
Fotó: Veres Nándor
Igény szülte a Csík Metropoliszövezet létrehozását, hiszen az új európai uniós pályázati kiírások már leginkább a nagyvárosoknak és a megyeközpontoknak kedveznek, egy ilyen övezettel azonban a vidéki kis önkormányzatok is „labdába rúghatnak”.
2021. március 03., 15:562021. március 03., 15:56
2021. március 03., 16:042021. március 03., 16:04
A Székelyhon olvasói számára nyilván nem ismeretlen a metropoliszövezet fogalma, hiszen gyakran írunk a Marosvásárhelyi metropoliszövezetről, az azonban újdonság lehet, hogy Székelyföldön létrejött a Csík Metropoliszövezet is – az egyesületi alapon működő társulást a bíróság be is jegyezte. Ezt a hírt osztották meg a kezdeményezők.
Fotó: Veres Nándor
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere látja el a Csík Metropoliszövezet Egyesület elnöki feladatait, ebben a minőségében számolt be a tudnivalókról szerdán. Mint megtudtuk, Kászonaltíz és Balánbánya kivitelével Csíkszék összes önkormányzata tagja az új formációnak – az említett két település csak azért maradt a „körön kívül”, mert a közigazgatási központtól, azaz Csíkszeredától távolabb esnek, mint harminc kilométer, ez pedig alapkritérium egy ilyen egyesület tagjainak kiválasztásánál.
Romániában jelenleg 30 metropoliszövezet működik, például Marosvásárhely, Kolozsvár, Brassó, Nagyvárad és Nagybánya környékén.
– fejtette ki Korodi Attila.
Fotó: Veres Nándor
Borboly Csaba megyeitanács-elnök ezúttal elnökségi tagként volt jelen. Szerinte
„Erre egymagában sem Csíkszereda, sem a csíki községek nem lennének képesek, ilyen típusú egyesületi munkában azonban már van erre lehetőség. A szakoktatás, a turizmus, az úthálózat (például bicikliutak) kiépítésében gondolkodunk; nagy kihívás számunkra, hogy a mostaninál hatékonyabbá tegyük a tömegközlekedést” – sorolta Borboly, egyúttal rávilágítva egy nagyon fontos szempontra.
Fotó: Veres Nándor
Meglátása szerint ennek a metropoliszövezeti munkának a legnagyobb előnye az lesz, hogy ha valahol egy utat kiépítenek, az nem ér véget a mező szélén, hanem össze lehet majd kötni egy másikkal, hogy el is érjen valahová.
Az eseményen jelen volt Kedves Róbert csíkszenttamási és Gergely Károly gyimesközéploki polgármester is, mindketten azt mondták: a vidék csak nyertesen kerülhet ki egy ilyen metropoliszövezeti tagságból.
A Csík Metropoliszövezet Egyesületnél a következő hetekben kezdődik el a szakmai munka.

Akárcsak tavaly, idén sem csak a burkolatjavításra készülnek a Hargita megyei országutakon. Két olyan útszakaszon várható összesen 19 kilométernyi új aszfaltburkolat leterítése, ahol hosszú ideje csak az időközönként megjelenő kátyúkat tüntették el.
Mi lesz a 13A országúttal?
A Székelyhon kérdésére, hogy milyen lehetőséget látnak a Csíkszereda és Balavásár közötti, 13A jelzésű, egyre rosszabb állapotba kerülő országút javítására, Borboly Csaba a következőt válaszolta: „épp jövő héten lesz a Központi Fejlesztési Régió közgyűlése, ahol napirenden szerepel ennek az útnak is a felvétele az úgynevezett mestertervbe”. A kérdésre válaszként Korodi azt mondta: „a kormányprogramban szerepel a Csíkszeredától nyugatra és észak-dél irányba haladó szakaszok további fejlesztése. Ennél azonban lényegesebb, hogy legyen végre néhány évnyi kormányzati stabilitás Romániában; ezek a munkálatok ugyanis években mérendőek. Az azonban világos, hogy ahogy egyre közelebb kerülnek Székelyföldhöz az autópályák, azokat gyorsforgalmi utakkal mindenképp össze kell kötni”.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
2 hozzászólás