Több hetes készülődés, szigorú előírások, forgalomkorlátozás és egy kis „tűzijáték” után egy szempillantás alatt összeomlott a marosvásárhelyi vegyipari kombinát egyik hűtőtornya. Két hét alatt bontják le a robbanás után még álló részeit és, takarítják el a robbanásban keletkezett törmeléket.
2023. szeptember 28., 20:072023. szeptember 28., 20:07
2023. szeptember 28., 20:362023. szeptember 28., 20:36
A 60-as években épült az a három vízhűtő torony, amely a marosvásárhelyi vegyipari kombinát jelképévé vált, az utóbbi években a román trikolór színeiben „pompáztak”. A kék csíkost már 15 éve nem használták, a sárga most is működik, a piros csíkos pedig tartalék.
Hatalmas robajjal, a terv szerint omlott össze csütörtökön 17 óra 45 perckor a marosvásárhelyi vegyipari kombinát kék csíkkal jelölt 55 méteres hűtőtornya. A nagy érdeklődésnek örvendő eseményt a Székelyhon is a közelből követte. Fotókon mutatjuk.
A kék torony elbontását – mint ahogy beszámoltunk róla – több hetes előkészület előzte meg, több alkalommal gyűlésezett a vészhelyzeti bizottság is. Csütörtökön 17 óra 45 percre ütemezték be a torony lebontását, amelyhez
A kombinát és a közelben levő nagyáruház környéke már 16 óra után lecsendesedett,
A környéken lezárták az utakat, összesen 69 rendőr teljesített szolgálatot, biztosítva, hogy mindenki a biztonságban legyen.
A robbantást megelőző percekben a tűzoltók vízzel locsolták a torony alját és környékét, így hűtve azt. A műveletet felügyelő bizottság és az egyik útépítő cég dombon levő székhelyén várta, hogy teljenek a percek, és jöjjön el a robbanásra kijelölt időpont. Az újságírók is itt kaptak helyet,
Inkább kíváncsiság, mint aggodalom tükröződött a vegyipari kombinát vezetőinek és a hivatalos szervek képviselőinek arcáról, a sajtó képviselői pedig türelemmel várták a bekövetkező robbanást.
Először szöveges üzenet érkezett, amelyben értesítettek mindenkit, hogy lezárják az utakat, és kezdődik a robbantás.
Pontosan 17 óra 45 perckor egy kis tűzijátékot lőttek fel, figyelmeztetésként, majd robaj hallatszott.
Mivel a gyár felén levő lábain robbant először a dinamit arrafelé dőlt. Az utca felőli részen több méter magasságban megmaradt az alsó rész, ezt az elkövetkező napokban döntik le. A robbanás következtében jókora porfelhő keletkezett, de pár perc alatt Mezőpanit és Csittszentiván felé vitte a szél.
A robbanást a tűzoltók két esetkocsival és robotokkal felügyelték, ez utóbbiak levegőmintákat is ellenőrizték. Pár perccel a torony összerogyása után után a vegyipari kombinát illetékese bejelentette, hogy
A Maros Megyei Környezetőrség vezetője, Székely Annamária azt mondta, hogy a robbanás során keletkezett por mennyiségét felmérik a műszereik segítségével, de a mérések eredményéről csak a későbbiekben tud beszámolni.
Daniel David tanügyminiszter az ösztöndíjakkal kapcsolatban kijelentette: megkezdte a tárgyalásokat az európai alapokért felelős miniszterrel annak érdekében, hogy az egyetemi lemorzsolódás megelőzésére irányuló programba forrásokat csoportosítsanak át.
Sepsiszentgyörgy tanintézményei évtizedekre meghatározó felújításokon esnek át, melyek összértéke meghaladja a 100 millió eurót. Antal Árpád polgármester szerint ezek a fejlesztések fél évszázadra fogják megoldani az oktatási infrastruktúra problémáit.
Két és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte jogerősen csütörtökön a bukaresti táblabíróság a szexuális erőszakkal vádolt Visarion Alexa ortodox pópát.
Jóval a megengedett sebesség felett, 109 km/órával száguldott településen belül a Mehedinți megyei rendőrség vezetője szolgálati autójával, és nem volt küldetésen – hozta nyilvánosságra az esetet az Europol szakszervezet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, hogy véleménye szerint legalább még hat hónapig meg kell tartani az alapélelmiszerek árréssapkáját, mert „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”.
Akár több ezer lejes bírságra is számíthatnak azok az állattartók, akik közterületen hagyják magukra állataikat, vagy elmulasztják kedvenceik ivartalanítását és chipezését.
Az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt enyhén csökkent az építőipari termelés volumene júliusban az előző hónaphoz képest, és a tagállamok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Négyszáz rögzített sebességmérő kamera telepítését irányozta elő a romániai utakon a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR), de a projekt pénzhiány miatt késik. Eredetileg idén nyárra kellett volna felszerelni.
A magánszemélyek szeptember 30-tól igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlásra a roncsautóprogram keretében – jelentette be csütörtökön a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az idei év első hét hónapjában a nyers adatok szerint 12,2 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 10,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!