
Naponta több kézben is megfordul a hagyományos osztálynapló, ezért járványügyileg is hasznos lenne az elektronikus napló
Fotó: Veres Nándor
Az elektronikus osztálynapló segítségével a szülők naprakészen követhetik gyermekeik tanulmányi eredményeit, hiányzásait online feltöltve egy programba, amelyhez akár telefonjukról is hozzáférnek. A tanár és az iskola adminisztrációs munkáját is lecsökkenti az elektronikus vagy e-napló bevezetése, amelyet augusztus végén minisztériumi rendeletben is rögzítettek. Jelenleg Maros megyében kettő, Hargita megyében három iskola kérte az e-napló bevezetését, amely még csak kísérleti projektnek számít Romániában.
2021. szeptember 25., 11:032021. szeptember 25., 11:03
Az elektronikus napló a tanév végén elkészíti az osztályok teljes tanulmányi és hiányzási statisztikáit, így feleslegessé válik a hagyományos papíralapú naplók vezetése és jelentősen csökkenti a pedagógusok adminisztrációs terheit.
és nem kell több kéznek is megfognia egy nap alatt, mint a papíralapú napló esetében, amely járványidőben különösen fontos lehet. Az iskoláknak maguknak kell szerződést kötniük a programot szolgáltató cégekkel, és a tanintézeteknek saját költségvetésükből kell állniuk a program bérleti díját, tilos anyagi hozzájárulást kérni a diákoktól vagy szüleiktől – szögezi le a rendelet.
Noha az augusztus 31-én megjelent tanügyminisztériumi rendelet szerint is a gyerekek jegyeit, hiányzásait, különböző statisztikai adatait kizárólag az elektronikus naplóban kell vezetni, azért számos tanintézet párhuzamosan vezeti az adatokat a hagyományos és az elektronikus naplóban – mint azt Sabin Gavril Pășcan, Maros megye főtanfelügyelője az iskolakezdést megelőző sajtótájékoztatón is elmondta. Kifejtette,
A papír alapú archiválástól azonban ezután sem fognak megszabadulni az iskolák, hiszen a rendelet előírja azt is, hogy a tanév végén az elektronikus napló adatait archiválják és kinyomtatják, mert ezeknek a tanintézetek archívumaiban kell maradniuk hosszú évekig.
Ennek ellenére Maros megye főtanfelügyelője támogatja az elektronikus naplók bevezetését, amelyeknek főként járványidőben értékelődött fel a szerepük, ugyanis a hagyományos naplót naponta öt-hat tanár fogja meg, és még fertőtleníteni sem lehet azokat. A kezdeményezés azonban még gyerekcipőben jár, hiszen
és járványügyileg sem segít a helyzeten egyelőre. A kísérleti projekt végén azonban lehetőség nyílik arra, hogy egy ilyen eszköz használatát az egész oktatási rendszerre általánossá tegyék.
Az augusztus végén megjelent rendelet szerint szeptember 10-éig kellett az iskoláknak jelezniük a megyei tanfelügyelőségek felé, hogy igénylik-e vagy sem az elektronikus napló bevezetését, a tanfelügyelőségek ezeket az igényléséket továbbították az oktatási minisztérium felé. Jelenleg Maros megyében két iskola kérte az elektronikus napló bevezetését: a marosvásárhelyi Ghoerghe Șincai Szakközépiskola, illetve a segesvári Mircea Eliade Gimnázium.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője tájékoztatása szerint az iskolák visszajelzései alapján három tanintézet használja jelenleg az elektronikus naplót a megyében: a vaslábi Teodor Chindea Általános Iskola, a maroshévízi O. C. Tăslăuanu Gimnázium, illetve a Gyergyótölgyesi Általános Iskola.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás