
Naponta több kézben is megfordul a hagyományos osztálynapló, ezért járványügyileg is hasznos lenne az elektronikus napló
Fotó: Veres Nándor
Az elektronikus osztálynapló segítségével a szülők naprakészen követhetik gyermekeik tanulmányi eredményeit, hiányzásait online feltöltve egy programba, amelyhez akár telefonjukról is hozzáférnek. A tanár és az iskola adminisztrációs munkáját is lecsökkenti az elektronikus vagy e-napló bevezetése, amelyet augusztus végén minisztériumi rendeletben is rögzítettek. Jelenleg Maros megyében kettő, Hargita megyében három iskola kérte az e-napló bevezetését, amely még csak kísérleti projektnek számít Romániában.
2021. szeptember 25., 11:032021. szeptember 25., 11:03
Az elektronikus napló a tanév végén elkészíti az osztályok teljes tanulmányi és hiányzási statisztikáit, így feleslegessé válik a hagyományos papíralapú naplók vezetése és jelentősen csökkenti a pedagógusok adminisztrációs terheit.
és nem kell több kéznek is megfognia egy nap alatt, mint a papíralapú napló esetében, amely járványidőben különösen fontos lehet. Az iskoláknak maguknak kell szerződést kötniük a programot szolgáltató cégekkel, és a tanintézeteknek saját költségvetésükből kell állniuk a program bérleti díját, tilos anyagi hozzájárulást kérni a diákoktól vagy szüleiktől – szögezi le a rendelet.
Noha az augusztus 31-én megjelent tanügyminisztériumi rendelet szerint is a gyerekek jegyeit, hiányzásait, különböző statisztikai adatait kizárólag az elektronikus naplóban kell vezetni, azért számos tanintézet párhuzamosan vezeti az adatokat a hagyományos és az elektronikus naplóban – mint azt Sabin Gavril Pășcan, Maros megye főtanfelügyelője az iskolakezdést megelőző sajtótájékoztatón is elmondta. Kifejtette,
A papír alapú archiválástól azonban ezután sem fognak megszabadulni az iskolák, hiszen a rendelet előírja azt is, hogy a tanév végén az elektronikus napló adatait archiválják és kinyomtatják, mert ezeknek a tanintézetek archívumaiban kell maradniuk hosszú évekig.
Ennek ellenére Maros megye főtanfelügyelője támogatja az elektronikus naplók bevezetését, amelyeknek főként járványidőben értékelődött fel a szerepük, ugyanis a hagyományos naplót naponta öt-hat tanár fogja meg, és még fertőtleníteni sem lehet azokat. A kezdeményezés azonban még gyerekcipőben jár, hiszen
és járványügyileg sem segít a helyzeten egyelőre. A kísérleti projekt végén azonban lehetőség nyílik arra, hogy egy ilyen eszköz használatát az egész oktatási rendszerre általánossá tegyék.
Az augusztus végén megjelent rendelet szerint szeptember 10-éig kellett az iskoláknak jelezniük a megyei tanfelügyelőségek felé, hogy igénylik-e vagy sem az elektronikus napló bevezetését, a tanfelügyelőségek ezeket az igényléséket továbbították az oktatási minisztérium felé. Jelenleg Maros megyében két iskola kérte az elektronikus napló bevezetését: a marosvásárhelyi Ghoerghe Șincai Szakközépiskola, illetve a segesvári Mircea Eliade Gimnázium.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője tájékoztatása szerint az iskolák visszajelzései alapján három tanintézet használja jelenleg az elektronikus naplót a megyében: a vaslábi Teodor Chindea Általános Iskola, a maroshévízi O. C. Tăslăuanu Gimnázium, illetve a Gyergyótölgyesi Általános Iskola.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás