
Mélyre ástak. E hónap végéig biztosan lezárva marad az útszakasz
Fotó: Erdély Bálint Előd
Még mindig vizsgálja egy független szakértő cég, hogy a nem megfelelően elvégzett felújítás miatt szakadt-e be három helyen a 135-ös számú megyei út az udvarhelyszéki Tarcsafalva és a tordátfalvi eltérő között. Jelenleg le van zárva az említett szakasz, hiszen ideiglenes helyreállítási munkálatok is kezdődtek.
2020. október 18., 20:242020. október 18., 20:24
Tavaly év végén fejeződött be a 135-ös megyei út Kobátfalva és Firtosmartonos közötti szakaszának felújítása, amelyet 12 millió lejből valósított meg Hargita Megye Tanácsa, az Országos Vidékfejlesztési Programban Pályázva (PNDL). A lakók öröme azonban nem tartott sokáig, hiszen kevesebb, mint egy év alatt három helyen is beszakadt az út, amely alatt megcsúszott a talaj. A gondok miatt hosszabb időre le kellett zárják a Tarcsafalva és a kobátfalvi eltérő közötti részt, később pedig csak félsávos korlátozást hagytak érvényben.
Noha az első, felszíni vizsgálatok alapján megtörtént független szakértői véleményezés szerint nem a kivitelező követett el hibát, később, az út helyreállítása során, amikor mélyebbre ástak a talajban, felmerült a gyanú, hogy mégiscsak vétkes lehet a nem megfelelő vízelvezetés miatt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke érdeklődésünkre közölte, ekkor újabb független szakértőcéget vontak be a vizsgálatokba, amely szeptember eleje óta próbálja felderíteni a probléma okát. Jelenleg a helyszínen vett minták laborelemzésére várnak.
Borboly Csaba rámutatott, a földtani mérnök tanácsára a megyei önkormányzat ideiglenes helyreállítási munkálatokat kezdeményezett az egyik útleszakadásnál, ezért ismét teljesen le kellett zárni a problémás szakaszt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ez idő alatt Tordátfalva és Siménfalva között, a 32-es számú községi úton lehet elkerülni a munkálatokat. Egyébként az útszakasz végleges rendbetétele csak a szakértői véleményezés után történhet meg, hiszen az általa összeállított dokumentumban határozzák meg a szükséges javításokat. Kérdésünkre a megyei tanács elnöke arra is kitért, hogy a helyreállítás költségeit a korábbi felújítást kivitelező cégnek kell megtérítse, amennyiben bebizonyosodik, hogy nem megfelelő munkát végzett.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Erősödött hétfőn a lej az euróval és a svájci frankkal szemben, az amerikai dollár viszont drágult. Az arany ára is emelkedett, grammonként már több mint 672 lejt ér.
Összehangolt közúti ellenőrzést tartottak vasárnap a 15-ös országúton, Maros és Hargita megyében is. A négyórás akció során több mint 330 szabálysértést állapítottak meg, ezek túlnyomó többségét gyorshajtás miatt.
Három, alkohol befolyása alatt vezető sofőrt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök augusztus 22-én és 23-án. Az egyik esetben a járművezetőnek jogosítványa sem volt, ráadásul az autón más gépkocsihoz tartozó rendszámtáblák voltak.
Változékony időjárás várható a következő két hétben: lesznek napok, amikor 31 Celsius-fokig emelkedik a hőmérséklet, máskor viszont mindössze 24 fok körül alakulnak a nappali csúcsértékek; csapadékra többször is számítani lehet.
Két halasztás után kihirdettek a jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A vádlottakat nagyrészt felmentették a vádak alól, részben helyt adva fellebbezéseiknek.
Nem mindenhol bizonyul hatékonynak az agresszív sofőrök azonosítására és felelősségre vonására létrehozott országos platform, ahová a forgalom résztvevői felvételeket tölthetnek fel az észlelt kihágásokról.
Lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe hétfőn Szolnok közelében – közölte Magyar Péter miniszterelnök közösségi oldalán.
Változékony, zivataros időjárásra kell számítani a következő napokban Erdélyben is. Kedden főként a hegyvidéken és az ország középső részén, szerdán pedig ismét többfelé alakulhatnak ki viharok.
Közzétették hétfőn a pótérettségi végleges eredményeit. Az óvások elbírálása után 3,1 százalékponttal 36,9 százalékra nőtt a sikeresen vizsgázók aránya.
Különleges közönségtalálkozók várják a filmkedvelőket Székelyföld több településén: augusztus végén és szeptember elején Törőcsik Franciska is részt vesz a Magyar menyegző című film vetítéseit követő találkozókon.
4 hozzászólás