasonlóság, az etnikai összetétel is megegyezik, hiszen Dél-Tirolban a lakosság 70 százaléka német, 26 százaléka olasz, 4 százaléka ladin, míg Székelyföldön 70 százalék a magyar, 21 a román, és 9 százalék a más nemzetiségűek aránya. A két régió történelme is hasonlóan alakult, aztán a hatvanas-hetvenes években ez megváltozott, hiszen míg Dél-Tirolban az autonómia kinyitotta a lehetőségeket, Székelyföldön megerősödött az elnyomás.
– szögezte le a háromszéki politikus.
Fotó: Kocsis B. János
Székelyföld számára Dél-Tirol az iránymutató, minden ott élő etnikai csoport a konszenzusban érdekelt, de ugyanakkor vétójoggal is rendelkeznek – mondta Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette, ha egymás nélkül nem tudnánk dönteni, hamarabb egyetértenénk és a „hivatásos provokátorok munka nélkül maradnának”.
– mondta a Hargita megyei politikus. Kifejtette, magyar-román együttélési paktumra van szükség, a Hargita megyei önkormányzat szeretné a prefektusi akadályoztatások után az együttélési kódexet véglegesíteni. Borboly arra is kitért, hogy
az iskolában választható tantárgy lehetne, sőt a közigazgatásban dolgozóknak is meg kellene teremteni erre a lehetőséget, erre Hargita megyében már voltak próbálkozások.
Dél-Tirol példája kitartásra ösztönöz, elsődleges az elköteleződés, a demokratikus jogok érvényesítésébe vetett hit – mondta Péter Ferenc. A Maros megyei tanács elnöke kifejtette, a nemzetközi politika próbálja „elmaszatolni” az őshonos kisebbségek helyzetét, az Európai Unióhoz való csatlakozás nem hozta el a remélt megoldást, azzal hárítanak, hogy ezek a kérdések nem tartoznak az EU kompetenciájához, a bevándorlókkal, a diaszpórával hasonlítják össze az őshonos kisebbségeket.
Péter Ferenc úgy értékeli, a Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) kezdeményezésére most már az EU „asztalára” kerülnek olyan kérdések, amelyekkel eddig nem akartak foglalkozni. Éppen Dél-Tirol volt az első, amely támogatta a Minority SafePack elnevezésű európai uniós polgári kezdeményezést az őshonos kisebbségek jogainak biztosítása érdekében – mondta Vincze Loránt, a FUEN elnöke. Hozzátette, nemcsak partnerek, hanem barátok, folyamatosan együtt dolgoznak, hogy megváltoztassák az EU regionális politikáit, hogy a célkitűzések közé kerüljön be a sokszínűség védelme.
– tanácsolta Daniel Alfreider dél-tiroli kormányzóhelyettes. Mint kifejtette, véleménye szerint a kulcsszó a decentralizáció, és minden döntést a lehető legközelebb kell vinni az emberekhez. „Az önállóság nem működik egyik napról a másikra, munkatársakra, intézményrendszerre van szükség, és megértésre a közösség részéről. Az autonómiatörekvéseket finanszírozni kell, erős gazdaságot kell kiépíteni. Nemcsak nagy befektetőkre van szükség, hanem bátorságra is, hogy önmagunkat megszervezzük” – mondta Daniel Alfreider.
Fotó: Kocsis B. János
Kérdésünkre, hogy az autonómia előnyeit miként lehet elfogadtatni az ország többségi lakosságával, a kormányzóhelyettes kifejtette, európai példákat, perspektívákat kell felmutatni, hangsúlyozni, hogy az önállóság előnyt jelent a társadalom egésze számára. Ugyanakkor elismerte, még náluk is vannak megválaszolatlan kérdések, de folyamatosan küzdenek, nem veszítik el a bátorságot.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.
Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.
Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.
Nem szükséges előzetes regisztráció, mindössze érvényes román személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel is voksolhatnak a román állampolgárok Magyarországon. Az államelnöki szavazás péntek reggeltől vasárnap estig tart három városban.
A Múzeumok Éjszakája látogatói ingyenesen utazhatnak Marosvásárhelyen a 45-ös buszjárattal. A különjárat az esemény teljes ideje alatt közlekedik a városközpont és a Somostető között, megkönnyítve az állatkerthez való eljutást.
Élénksárga színekben pompázott Sepsiszentgyörgy főtére péntek reggel: gyerekek, szülők, kísérők gyülekeztek, hogy közösen ünnepeljék a város népszerű programjának születésnapját. A Lábbusz-járatot négy éve indította el az önkormányzat.
4 hozzászólás