Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
A kormány így becsüli meg az egészségügyi alkalmazottak munkáját: eddig egyetlen lejt sem kaptak pluszba, sőt akik megfertőződtek koronavírussal, elveszítették a jövedelmük 25 százalékát – szögezte le Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei elnöke.
2020. május 18., 18:022020. május 18., 18:02
2020. május 18., 18:032020. május 18., 18:03
Történik mindez olyan körülmények között, hogy az ország vezetői folyamatosan „hősöknek” nevezik az egészségügyben dolgozókat – magyarázta a szakszervezeti vezető, felidézve Nelu Tătaru egészségügyi miniszter korábbi nyilatkozatát, miszerint több mint 44 ezer egészségügyi alkalmazott részesül az áprilisi hónapnak megfelelő veszélyességi pótlékban a koronavírus-járvány miatt.
A szakszervezeti vezető hozzátette, a minisztérium május 15-én kapta meg az utolsó listákat a veszélyességi pótlékra jogosult egészségügyi dolgozókkal, abban bízik, hogy a májusra járó összeget hamarabb eljuttatják az érintetteknek. A miniszter szerint
Ezt a pótlékot senki nem kérte, a politikum ajánlotta fel, ám eddig még egyetlen egészségügyi alkalmazott sem kapott kézhez plusz juttatást, sőt akik megfertőződtek koronavírussal, elveszítették a jövedelmük 25 százalékát – szögezte le Vasile Neagovici. Rámutatott, a miniszter többszöri kérésre sem volt képes arra, hogy a koronavírus-fertőzést felvegye hivatalosan a létező fertőző betegségek listájára. Ez azzal jár, hogy
A minisztérium honlapján április 28-án megjelent ugyan a tervezet, hogy a koronavírus-fertőzés felkerül a fertőző betegségek listájára, de ennek a közvitája június elején jár le.
– fejtette ki a szakszervezeti bizalmi. Arra is kitért, hogy nem a 2500 lejes juttatással kellett volna előrukkolnia a kormánynak, hiszen 2018 óta létezik egy jogszabály, amely szerint világjárvány esetén a fertőzötteket ellátó alkalmazottak 55–80 százalékos bérpótlékot kell kapjanak. Ezt viszont azért nem lehet alkalmazni, mert az egészségügyi minisztérium nem adott ki rendeletet a járványhelyzetről.
András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója lapunknak elmondta, a kórház ezer alkalmazottja közül csak ötszáz kaphatja meg a veszélyességi pótlékot. Kizárólag az egészségügyi szakszemélyzet, és csupán azok, akik a tevékenységükből adódóan kapcsolatba kerülhettek koronavírusos betegekkel – szögezte le az igazgató. A szakszervezet és az alkalmazottak már korábban is többször hangot adtak annak, hogy a bruttó 2500 lejes veszélyességi pótlék odaítélését szabályozó 2020/43-as sürgősségi kormányrendelet nem hatékony, nem méltányos, sőt hiányos és diszkriminatív.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás