
Számos eseménynek ad otthont a székelyudvarhelyi művelődési ház
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy héten át hangolódhatunk a magyar kultúra napjára Székelyudvarhelyen: a szervező intézmények több helyszínen változatos kulturális programokkal várják az udvarhelyieket.
2023. január 16., 16:362023. január 16., 16:36
2023. január 16., 16:502023. január 16., 16:50
Hétfőn 11 órától rendhagyó irodalomórát tartott Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra Magazin főszerkesztője, majd 16.30-tól az Orbán Balázs nyomdokán dokumentációs fotótábor műveiből nyílt szabadtéri kiállítás a Haáz Rezső Múzeumnál.
Január 17-én, kedden 17 órától Fábián Andor Hangszerhúrok, sorsfonalak című filmjét mutatják be a művelődési ház koncerttermében.
A programsorozat szerdán 17 órától szintén a koncertteremben folytatódik: a 2023 a játék éve Székelyudvarhelyen elnevezésű kerekasztal-beszélgetéshez csatlakozhatnak az érdeklődők; tervekről és elképzelésekről lesz szó.

Egyhetes programsorozattal ünnepli – ötödik alkalommal – a Studium–Prospero Alapítvány a román és a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.
Csütörtökön 17 órától a városi képtárban a száz évvel ezelőtt született Sepsi Lajos festőművész emlékkiállítását nyitják meg.
Pénteken 17 órától három, párhuzamosan zajló programot kínálnak a szervezők: a városi könyvtárban Az ember tragédiája című filmet vetítik, a művelődési ház oszlopos termében a gyerekek munkáit felvonultató, Ügyeskezű cimborák című kiállítást nyitja meg Elekes Gyula tűzzománc-művész, illetve az UNESCO Bolyai-emlékév nyitányán belül Oláh-Gál Róbert A Bolyaiak és Székelyudvarhely címmel tart ismeretterjesztő előadást, majd Sándor József nyugalmazott egyetemi docens és Oláh-Gál Róbert egyetemi adjunktus a városi képtárban mutatja be a Szemelvények a Bolyaiak matematikai kézirataiból című könyvet.
Szintén pénteken 18 órától népdallá vált Petőfi-versek csendülnek fel a városháza Szent István-termében, végül a Tomcsa Sándor Színház művészei operett-előadással szórakoztatják a közönséget a színház nagytermében.
Január 21-én, szombaton 17 órakor kezdődik a Don-kanyar áldozatairól szóló megemlékezés a városi képtárban, ahol Berekméri Árpád Róbert és Benkő József történészek tartanak történelmi ismertetőt, valamint Vetési Tamás Győzelem a felhők felett című könyvét mutatják be, azt követően pedig 19 órától Cári Tibor és Szabó J. Attila elektro-akusztikus koncertje zárja a napot a művelődési ház koncerttermében.
A magyar kultúra napján, vasárnap 17 órától az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének kiállítása várja a látogatókat a művelődési ház előtéri kiállítóterében, majd 19 órakor kezdődik a gálaest, amelynek keretében átadják az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat.
A rendőrség büntetőeljárást indított gyilkossági kísérlet miatt a Lupényben vasárnap délután történt fegyveres támadással kapcsolatban. Az incidens során négyen sérültek meg, kórházban ápolják őket.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök hétfőn megkezdi a politikai egyeztetések sorozatát a parlamenti pártokkal a kormánya megszavazásához szükséges parlamenti támogatás megszerzése érdekében.
Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen Hidegségben vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.
Kigyúlt egy személyautó a E578-as úton, Maroshévíz közelében vasárnap délután. Az eset során senki nem sérült meg.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
szóljon hozzá!