
A Marosvásárhelyi Református Kollégium idén három osztáyt indíthat
Fotó: Haáz Vince
Idén még több magyar nyolcadikos végez Maros megyében, mint az elmúlt évben, viszont jóval kevesebb német tannyelvű diák készülhet középiskolába – bizonyítják a Maros megyei tanfelügyelőség adatai, amelyeket Antal Levente Mihály főtanfelügyelő-helyettes osztott meg a Székelyhonnal.
2024. május 26., 19:012024. május 26., 19:01
Tavaly összesen 4758 nyolcadikos volt Maros megyében, ebből 1582 diák magyar, illetve 97 német tannyelvű osztályban végzett.
Tehát 21-el több magyar diák kezdi a középiskolát idén megyeszinten. Többek között ezért is van szükség új osztályok indítására, de a változó igények miatt is.
Idén ősszel 43 és fél magyar elméleti kilencedik osztály indul, illetve 12 szakiskolai osztályba várják az érdeklődőket a magyar tagozaton Maros megyében.
Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhelyi Református Kollégiumban és a Szász Albert Sportiskolában is eggyel több magyar kilencedik osztály indul a 2024-2025-ös tanévtől, mivel nagy volt az igény a diákok részéről, ezért az iskolák kérelmére jóváhagyta ezeket a tanfelügyelőség.
Ezzel szemben mivel a marosvásárhelyi Traian Vuia Szakközépiskolában nulla százalékos volt az érettségi átmenési aránya az elmúlt évben, azaz
Itt csak szakiskolai osztályok indulhatnak mind a román, mind pedig a magyar tagozaton – tudtuk meg Antal Levente Mihálytól.
Több magyar nyolcadikos végez idén mint az elmúlt évben
Fotó: Haáz Vince
Magyar tannyelvű gimnáziumi osztályok indulnak ősztől Marosvásárhelyen
a Bolyai Farkas Gimnáziumban,
a Református Kollégiumban,
a Művészeti Főgimnáziumban,
a Szász Albert Sportiskolában,
a Mihai Eminescu Pedagógiai Középiskolában,
az Elektromaros Szakközépiskolában,
az Építészeti Szakközépiskolában,
az Avram Iancu Szakközépiskolában,
a Gheorghe Șincai, a Traian Vuia és a Ion Vlasiu Szakközépiskolákban.
A diákok hamarosan kézbe is kapják a kinyomtatott beiskolázási tervet tartalmazó füzetet, addig is online lehet tanulmányozni a középiskolák kínálatát a tanfelügyelőség honlapján.
Az alkotmánybíróság szerdán közölte, hogy helyt adott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványának és alkotmányellenesnek nyilvánította a közszolgálati televízió és rádió vezetőtanácsi tagjainak kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat.
Nagy mennyiségű szemetet dobott ki a csíkszeredai Suta-tó mellett, ötvenezer lejes bírságot kapott érte egy helyi cég, amelyet nemrég sikerült azonosítania a Csíkszeredai Helyi Rendőrségnek.
A gyimesbükki Fejér Sándor joggal nevezhette magát a sors kegyeltjének, hiszen a csodával határos módon maradt életben a Bilibók-tetőn, s került messzi földre. Idegenből hazaküldött levelei a szülőföldszeretet szépirodalmi igényű megnyilvánulásai.
Nicușor Dan államelnök szerdán kijelentette, meggyőződése, hogy Románia a bizalmatlansági indítvány esetleges elfogadása után is megőrzi Nyugat-barát irányvonalát.
Románia képes megvédeni magát a drónincidensekkel szemben, hozzávetőleg egy éven belül teljesen működőképes lesz a védelmi rendszer – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén felolvasták az Állítsuk meg a gazdaság lerombolását, a lakosság elszegényítését és az állami vagyon kiárusítását célzó Bolojan-tervet! című bizalmatlansági indítványt.
Kelemen Hunor szerint egy életképes alternatívát is fel kellene mutatniuk azoknak, akik meg akarják buktatni a kormányt.
A felszerelt sótalanító berendezések folyamatosan működnek, hiszen a Kis-Küküllő vize most is több sót tartalmaz, mint kellene. Az Aquaserv igazgatója a Székelyhonnak elmondta, hogy fel vannak készülve a Korond-patak esetleges áradására.
A Hargita Megyei Törvényszék első fokon húsz év letöltendő szabadságvesztésre ítélte P. Zoltánt, aki a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván tavaly elkövetett emberölés miatt került a vádlottak padjára. Az ítélet nem jogerős.
Kelemen Hunor szerdán kijelentette, hogy Zakariás Zoltán képviselő kétszer is az RMDSZ támogatásával jutott be a parlamentbe, most pedig „gondolt egyet”, és most független akar lenni.
szóljon hozzá!