
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Összesen 16 alkalommal tárcsázták a 112-es segélyhívó számot lakott területeken vagy azok közelében megjelenő medvék miatt az elmúlt héten Hargita megyében. Két alkalommal ki is lőttek egy-egy nagyvadat.
2023. szeptember 18., 17:232023. szeptember 18., 17:23
Csíkszentgyörgyről, Vaslábról, Balánbányáról, Gyergyószárhegyről, Felsősófalváról, Maroshévízről, Csíkrákosról, Korondról és Csíkszeredából érkeztek medvére figyelmeztető segélyhívások az elmúlt héten – derül ki a Hargita megyei csendőrség összesítéséből.
A hétfői tájékoztatás szerint hat alkalommal kellett beavatkozzanak a hatóságok:
Hasonlóan jártak el Korondon is, ahol kukoricásban lakmározott a medve, továbbá Csíkrákoson sem volt más a helyzet. Felsősófalván konkrétan egy kertből kellett elkergetni a nagyvadat. A Csíktaplocán történt medveészlelésnél is jelen voltak a csendőrök, ahol egyebek mellett biztosították a helyszínt.

A gyerekek és a lakók biztonsága érdekében eltávolították azt a medvét, amely péntek reggel bukkant fel Csíkszereda taplocai városrészén.
Mint arról beszámoltunk, itt kellett lőni a medvét, amely egy iskola udvarán jelent meg, veszélyeztetve a diákokat. Korondon ugyancsak ártalmatlanítani kellett a nagyvadat, amely szerdán fényes nappal jelent meg a település központjában.

Kénytelenek voltak lelőni egy medvét szerdán délután Korondon, hiszen a nagyvad rátámadt az elűzésére érkezett bizottság tagjaira, ráadásul a lakók is veszélyben voltak. Mindössze öt-hat méterre lehetett a nagyvad az emberektől, amikor összerogyott.
A 2026-os költségvetést el fogja fogadni a parlament, és a kormánykoalíció Ilie Bolojan miniszterelnök vezetésével folytatja a munkát a 2027-re tervezett kormányfőcseréig – jelentette ki szerdán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tizenhárom középület tetejére szerelnek fel napelemeket Farkaslaka községben egy pályázat részeként, ami jelentős spórlást jelent majd a villanyszámlákon. A hosszú távú cél az, hogy teljes egészében megtermeljék az elfogyasztott áramot.
Százharminckét millió eurós beruházás zajlik a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, ahol több mint tízezer diák tanul – derült ki Leonard Azamfirei rektor beszámolójából, aki a Marosvásárhelyen megvásárolt épületek sorsáról is beszélt.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban 2,1 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,3 százalék.
A jövő héten esedékes próbaérettségi bojkottálására biztatják a tanárokat az oktatási szakszervezetek.
Elfogadta szerdán a szenátus első házként azt a törvénytervezetet, amely szerint 2026-ban országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ittas sofőr okozott anyagi kárral járó balesetet Csíkszeredában kedden, de Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket szűrtek ki a rendőrök – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Többször látták Székelyszenterzsébeten a kifejlett medvét, amely kedden egy szürkemarhát is megölt, jelentős kárt okozva a gazdának. Később ismét visszatért a helyszínre a nagyvad, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Több okból is takarékosságra kényszerülnek a Szent György Napok szervezői, de a vízzel félig telt pohár tele felét nézik: az erdélyi és helyi fellépőkkel az egymásra figyelés, a találkozások öröme jobban megélhető.
Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.
1 hozzászólás